Głuchowiec – pożar domu, budynku gospodarczego i samochodów

W niedzielę, 13 marca o godz. 12.47 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informował o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Głuchowiec gm. Wronki.

Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Chojno, OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja, natomiast dyżurny SK w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp JRG Czarnków, OSP Miały oraz OSP Wieleń.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku mieszkalnego, gospodarczego oraz dwóch samochodów osobowych, które znajdowały się na posesji. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym do czasu przybycia ZRM, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek mieszkalny, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się budynek gospodarczy, podaniu jednego prądu gaśniczego na palące się samochody osobowe, wycięciu otworów w dachu, wyniesieniu butli z gazem na zewnątrz, rozebraniu części poszycia dachu, dowożeniu wody do pożaru oraz sprawdzeniu całego budynku mieszkalnego i gospodarczego kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Spaleniu uległo jedno mieszkanie z wyposażeniem, budynek gospodarczy z wyposażeniem, część dachu budynku oraz dwa samochody osobowe.
Jedna osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W działaniach gaśniczych brało udział 13 zastępów (54 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Źródło: KP PSP Szamotuły