Podsumowanie 2021 roku

Wronki – pożar sadzy w przewodzie kominowym

We wtorek, 28 grudnia o godz. 19.25 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowy w budynku mieszkalnym w miejscowości Wronki na ul. Ogrodowej.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wygaszeniu pieca C.O., ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego i proszku, wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki oraz przewietrzeniu budynku mieszkalnego.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia oraz sprawdzeniu przewodu kominowego kamerą termowizyjną.
W działaniach brało udział 6 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Obelzanki – dachowanie samochodu

W poniedziałek, 20 grudnia o godz. 8.36 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego oraz trzech osobach poszkodowanych na drodze wojewódzkiej nr 140 w miejscowości Obelzanki gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy po dachowaniu, który znajdował się w przydrożnym rowie. Dwie osoby poszkodowane zostały wydobyte z pojazdu przed przybyciem SP przez świadków zdarzenia i znajdowały się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, postawieniu pojazdu na koła, rozłączeniu akumulatora oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wronki – pomoc ZRM

W piątek, 17 grudnia o godz. 6.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o konieczności pomocy w transporcie pacjenta w miejscowości Wronki na oś. Słowackiego.
Dyżurny w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w transporcie pacjenta do karetki ZRM.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Stare Miasto – kolizja drogowa

W środę, 15 grudnia o godz. 21.08 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego Policji, który informował o dachowaniu samochodu osobowego oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy po dachowaniu, który znajdował się w rowie. Dwie osoby poszkodowane znajdowały się pod opieką ZRM, Policja była na miejscu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, postawieniu pojazdu na koła, rozłączeniu akumulatora oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Kolejna edycja świątecznej paczki dla dzieci

W dniach od 6 – 8 grudnia 2021 roku strażacy OSP Amica wspólnie z Fundacją Amicis dostarczali świąteczne paczki dzieciom z przedszkoli w miejscowości Gaj Mały, Wronki, Miłkowo oraz Kamionka.
Prezenty dostały wszystkie dzieci, ponieważ wszystkie były grzeczne.
Wyjazdom takim towarzyszy wiele emocji zarówno ze strony dzieci, jak i darczyńców.
Najcenniejszy jest uśmiech na twarzy każdego dziecka, bo jak powiedział Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Zobacz również:  Wyjątkowe Mikołajki,  Mikołajkowy konwój

Wronki – uszkodzony dach

W czwartek, 2 grudnia o godz. 6.21 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzonym dachu na budynku stacji paliw w miejscowości Wronki na ul. Wyzwolenia.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony fragment dachu nad stacją paliw.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu uszkodzonego elementu pokrycia dachu.
W działaniach brały udział 2 zastępy (9 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju

We wtorek, 30 listopada o godz. 13.03 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Mickiewicza.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju

W środę, 24 listopada o godz. 13.58 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Poznańskiej i Chrobrego.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Poznańskiej, Chrobrego oraz Jana Pawła
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nadolnik – kolizja drogowa

W środę, 24 listopada o godz. 8.38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o kolizji drogowej dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Nadolnik gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali sie w pobliżu.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – plama oleju

W piątek, 22 października o godz. 10.52 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – drzewo na drodze

W czwartek, 21 października o godz. 13.06 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o przewróconym drzewie na drodze w miejscowości Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali przewrócone drzewo na drodze, droga była zablokowana.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu drzewa z drogi.
W działaniach brał udział 1 zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zdjęcie i więcej informacji:  KP PSP Szamotuły

Wronki – uszkodzony gazociąg

W środę, 22 września o godzinie 12.45 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu rury z gazem w miejscowości Wronki na ul. Polnej.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony gazociąg niskiego ciśnienia, w pobliżu znajdował się budynek Szkoły Podstawowej.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji 480 osób z budynku szkoły, zablokowaniu wszystkich dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia oraz zaciśnięciu uszkodzonej rury z gazem.
Przybyłe na miejsce zdarzenia Pogotowie Energetyczne odłączyło dopływ prądu do pobliskich budynków, natomiast po przybyciu na miejsce Pogotowia Gazowego pracownicy założyli opaski zaciskowe oraz przystąpili do naprawy uszkodzonej rury przyłączeniowej doprowadzającej gaz do budynku.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.

Piła – plama oleju po kolizji drogowej

W czwartek, 16 września o godz. 7.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze po kolizji drogowej w miejscowości Piła gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, OSP Wronki oraz OSP Piotrowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze po kolizji drogowej trzech pojazdów.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – wypadek drogowy, dwie osoby poszkodowane

W poniedziałek, 13 września o godz. 10.28 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na oś. Borek.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Dwie osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM zostały przewiezione do szpitala.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (12 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Wronki – nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej

W dniach 7-10 września , strażacy z jednostek OSP Wronki, OSP Amica, OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Marianowo i OSP Samołęż pomagali w zabezpieczeniu nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej we Wronieckich parafiach św. Katarzyny, Urszuli Ledóchowskiej oraz klasztorze Ojców Franciszkanów.

Źródło i zdjęcia: OSP Wronki
Zdjęcia: OSP Amica

Wronki – uszkodzony gazociąg

W czwartek, 2 września o godzinie 19.06 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu rury z gazem w miejscowości Wronki na ul. Towarowej.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony gazociąg niskiego ciśnienia.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji mieszkańców z budynku mieszkalnego, zablokowaniu wszystkich dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia oraz zaciśnięciu uszkodzonej rury z gazem.
Po przybyciu na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego założyli opaski zaciskowe oraz przystąpili do naprawy uszkodzonej rury przyłączeniowej doprowadzającej gaz do budynku.
Na miejsce przybył Pogotowie Energetyczne, które odłączyło dopływ prądu w okolicy zdarzenia.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.

Wronki – plama oleju

W czwartek, 26 sierpnia o godz. 6.00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Towarowej.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

IV Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu

W sobotę, 21 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się IV Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów, w którym uczestniczyła nasza jednostka.
W imprezie wzięło kilkadziesiąt samochodów strażackich z całej Polski, należących do Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej i prywatnych kolekcjonerów oraz pojazdy Policji i Pomocy Drogowej.

Zlot rozpoczął się przyjazdem kolumny wozów strażackich ulicami miasta spod stadionu przy ul. Bułgarskiej na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zorganizowano strażackie miasteczko.
Na zwiedzających oprócz wystawy specjalistycznego sprzętu, jakim na co dzień dysponują strażacy, czekał szereg atrakcji przygotowanych przez organizatora festynu.
Podczas imprezy zorganizowano między innymi pokazy Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Dębinki oraz OSP Cielcza, był też pokaz psów ratowniczych GRS Poznań, a także prezentacja możliwości Cobra Cold Cut Systems.
Druhowie z OSP Mosina zorganizowali pokaz ratownictwa technicznego, a strażacy z OSP Kamionki pokazywali jak nie gasić pożaru, gdy w kuchni zapali się olej.
Zlot był też okazją do nauki i przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy.

Więcej na:   Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów   strażacki.pl      osp.pl      epoznań      naszgłospoznański    Aisko    motopoznan    Michał Tomaszewski     Konrad Kopeć    pokaz ratownictwa    pokaz psów ratowniczych

Materiał filmowy:   Film 1       Film 2       Film 3

Szklarnia – pożar drewna

W poniedziałek, 16 sierpnia o godzinie 22.56 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze składu drewna w miejscowości Szklarnia gm. Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Piotrowo, OSP Obrzycko oraz Policja .
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sterty drewna
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się drewno, podaniu jednego prądu gaśniczego w celu schłodzenia maszyny do obróbki drewna oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia jeden zastęp JRG Szamotuły, OSP Piotrowo i OSP Obrzycko zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (38 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Wronki – pożar trawy

W środę, 11 sierpnia o godz. 15.51 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar trawy na rowie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – samochód uderzył w sklep

W sobotę, 31 lipca o godzinie 1.08 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Poznańskiej.

Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja .
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, Który uderzył w witrynę sklepu. Kierujący i pasażer opuścili pojazd przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji plamy oleju.
Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Lubowo – pożar trawy

W czwartek, 29 lipca o godz. 12.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Lubowo gm. Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe OSP Chojno, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar trawy na rowie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (17 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

AMICA – plama oleju

W poniedziałek, 19 lipca o godz. 19.55 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na terenie zakładu Amica.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brał udział 1 zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pompowanie wody

W sobotę, 17 lipca o godz. 17.18 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o zalanej drodze w miejscowości Wronki na ul. Partyzantów.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali zalaną drogę.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Samochód zderzył się z motocyklem

Samochód osobowy zderzył się z sobotę, 10 lipca o godzinie 13.20 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i motocykla oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Nadolnik gm. Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który zderzył się z motocyklem. Kierujący motocyklem znajdował się pod opieką ratowników ZRM, natomiast kierujący samochodem znajdował się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, sorpcji plamy oleju z jezdni oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Jedna osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostała na miejscu zdarzenia – nie wymagała hospitalizacji.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia jeden zastęp JRG Szamotuły została zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Wronki – tragedia na budowie! nie żyje mężczyzna

W sobotę, 3 lipca o godz. 16.25 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o przygnieceniu mężczyzny przez podnośnik hydrauliczny na terenie budowy mostu kolejowego w miejscowości Wronki.

Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Dodatkowo na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali mężczyznę, który został przygnieciony przez ramię podnośnika hydraulicznego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu przy użyciu sprzętu pneumatycznego do osoby poszkodowanej, wydobyciu osoby z pod ramienia podnośnika, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej wspólnie z ratownikami ZRM i LPR (prowadzenie resuscytacja krążeniowo-oddechowej) oraz wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR.
Niestety będący na miejscu zdarzenia lekarz po długotrwałej resuscytacja krążeniowo-oddechowej stwierdził zgon mężczyzny.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (27 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, śmigłowiec LPR, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Prokurator.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Źródło i zdjęcie: KP PSP Szamotuły

Strażacki ślub z pompą!!!

W piątek, 25 czerwca w Biezdrowie k/Wronek odbyła się ceremonia ślubu druhny z naszej jednostki.
Stań panieński opuściła dh Monika biorąc sobie za męża Michała.
I w zasadzie byłaby to uroczystość jak każda inna, gdyby nie pewne tradycje strażackie.
W uroczystości uczestniczyli oczywiście Druhny i Druhowie z naszej jednostki, którzy przybyli na tę uroczystość samochodami strażackimi.
Po mszy strażacy przygotowali szpaler, złożyli życzenia, a na miejsce zabawy parę młodą do restauracji w Izdebnie, jak również gości weselnych poprowadziły samochody pożarnicze na sygnałach, gdzie odbyła się uroczystość weselna.
Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat. Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat.
Życzymy koleżance na nowej drodze życia dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i zadowolenia z podejmowanych decyzji.

Wronki – plama oleju

W piątek 25 czerwca o godz. 14.55 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Towarowej, następnie wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na ul. Sierakowskiej.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Sierakowskiej, ul. Powstańców Wlkp., ul. Nowej oraz ul.Towarowej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (17 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – uszkodzony gazociąg

W piątek, 25 czerwca o godzinie 11.12 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu rury z gazem w miejscowości Wronki na ul. Ogrodowej.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony gazociąg niskiego ciśnienia. Policja była na miejscu i rozpoczęła ewakuację mieszkańców z pobliskich budynków.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody do kurtyny wodnej, zablokowaniu wszystkich dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia, ewakuacji 11 osób z pobliskich budynków mieszkalnych wspólnie z funkcjonariuszami Policji.
Po przybyciu na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego założyli opaski zaciskowe oraz przystąpili do naprawy uszkodzonej rury przyłączeniowej doprowadzającej gaz do budynku.
Na miejsce przybył Pogotowie Energetyczne, które odłączyło dopływ prądu w okolicy zdarzenia.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Wronki – samochód osobowy zderzył się z motorowerem

W niedzielę, 20 czerwca o godzinie 3.38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i motoroweru oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który zderzył się z motorowerem. Kierujący samochodem znajdował się uwięziony wewnątrz pojazdu pod opieką ratowników ZRM, natomiast kierujący motorowerem oddalił się z miejsca zdarzenia. Samochód znajdował się poza drogą, natomiast motorower przy barierkach od schodów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, stabilizacji pojazdu, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe przy użyciu sprzętu hydraulicznego, wydobyciu osoby z pojazdu, poszukiwaniu osoby prowadzącej motorower w pobliżu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, sorpcji plamy oleju z jezdni oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Jedna osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Dębogóra – pożar maszyny i poszycia leśnego

W piątek 18 czerwca o godz. 14.24 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informował o pożarze maszyny rolniczej w miejscowości Dębogóra gm. Wronki.

Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Chojno, OSP Wronki, OSP Amica, natomiast dyżurny SK w Czarnkowie zadysponowała do zdarzenia jeden zastęp OSP Miały.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar maszyny do wycinki drzewa wraz z przyczepami oraz poszycia leśnego w oddziale 76a i 76c.
Dodatkowo do zdarzenia zostały poderwane dwa samoloty Dromader, które stanowiły wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się maszynę i poszycie leśne, utworzeniu stanowiska poboru wody na pobliskim zbiorniku, który znajdował się w odległości ok. 1,5 km od miejsca pożaru, dostarczaniu wody do miejsca pożaru oraz podaniu jednego prąd wody w celu chłodzenia maszyny do wycinki drzewa.
Dwa samoloty dokonały cztery zrzuty wody. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą.
W działaniach gaśniczych brało udział 5 zastępów (24 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służby leśne, samoloty gaśniczy oraz Policja.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

We wtorek, 15 czerwca 2021 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszej jednostki, na które przybyli: Prezes Zarządu Amica S.A – Jacek Rutkowski, Pierwszy Wiceprezes Zarządu – Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu – Andrzej Kadziński, Zastępca Starosty Powiatu szamotulskiego – Rafał Zimny, Burmistrza Miasta i Gminy Wronki – Mirosław Wieczór, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach – st. bryg. Ireneusz Pers, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach – dh Stefan Kaszkowiak oraz zaproszeni goście z zakładu Amica S.A.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner. Tego typu spotkanie – tak jak w innych jednostkach jest okazją do podsumowań, podziękowań oraz przedstawienia planów na przyszłość.
Strażacy z Amiki w zeszłym roku 50 razy wyjeżdżali do różnych zdarzeń: pożary – 28 razy, miejscowe zagrożenia – 19 razy, alarmy fałszywe – 3 razy (w tym 3 razy poza gminę Wronki). Działalność druhów to nie tylko pomaganie podczas akcji, ale również wspieranie fundacji Amicis, pomagając im w przedsięwzięciach, o czym wspomniał obecny na zebraniu prezes Amica S.A. Jacek Rutkowski.
Sprawozdanie z działalności za rok 2020 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka.
Sprawozdanie Finansowe przedstawiła dh Iwona Kaprykowska, natomiast sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi OSP Amica absolutorium za rok sprawozdawczy.
Walne zebranie to również okazja do wręczenia odznaczeń dla druhów.
– Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został dh Łukasz Kawka
– Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczone zostały dh Marta Napierała-Werner i dh Halina Roj.
Druh Karol Woźnicki otrzymał odznaczenie za wysługę 35 lat w mundurze strażackim, jego kompan dh Aleksander Małecki otrzymał odznaczenie za wysługę 15 lat, a druhna Monika Skotnicka, Marlena Gumna i druh Patryk Strzelecki, Arkadiusz Kaszkowiak za 5 lat służby.
Wręczenia medali i odznaczeń dokonali: st.bryg. Ireneusz Pers – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, dh Stefan Kaszkowiak – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Szamotułach oraz dh Marta Napierała Werner – prezes OSP Amica.
Kolejnym punktem naszego zebrania były wybory nowego zarządu.

W wyniku wyborów wybrano Zarząd OSP Amica:
Prezes – dh Marta Napierała – Werner
Wiceprezes – dh Łukasz Kawka
Wiceprezes – naczelnik – dh Robert Kubiak
Z-ca naczelnika – dh Marcin Małecki
Sekretarz – dh Iwona Kaprykowska
Skarbnik – dh Halina Roj
Gospodarz – dh Łukasz Roj
Członek zarządu – dh Karol Woźnicki
Członek zarządu – dh Paweł Konkol

W wyniku wyborów wybrano Komisję Rewizyjną OSP Amica:
Przewodniczący – dh Monika Skotnicka
Wiceprzewodniczący – dh Marcin Górowski
Członek komisji – dh Piotr Krzyżaniak

Członek Komisji – dh Paulina Piechowiak

Jednostka poza licznym kursami i szkoleniami, może pochwalić się nowym sprzętem, który trafił na wyposażenie. Nowe ubrania specjalne, ubrania koszarowe, rękawice strażackie, smok pływający czy nowe hełmy firmy Rosenbauer pomogą druhom nieść pomoc i dbać o bezpieczeństwo – nie tylko w Amice.

Biezdrowo Huby – pożar poszycia leśnego

W czwartek, 10 czerwca o godz. 18.01 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od pracownika Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, który informował o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Biezdrowo Huby gm. Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe JRG Szamotuły, OSP Amica, Wartosław, OSP Wronki, OSP Ćmachowo, OSP Lubowo oraz Policja.
Dodatkowo poderwany został samolot Dromader, które stanowił wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne, zbudowaniu punktu czerpania wody na pobliskim jeziorze, dowożeniu wody do miejsca pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (36 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja i Służba leśna.

Stróżki – pożar ściółki leśnej

We wtorek, 8 czerwca o godz. 18.50 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od pracownika Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, który informował o pożarze ściółki leśnej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Amica, OSP Wronki oraz powiadomił Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ściółki leśnej.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się ściółkę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (17 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Służba leśna.

Stróżki – pożar ściółki

W niedzielę, 6 czerwca o godz. 17.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od pracownika Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, który informował o pożarze ściółki leśnej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe JRG Szamotuły, OSP Amica, OSP Wronki, OSP Ostroróg oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ściółki leśnej.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się ściółkę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (33 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Służba leśna.

Wronki – pożar ściółki leśnej

W niedzielę, 6 czerwca o godz. 13.04 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od pracownika Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, który informował pożarze ściółki leśnej w miejscowości Wronki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, OSP Wronki oraz powiadomił Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ściółki leśnej.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się ściółkę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Służba leśna.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

W niedzielę, 23 maja o godz. 10.35 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Ratownictwa Medycznego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego
Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Łąkowej.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz udzieleniu pomocy w transporcie osoby poszkodowanej do śmigłowca LPR.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR i Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wronki – pożar sadzy

We wtorek, 18 maja o godz. 20.51 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o zadymieniu na podwórku z kotłowni w miejscowości Wronki na ul. Kościelnej.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali zadymione pomieszczenie kotłowni oraz pożar sadzy w przewodzie kominowym. mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca C.O, ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego i proszku oraz przewietrzeniu budynku.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia oraz sprawdzeniu przewodu kominowego kamerą termowizyjną.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Stare Miasto – pożar budynku gospodarczego

W poniedziałek, 17 maja o godz. 7.08 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar drewnianej konstrukcji dachu oraz cześć poddasza budynku gospodarczego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu dopływu prądu elektrycznego, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się budynek, podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie budynku mieszkalnego, rozebraniu części poszycia dachu oraz sprawdzeniu budynku kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia dwa zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne.

Źródło: KP PSP Szamotuły

Chojno – pożar trawy

We wtorek 11 maja o godz. 13.11 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Chojno gm. Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe JRG Szamotuły, OSP Chojno, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar trawy w bliskiej odległości od lasu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar budynku gospodarczego i śmietnika

W środę 28 kwietnia o godz. 12.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze murowanego śmietnika w miejscowości Wronki na ul. Powstańców Wielkopolskich.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe JRG Szamotuły, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar murowanego śmietnika oraz przyległego do niego pomieszczenia gospodarczego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek i śmietnik, oddymieniu i przewietrzeniu budynku oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
W działaniach brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kłodzisko – pożar balotu

We wtorek 27 kwietnia o godz. 8.35 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sterty słomy i opon w miejscowości Kłodzisko gm. Wronki.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe OSP Kłodzisko, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar balotu słomy na polu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się balot.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępy OSP Amica i OSP Wronki zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach brał udział 1 zastęp (4 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pomoc w transporcie do punktu szczepień

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy z gminy Wronki pomagają dotrzeć do punktu szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie.
W poniedziałek 26 kwietnia strażacy z naszej jednostki zrealizowali transport jednej osoby do punktu szczepień w ramach #Narodowego Programu Szczepień#

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

W piątek, 16 kwietnia o godz. 10.21 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Ratownictwa Medycznego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Partyzantów.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz trzy zastępy OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz udzieleniu pomocy w transporcie lekarza pod wskazany adres zdarzenia.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR.

Wronki – plama oleju

W poniedziałek 12 kwietnia o godz. 16.33 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Wronki na ul. Nowowiejskiej.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Nowowiejskiej, ul. Poznańskiej, ul. Chrobrego i ul. Mickiewicza.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (17 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowa Wieś – plama oleju

W środę 7 kwietnia o godz. 9.37 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Nowa Wieś na ul. Staromiejskiej.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Staromiejskiej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tragedia na drodze! Nie żyje mężczyzna

We wtorek, 6 kwietnia o godz. 18.08 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i pojazdu ciężarowego oraz osobie poszkodowanej uwięzionej w pojeździe na drodze wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pojazd ciężarowy, który bokiem naczepy uderzył w samochód osobowy.
Jedna osoba poszkodowana znajdowała się uwięziona wewnątrz pojazdu, natomiast kierujący samochodem ciężarowym znajdował się w pobliżu.
Samochód osobowy marki Audi znajdował się na poboczu drogi, natomiast pojazd ciężarowy marki MAN z naczepą znajdował się na pasie ruchu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe, wydobyciu osoby z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie (prowadzenie resuscytacja krążeniowo-oddechowej), rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, oświetleniu terenu działań ratowniczych, pomocy Policji w zorganizowaniu objazdów i kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Niestety, będący na miejscu zdarzenia ratownicy ZRM, ze względu na liczne obrażenia ciała odstąpili od udzielania pierwszej pomocy, a przybyły na miejsce Prokurator stwierdził zgon mężczyzny.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 184 został wstrzymany – Policja wyznaczyła objazdy, następnie odbywał się wahadłowo.

Niewykluczone, że do zderzenia przyczyniła się rozlana na drodze substancja ropopochodna. Kilka minut przed wypadkiem, o godzinie 18 strażacy odebrali zgłoszenie o rozlanej substancji na drodze w miejscowości Wronki na ulicy Nowowiejskiej w kierunku Bobulczyna. Do neutralizacji plamy oleju na drodze dyżurny SK zadysponował zastępy OSP Amica i OSP Bobulczyn oraz powiadomił zarządcę drogi, który na miejsce zdarzenia skierował dwie piaskarki.

W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów (44 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator, Pomoc Drogowa oraz Służba Drogowa.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Źródło i zdjęcia: KP PSP Szamotuły

Wronki – plama oleju

We wtorek 6 kwietnia o godz. 18.00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Wronki na ul. Nowowiejskiej.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował dwa zastępy OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz powiadomił zarządcę drogi.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia dyżurny SK przedysponował zastęp OSP Wronki do wypadku drogowego w miejscowości Nowa Wieś.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Nowowiejskiej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
Dalsze działania zastępów SP polegały na kierowaniu ruchem drogowym w związku z wypadkiem w miejscowości Nowa Wieś.
W działaniach brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju

W poniedziałek 29 marca o godz. 13.41 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Wronki na ul. Jana Pawła II.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Jana Pawła II.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (13 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – plama oleju

W sobotę 27 marca o godz. 12.17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Chrobrego.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Chrobrego i Jana Pawła II.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – pomoc w transporcie do punktu szczepień

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy z gminy Wronki pomagają dotrzeć do punktu szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie.

W środę 24 marca strażacy z naszej jednostki zrealizowali transport dwóch osób do punktu szczepień w ramach #Narodowego Programu Szczepień#

Strażacy rozpoczęli dystrybucję ulotek informacyjnych na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko covid-19

Do Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach zostały dostarczone ulotki propagujące wiedzę na temat profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19. Na terenie całego kraju rozpoczął się proces dostarczania ulotek informacyjnych dotyczących szczepień ochronnych do mieszkańców małych miejscowości i wsi.

Po naniesieniu niezbędnych informacji ulotki zostały przekazane do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na ternie powiatu szamotulskiego celem dalszej dystrybucji. Ulotki zostaną dostarczone do każdego gospodarstwa domowego przez strażaków ratowników OSP.

Materiały mają przede wszystkim trafić do mieszkańców, którzy nie korzystają z zasobów internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. Na ulotkach znalazły się m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie.

Przypominamy również, że w ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

W dniach 21-28 marca br. druhowie z OSP Amica, OSP Wronki, OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Chojno, OSP Lubowo, OSP Wartosław, OSP Kłodzisko, OSP Wróblewo, OSP Ćmachowo, OSP Marianowo, OSP Samołęż przeprowadzili na terenie gminy kolportaż ulotek w ramach akcji #SzczepimySię

Źródło: KP PSP Szamotuły, na podstawie materiałów KG PSP

Wronki – plama oleju

We wtorek 9 marca o godz. 11.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Rynek.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze na ul. Rynek i Sierakowskiej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brał udział 1 zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar sadzy

W niedzielę 7 marca o godz. 18.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze komina w miejscowości Wronki na ul. Działkowej.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe JRG Szamotuły, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wygaszeniu pieca C.O., ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego i proszku, wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki oraz przewietrzeniu budynku mieszkalnego.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia oraz sprawdzeniu przewodu kominowego kamerą termowizyjną.
W działaniach brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pomoc w transporcie do punktu szczepień

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 strażacy z gminy Wronki pomagają dotrzeć do punktu szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie.

W piątek 26 lutego strażacy z naszej jednostki zrealizowali transport dwóch osób do punktu szczepień w ramach #Narodowego Programu Szczepień#

Ćmachowo – pożar kotłowni

W piątek, 19 lutego o godz. 10.27 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar kotłowni w budynku gospodarczym.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się pomieszczenie, odłączeniu dopływu prądu i zakręceniu zaworu wody, przewietrzeniu i oddymieniu budynku oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Straty wyniosły ok. 30 tys., natomiast uratowane mienie o wartości ok. 300 tys.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Źródło i zdjęcia: PSP Szamotuły

Wronki – pompowanie wody

We wtorek 26 stycznia o godz. 19.54 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o zalanej piwnicy w miejscowości Wronki na oś. Słowiańskim.
Do zdarzenia wyjechały wozy bojowe OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali zalaną piwnicę budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody z zalanej piwnicy.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Koźmin – pożar budynku gospodarczego

W poniedziałek, 18 stycznia o godz. 6.00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Koźmin gm. Obrzycko.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Słopanowo oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku gospodarczego. Pożarem objęta była 1/3 powierzchni stodoły.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się stodołę, przewietrzeniu budynku oraz usunięciu pozostałości słomy.
W działaniach gaśniczych brało udział 9 zastępów (33 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowy Kraków – samochód w rowie

W niedzielę, 17 stycznia o godz. 18.26 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało samochodzie osobowym znajdującym się w rowie na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Nowy Kraków gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki i Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, znajdował się w rowie, kierujący i pasażerowie opuścili pojazd przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, postawieniu pojazdu na koła, rozłączeniu akumulatora oraz przemieszczeniu pojazdu na pobocze.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Ćmachowo – dachowanie samochodu

W piątek, 15 stycznia o godz. 9.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który po dachowaniu znajdował się w rowie, kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, postawieniu pojazdu na koła, rozłączeniu akumulatora oraz przemieszczeniu pojazdu na pobocze.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Ćmachowo – dachowanie samochodu

W piątek, 15 stycznia o godz. 6.44 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który po dachowaniu znajdował się w rowie, kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, postawieniu pojazdu na koła, rozłączeniu akumulatora oraz przemieszczeniu pojazdu na pobocze.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Stare Miasto – wypadek drogowy

W czwartek, 7 stycznia o godz. 13.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz Policje i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który zderzył się ze skuterem. Kierujący pojazdami znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, rozłączeniu akumulatorów, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji plamy oleju.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo.
Jedna osoba poszkodowana została przewieziona do szpitala.
W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wronki – pomoc ZRM

We wtorek, 5 stycznia o godz. 10.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o konieczności pomocy w transporcie pacjenta w miejscowości Wronki na oś. Staszica.
Dyżurny w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w transporcie pacjenta do karetki ZRM.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.