WYBUCH BUTLI Z GAZEM POD WRONKAMI

W sobotę, 1 stycznia o godz. 19.34 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wybuchu butli z gazem w budynku mieszkalnym oraz osobach poszkodowanych w miejscowości Stróżki gm. Wronki.

Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Ostroróg, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzony budynek mieszkalny po wybuchu gazu (uszkodzone ściany nośne i działowe, brak pokrycia dachowego, zawalona część budynku w której znajdowała się łazienka i kuchnia, uszkodzone okna i drzwi budynku) oraz dwie osoby poszkodowane z licznymi obrażeniami, które znajdowały się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, wyniesieniu nieszczelnej butli z gazem na zewnątrz, przeszukania terenu w pobliżu budynku (w celu wykluczenia innych osób poszkodowanych) oraz zabezpieczeniu terenu za pomocą taśmy przed dostępem osób postronnych.
Na miejscu zdarzenia, w celu dokonania oględzin budynku po wybuchu został wezwany Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Po dokonanych czynnościach wydał zakaz użytkowania budynku.
Dwie osoby poszkodowane po przebadaniu przez ZRM zostały przewiezione do szpitala.
Ponadto na zabezpieczenie operacyjne terenu powiatu w czasie działań ratowniczych zadysponowana została jednostka OSP Baborowo.
W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów (34 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Źródło: KP PSP Szamotuły