Podsumowanie 2020 roku

Wronki – pożar makulatury

W niedzielę, 20 grudnia o godz. 20.50 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze altany przy budynku mieszkalnym w miejscowości Wronki na ul. Lipowej.
Dyżurny w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar makulatury w altanie przed budynkiem mieszkalnym.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz podaniu jednego prądu gaśniczego na palącą się makulaturę.
W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar sadzy

W czwartek, 17 grudnia o godz. 23.33 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Wronki na ul. Klasztornej.
Dyżurny w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym. Mieszkańcy opuścili budynek mieszkalny przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca, ugaszeniu pożaru sadzy za pomocą sita kominowego i proszku, wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki oraz przewietrzeniu budynku mieszkalnego.
W między czasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych oraz sprawdzili przewód kominowy kamerą termowizyjną.
W trakcie prowadzonych działań dwa zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar samochodu

W czwartek, 17 grudnia o godz. 6.02 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar samochodu osobowego na parkingu przy fabryce Samsung.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się pojazd oraz schłodzeniu elementów karoserii.
W działaniach gaśniczych brał udział 1 zastępy (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – Tragedia na drodze! Nie żyje mężczyzna

W środę, 9 grudnia o godz. 22.53 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem samochodu ciężarowego i osobowego oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Nowowiejskiej.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód ciężarowy, który uderzył w bok pojazdu osobowego. Pojazdy znajdowały się na prawym pasie ruchu. Jedna osoba poszkodowana znajdowała się uwięziona wewnątrz samochodu osobowego, natomiast kierujący i pasażerka opuścili pojazd ciężarowy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, odciągnięciu samochodu osobowego, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej znajdującej się w pojeździe za pomocą sprzętu hydraulicznego, wydobyciu poszkodowanego z pojazdu i przekazaniu pod opiekę ratowników ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, zakręceniu zaworu instalacji gazowej, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Niestety, będący na miejscu zdarzenia ratownicy ZRM, ze względu na liczne obrażenia ciała odstąpili od udzielania pierwszej pomocy, a przybyły na miejsce Prokurator stwierdził zgon mężczyzny.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 184 został wstrzymany – Policja wyznaczyła objazdy, następnie odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (24 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Prokurator.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Nowa Wieś – pożar kotłowni

We wtorek, 8 grudnia o godz. 1.51 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze kotłowni w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, Jeden zastęp OSP Baborowo, jeden zastęp OSP Wronki, jeden zastęp OSP Szamotuły oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar kotłowni budynku mieszkalnego. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pomieszczenie kotłowni, oddymieniu i przewietrzeniu budynku oraz wyniesieniu wyposażenia na zewnątrz. W międzyczasie ratownicy sprawdzili budynek pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia oraz sprawdzili pomieszczenie kotłowni kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
W trakcie prowadzonych działań mieszkańcy (2 osoby dorosłe i 2 dzieci) źle się poczuli, na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego. Do czasu przybycia ZRM osobom poszkodowany udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Stare Miasto – kolizja drogowa

W czwartek, 3 grudnia o godz. 13.38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o kolizji drogowej w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód ciężarowy oraz osobowy po kolizji drogowej. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu – nie odnieśli obrażeń. Ze zbiornika samochodu ciężarowego wyciekało paliwo.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym sorpcji plamy oleju.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – uszkodzony gazociąg

W czwartek, 5 listopada o godz. 9.35 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o uszkodzeniu rury gazowej w miejscowości Wronki na ul. Dworcowej w pobliżu dworca kolejowego.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzoną rurę gazową przez operatorka koparki. Na miejscu była już Policja i Straż Miejska, która ewakuowała 11 osób z pobliskiego budynku dworca kolejowego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym w celu określenia strefy niebezpiecznej oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie Gazowe, które odłączyło dopływ gazu, natomiast Pogotowie Energetyczne wyłączyło dopływ prądu do pobliskich budynków.
Na czas prowadzonych działań ruch pociągów został wstrzymany, odłączono napięcie w sieci trakcyjnej oraz wstrzymano ruch na drogach w pobliżu dworca kolejowego (ul. Dworcowa i Towarowa).
Po zakończonych pracach przez Pogotowie Gazowe mieszkańcy wrócili do swoich budynków.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Gazowe, Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie Energetyczne.

Wronki – pożar opony

W poniedziałek, 2 listopada o godz. 12.51 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o silnym zadymieniu w pobliżu ogródków działkowych w miejscowości Wronki na oś. Borek.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar opony w pobliżu oczyszczalni ścieków. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się oponę
W działaniach gaśniczych brał udział 1 zastępy (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja

Wronki – pożar kotłowni w restauracji

W piątek, 23 października o godz. 6.47 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze kotłowni w restauracji Borowianka w miejscowości Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar i duże zadymienie w pomieszczeniu kotłowni. Osoba postronna próbowała gasić pożar przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu w celu ugaszenia pożaru w kotłowni, oddymieniu i przewietrzeniu budynku oraz sprawdzeniu pomieszczenia kamerą termowizyjna w celu wykluczenia innych zarzewi ognia i sprawdzeniu pomieszczeń restauracji detektorem wielogazowym w celu wykluczenia gazów niebezpiecznych.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępy (20 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Dobrojewo-Wierzchocin – wypadek drogowy, dwie osoby poszkodowane

W poniedziałek, 19 października o godz. 7.38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobach poszkodowanych w tym jednej osobie uwiezionej wewnątrz pojazdu na skrzyżowaniu Dobrojewo-Wierzchocin.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Ostroróg, jeden zastęp OSP Wronki, Policję oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody, które zderzyły się ze sobą. Jedna osoba znajdowała się w pojeździe, natomiast pozostałe osoby znajdowały się w pobliżu. Jeden samochód znajdował się na boku w rowie, natomiast drugi znajdował się na poboczu drogi.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu osoby z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi po wypadku.
Dwie osoby poszkodowane po przebadaniu prze ratowników ZRM zostały przewiezione do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępy (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy

W pierwszy i drugi weekend października w strażnicy OSP Wronki odbył się kurs podstawowy i recertyfikacja uprawnień w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków z jednostek OSP powiatu szamotulskiego, w tym 3 strażaków z naszej jednostki.
W trakcie trwania kursu ratownicy zdobywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.
Jest nam miło poinformować, że w dniu 11 października przed komisją państwową dwóch naszych ratowników pozytywnie zdało egzamin.

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja budynku laboratorium i biura rozwoju

W czwartek 24 września pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się jednym zastępem oraz powiadamia Stanowisko Kierowania w Szamotułach o zaistniałej sytuacji.
Dyżurny Stanowiska Kierowania na miejsce zdarzenia dodatkowo dysponuje jeden z JRG Szamotuły.
Głównymi celami było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji, ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Dzięki regularnym ćwiczeniom pracownicy firmy oraz Ochotnicza Straż Pożarna Amica, która ma swoją siedzibę na terenie zakładu, mogą doskonalić umiejętności w przypadku nagłego zagrożenia i stresujących sytuacji.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.

Stróżki – pożar samochodów

W piątek, 4 września o godz. 10.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze auto lawet, na której znajdują się samochody osobowe w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar samochodu ciężarowego (auto laweta) oraz dwóch samochodów osobowych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pojazdy oraz schłodzeniu elementów karoserii.
Spaleniu uległ samochód ciężarowy oraz dwa samochody osobowe.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (17 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

III Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu

W sobotę 22 sierpnia odbył się III Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizowany przez OSP Poznań-Głuszyna, w którym uczestniczyła nasza jednostka.
W imprezie wzięło udział blisko 90 samochodów strażackich z całej Polski, należących do Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej oraz do prywatnych kolekcjonerów.
Zlot rozpoczął się przyjazdem kolumny wozów strażackich ulicami miasta od Centrum Handlowego M1 na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zorganizowano strażackie miasteczko.
Pomimo niesprzyjającej pogody w tym dniu zorganizowano liczne pokazy.
Na zwiedzających oprócz wystawy specjalistycznego sprzętu, jakim na co dzień dysponują strażacy, czekał szereg atrakcji przygotowanych przez organizatora festynu.
Zlot był też okazją do nauki i przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy, to za sprawą wolontariuszy Fundacji ENEA.
Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, jak prawidłowo postępować z płonącym na patelni olejem i dowiedzieć się, dlaczego nie należy gasić oleju wodą – pokaz przeprowadziła jednostka OSP Boguszyn z powiatu średzkiego.
Zwiedzający mogli również obejrzeć pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu jednostki OSP Mosina z powiatu poznańskiego.
Organizatorem III Ogólnopolskiego Zlotu Czerwonych Samochodów w Poznaniu była Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna przy współpracy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podczas zlotu pojawiła się także Małgosia dla której zbieraliśmy nakrętki!
Deszczowa pogoda nie przeszkodziła Małgosi w obejrzeniu aut strażackich i naszych innych atrakcji!
Gdyby ktoś miał ochotę dołożyć swoją cegiełkę na rehabilitację Małgosi to podajemy link do zbiórki.
Pokażcie jaki mamy zasięg na fanpagu i wpłacajcie w tytule dając opis ZLOT
Dziękujemy!

Pomoc dla MAŁGOSI

Więcej na:   Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów   strażacki.pl      osp.pl       eszamotuły      epoznań      wielkopolskamagazyn    112polkowice

Materiał filmowy:   Film 1       Film 2       Film 3

Samołęż – pożar stogu

W środę, 19 sierpnia o godz. 19.26 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze stogu w miejscowości Samołęż gm. Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki oraz OSP Samołęż.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar stogu z balotami słomy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się stóg, dozorowaniu wypalania się stogu oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejsce przybył właściciel, który oborał teren wokół pożaru.
Spaleniu uległo ok. 80 szt. balotów słomy.
W działaniach gaśniczych brało udział 5 zastępów (26 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wartosław – pożar stodoły

W środę, 12 sierpnia o godz. 23.33 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Wartosław gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wartosław, OSP Wronki, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Kłodzisko, OSP Lubowo, OSP Sieraków, OSP Kaczlin, OSP Izdebno oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali murowaną stodołę z drewnianą konstrukcją dachu całą objętą ogniem. Właściciel znajdował się na miejscu i poinformował KDR, że wewnątrz znajduje się siano oraz sprzęt gospodarczy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań gaśniczych, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się stodołę, podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie na pobliski budynek mieszkalny, dostarczaniu wody do pożaru oraz rozebraniu części konstrukcji dachu.
Spaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz sprzęt gospodarczy.
Straty wyniosły 60 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 600 tys.
W działaniach gaśniczych brało udział 12 zastępów (61 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Obelzanki – pożar poszycia leśnego

We wtorek, 11 sierpnia o godz. 17.01 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Obelzanki gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Amica, OSP Wronki oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna oraz Policja.

Obelzanki – pożar poszycia leśnego

We wtorek, 11 sierpnia o godz. 16.25 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Obelzanki gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, zastępy OSP Amica, OSP Piotrowo oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W trakcie prowadzonych działań zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (24 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służba Leśna.

Piotrowo – pożar poszycia leśnego

W niedzielę, 9 sierpnia o godz. 10.45 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Piotrowo gm. Obrzycko.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, zastępy OSP Amica, OSP Piotrowo, OSP Obrzycko oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służba Leśna.

Karolewo – pożar ścierniska

W czwartek, 6 sierpnia o godz. 18.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Karolewo gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, zastępy OSP Amica, OSP Lubowo, OSP Wronki, OSP Chojno oraz OSP Wartosław.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ścierniska.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejsce przybył właściciel, który oborał teren pożaru.
W trakcie prowadzonych działań zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach gaśniczych brało udział 5 zastępów (29 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Głuchowo – pożar zboża

W środę, 5 sierpnia o godz. 13.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Głuchowo gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, zastępy OSP Amica, OSP Wronki, OSP Ostroróg, OSP Kłodzisko oraz OSP Binino.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar zboża na powierzchni ok. 0,8 hektara.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejsce przybył właściciel, który oborał teren pożaru.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mylin – pożar ścierniska i balotów słomy

W piętek, 31 lipca o godz. 17.45 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze ścierniska pomiędzy miejscowością Mylin-Dąbrowa.
Dyżurny SKKP w Szamotułach niezwłocznie do zdarzenia zadysponował OSP Kłodzisko, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurna SKKP w Międzychodzie do zdarzenia zadysponowała dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Międzychodzie, zastępy OSP Chrzypsko, OSP Izdebno, OSP Kaczlin, OSP Mylin, OSP Sieraków oraz OSP Charcice.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ścierniska i balotów słomy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych w natarciu na palące się ściernisko i baloty słomy oraz dogaszeniu pogorzeliska.
Spaleniu uległo ok. 2 hektary ścierniska oraz baloty słomy.
W działaniach gaśniczych brało udział 13 zastępów (67 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gogolice – pożar poszycia leśnego

W poniedziałek, 13 lipca o godz. 15.00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, która informowała o pożarze lasu w miejscowości Gogolice gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Chojno, OSP Amica, OSP Wronki, OSP Rzecin oraz Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurna SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponowała zastępy OSP Miały oraz OSP Pęckowo.
Dodatkowo poderwane zostały dwa samoloty Dromader, które stanowiły wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego w oddziale 288. Na miejscu byli już przedstawiciele nadleśnictwa Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu ośmiu prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne, dostarczaniu wody do pożaru oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Służby Leśnej.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni 0,75 hektara oraz opaleniu uległy drzewa.
W działaniach gaśniczych brało udział 11 zastępów (51 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Służba Leśna.

Ćmachowo – pożar ścierniska

We wtorek, 7 lipca o godz. 16.54 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze palącej się słomy na polu w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Ćmachowo, OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Marianowo, OSP Wronki, OSP Ostroróg oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali palącą się skoszoną słomę na powierzchni ok. 3 hektarów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu, dowożeniu wody do miejsca pożaru, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejscu zdarzenia był właściciel, który oborał teren pożaru.
W działaniach gaśniczych brało udział 9 zastępów (45 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – zalane pomieszczenia budynku

W piętek, 26 czerwca o godz. 14.48 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o zalanym budynku mieszkalnym w miejscowości Wronki na ul. Nadbrzeżnej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali zalane pomieszczenia budynku mieszkalnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń.
W działaniach ratowniczych brał udział jeden zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wartosław – samochód uderzył w drzewo

W piątek, 26 czerwca o godz. 5.29 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o uderzeniu samochodu w drzewo w miejscowości Wartosław gm. Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Wartosław oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który uderzył w drzewo. Osoba kierująca opuścił pojazd przed przybyciem SP i oddaliła się z miejsca zdarzenia.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, przeszukaniu terenu w pobliżu pojazdu, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na czas prowadzonych działań ruch odbywał się wahadłowo.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Amica wsparła strażaków z woj. łódzkiego

Dzięki współpracy z OSP Amica jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrej Lewej otrzymała wsparcie od Grupy Amica.

25 czerwca OSP Amica przekazała pralkę zaprzyjaźnionej OSP z województwa łódzkiego.

Wspólne spotkanie z druhną Iwoną Kaprykowską sekretarzem, a jednocześnie pełniącą obowiązki Prezesa zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej Amica pozwoliło na nawiązanie wieloletniej współpracy między naszymi jednostkami. Dzięki współpracy zawsze osiągniemy lepsze efekty niż działalibyśmy w pojedynkę.

Dewizą wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych jest bezinteresowna pomoc innym. Jako strażacy ochotnicy ramię w ramię z innymi służbami pomagamy ludziom w potrzebie i robimy to z potrzeby serca, dlatego nie przeszliśmy obojętnie obok prośby OSP Mokra Lewa – mówiła w czasie spotkania druhna Iwona Kaprykowska

Źródło: OSP Mokra Lewa

Wronki – wypadek drogowy

W czwartek, 4 czerwca o godz. 19.12 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wjechaniu samochodu osobowego do rowu oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który znajdował się w rowie. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu – nie został poszkodowany.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
W trakcie prowadzonych działań dwa zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Wronki – pożar na poddaszu

We wtorek, 2 czerwca o godz. 05.04 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, Pogotowie Energetyczne oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dym wydobywający się z pod dachu budynku.
Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem Straży Pożarnej – brak osób poszkodowanych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się belki i podbitkę dachową, przewietrzeniu budynku oraz dokonaniu pomiarów kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Energetyczne oraz Policja.

Pierwoszewo – wypadek drogowy, poszkodowany motocyklista

W niedzielę, 31 maja o godz. 18.53 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego Policji o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i motocykla oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Pierwoszewo gm. Wronki
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który zderzył się z motocyklem. Kierujący motocyklem znajdowała się w pobliżu pod opieką ratowników ZRM, natomiast pozostali uczestnicy zdarzenia znajdowali się w pobliżu – nie odnieśli obrażeń.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, przemieszczeniu motocykla na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przetransportowana do szpitala.
W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Ćmachowo – pożar pryzmy obornika

W środę, 22 kwietnia o godz. 15.17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze pryzmy obornika w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, OSP Ćmachowo oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar pryzmy obornika.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palącą się pryzmę obornika oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W trakcie dojazdu do zdarzenia zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju

W piętek, 10 kwietnia o godz. 14.27 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Chrobrego, Mickiewicza i Jana Pawła II.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastęp OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju z drogi.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Stróżki – pożar poszycia leśnego

W środę, 8 kwietnia o godz. 17.37 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Jasionna, Służba Leśna oraz Policja.
Ze względu na trudne warunki dojazdu do miejsca pożaru poderwane zostały trzy samoloty gaśnicze Dromader, które stanowiły wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego w oddziale 1022d. Na miejscu byli już przedstawiciele nadleśnictwa Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska. W trakcie prowadzonych działań samoloty gaśnicze dokonały pięć zrzutów wody.
W działaniach gaśniczych brało udział 8 zastępów (39 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, samoloty gaśnicze, Służba Leśna oraz Policja

Chojno – pożar poszycia leśnego

W poniedziałek, 6 kwietnia o godz. 12.47 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Chojno gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Chojno, OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W trakcie prowadzonych działań zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (21 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – kolizja drogowa dwóch samochodów

We wtorek, 17 marca o godz. 8.09 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Towarowej.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący i pasażerowie opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi.
Dwie osoby poszkodowane (w tym dziecko) po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Zebranie sprawozdawcze

W czwartek, 27 lutego 2020 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na które przybyli: Prezes Zarządu – Jacek Rutkowski, Pierwszy Wiceprezes Zarządu – Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu – Andrzej Kadziński,  Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wronki – Robert Dorna, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach – mł. bryg. Ireneusz Pers oraz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP we Wronkach – dh Andrzej Liszkowski. Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner. Tego typu spotkanie – tak jak w innych jednostkach jest okazją do podsumowań, podziękowań oraz przedstawienia planów na przyszłość.

Strażacy z Amiki w zeszłym roku 60 razy wyjeżdżali do różnych zdarzeń, w tym 4 razy poza gminę Wronki. Działalność druhów to nie tylko pomaganie podczas akcji, ale również uczestniczenie w spotkaniach z dziećmi i uczenie ich zasad udzielania pierwszej pomocy czy przybliżanie im strażackiego fachu. Druhowie z Amiki wspierają także fundację Amicis, pomagając im w przedsięwzięciach, o czym wspomniał obecny na zebraniu prezes Amica S.A. Jacek Rutkowski.

Walne zebranie to również okazja do wręczenia odznaczeń dla druhów. Druh Rafał Fręśko, Paweł Konkol i Paweł Kwiatecki otrzymali odznaczenie za wysługę 20 lat w mundurze strażackim. Wręczenia odznaczeń dokonali: dh Andrzej Liszkowski – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Wronkach oraz dh Marta Napierała Werner – prezes OSP Amica

Jednostka poza licznym kursami i szkoleniami, może pochwalić się nowym sprzętem, który trafił na wyposażenie. Przyczepa gaśnicza, miernik wielogazowy, kamizelka asekuracyjna, agregat prądotwórczy, podpory do stabilizacji pojazdów czy nowe ubrania specjalne pomogą druhom nieść pomoc i dbać o bezpieczeństwo – nie tylko w Amice.

Kłodzisko – wypadek drogowy

W czwartek, 20 lutego o godz. 15.07 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Kłodzisko gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Kłodzisko, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który uderzył w drzewo i znajdował się w rowie. Kierująca opuściła pojazd przed przybyciem SP i znajdowała się pod opieką świadka zdarzenia.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępy JRG Szamotuły został zawrócone do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Biezdrowo – pokazy w szkole

We wtorek 18 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami. Tematem spotkania było wyjaśnienie uczniom na czym polega praca w straży oraz w jakiego rodzaju akcjach biorą udział. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych. Po pokazie udzielania pierwszej pomocy, z bliska zobaczyli wyposażenie wozu strażackiego. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, za co bardzo dziękujemy.

Nowa Wieś – samochód uderzył w drzewo

W czwartek, 6 lutego o godz. 6.27 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o uderzeniu ciągnika siodłowego w drzewo w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali ciągnik siodłowy, który uderzył drzewo oraz wyciek płynów eksploatacyjnych. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu – nie został poszkodowany.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – wypadek drogowy

W środę, 5 lutego o godz. 18.42 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Policje i Zespół Ratownictwa Medycznego..
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym (wsparcie psychiczne, termoizolacja), rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Dwie osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (25 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wronki – pożar sadzy

W piątek, 10 stycznia o godz. 13.26 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Wronki na ul. Poznańskiej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym. Mieszkańcy opuścili budynek mieszkalny przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, ugaszeniu pożaru sadzy za pomocą sita kominowego i proszku, wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki oraz przewietrzeniu budynku mieszkalnego.
W między czasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych oraz sprawdzili przewód kominowy kamerą termowizyjną.
W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (17 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.