Podsumowanie 2018 roku

Stare Miasto – pożar elewacji budynku mieszkalnego

We wtorek, 11 grudnia o godz. 18.05 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali właściciela, który próbował ugasić elewację budynku – próba okazała się nieskuteczna. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP (dwie osoby dorosłe, trójka dzieci). Cztery osoby przebywały u sąsiadów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się elewację, rozebraniu części elewacji, sprawdzeniu poddasza oraz pomieszczeń kotłowni kamerą termowizyjna w celu wykluczenia innych zarzewi ognia, przewietrzeniu i oddymieniu budynku oraz sprawdzeniu pomieszczeń miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla.
Straty wyniosły 20tys, natomiast uratowano mienie o wartości 500tys.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (29 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

W środę, 14 listopada o godz. 09.53 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Ratownictwa Medycznego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki na ul. Polnej.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz udzieleniu pomocy w transporcie lekarza pod wskazany adres zdarzenia.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR.

Wronki – pożar budynku mieszkalnego

W poniedziałek, 5 listopada o godz. 16.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Wronki na ul. Sierakowskiej.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali silnie zadymiony budynek mieszkalny wielorodzinny.
Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu z wyjątkiem jednej osoby, która nie mogła poruszać się samodzielnie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji miejsca pożaru oraz przeszukaniu pomieszczeń, ewakuacji jednej osoby z budynku (mężczyzna z urazem nogi), podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się materiały w łazience, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu budynku miernikiem wielogazowym.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wartosław – pożar poszycia leśnego

W niedzielę, 14 października o godz. 18.17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Wartosław gm. Wronki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Wartosław, OSP Amica, OSP Kłodzisko oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (32 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służba Leśna.

Wronki – pożar sadzy w przewodzie kominowym oraz zadymieniu na strychu

W środę, 3 października o godz. 13.08 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym oraz zadymieniu na strychu w miejscowości Wronki na ul. Dworcowej.
Dyżurny SK w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym oraz zadymione pomieszczenie na strychu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz – 16 osób, brak poszkodowanych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca C.O., ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego i proszku oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne i strychu pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Plama oleju na drodze Stare Miasto – Kłodzisko

W środę, 3 października o godz. 09.23 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Policji, który informował o plamie oleju na drodze Stare Miasto – Kłodzisko.
Dyżurny SK w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Kłodzisko.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali patrol Policji, który poinformował KDR, że plama oleju jest na drodze wojewódzkiej nr 182 Stare Miasto-Kłodzisko oraz na drodze gminnej Stare Miasto-Nowa Wieś.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju w newralgicznych miejscach (skrzyżowania dróg, zakręty, przejścia dla pieszych) za pomocą sorbentu oraz neutralizatora na drodze W182 oraz drodze gminnej na odcinku ok. 10km. Na miejsce przybyli pracownicy ZDW, którzy posypali drogę piaskiem.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (24 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – pożar samochodu osobowego

W poniedziałek, 24 września o godz. 22.16 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Wronki na oś. Słowackiego.
Dyżurny SK w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar samochodu osobowego.
Kierująca opuściła pojazd przed przybyciem SP i znajdowała się w pobliżu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego na palący się pojazd oraz schłodzeniu karoserii pojazdu.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

We wtorek 4 września o godz. 13.09 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR.

Kamiennik – szkolenie dla strażaków OSP Amica

W dniu 1 i 2 września br. strażacy z naszej jednostki udali się na szkolenie do miejscowości Kamiennik gm. Drawsko.
Pierwszego dnia odbyło się szkolenie przeprowadzone przez strażaków z PSP w Poznaniu, którzy przypomnieli zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, omówili i przećwiczyli z nami szybką ewakuację osoby poszkodowanej z samochodu oraz kiedy należy ewakuować osobę z pojazdu.
Następnym tematem naszego spotkania było przypomnienie grup i faz rozwoju pożarów oraz jak postępować z pożarem butli gazowej.
Na sam koniec omówiliśmy jakie mamy zagrożenia pożarowe i wybuchowe na terenie zakładu.
Drugiego dnia odpoczęliśmy od nauki i udaliśmy się na spływ kajakowy.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

W poniedziałek 6 sierpnia dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Stróżki – pożar poszycia leśnego

Utrzymujące się od kliku dni wysokie temperatury oraz bardzo mała ilość opadów w ostatnim czasie powoduje bardzo duże zagrożenie pożarowe.
We wtorek 31 lipca o godzinie 14.55 doszło do kolejnego pożaru lasu w tym roku.
Do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz wyjechały wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Policja.
Jednocześnie poprzez Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Wronki do zdarzenia skierowane zostały służby leśne, w tym samolot gaśniczy Dromader.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego w młodniku.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu, dogaszeniu pogorzeliska oraz wykonaniu przecinki na prośbę pracownika Służby Leśnej.
Na miejsc zdarzenia przybył samolot Dromader, który dokonał jednego zrzutu wody oraz pług leśny, który oborał teren pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brało udział 5 zastępów (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służby leśne, samolot gaśniczy oraz Policja.

Dobrogostowo – pożar tartaku i stodoły

W środę 11 lipca o godz. 20.56 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Dobrogostowo gm. Obrzycko. Kolejne zgłoszenie informowało o pożarze tartaku oraz zagrożeniu na sąsiednie budynki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Obrzycko, dwa zastępy OSP Piotrowo, dwa zastępy OSP Ostroróg, dwa zastępy OSP Szamotuły, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Słopanowo, OSP Amica, OSP Brodziszewo, OSP Otorowo oraz powiadomił Policje oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku tartaku oraz stodoły. Oba budynki były objęte całe ogniem.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się budynki (w tym dwa prądy z podnośników hydraulicznych), podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie budynku mieszkalnego, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej osobie poszkodowanej oraz oświetleniu terenu działań.
Ze względu na duże zaopatrzenie wodne utworzono trzy punkty czerpania wody – jeden z hydrantu, natomiast dwa na pobliskim stawie.
W trakcie prowadzonych działań właścicielka źle się poczuła i na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego. Kobieta została przebadana przez lekarza i pozostała na miejscu zdarzenia.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach.
Spaleniu uległ budynek tartaku, stodoła, wyposażenie tartaku. Straty wyniosły ok. 550 tys., natomiast uratowano mienie o wartości ok. 1 mln.
W działaniach gaśniczych brało udział 19 zastępów (90 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja i Pogotowie Energetyczne.

Wronki – wybuch butli gazowej oraz pożar mieszkania

W poniedziałek 9 lipca o godz. 13.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wybuchu butli z gazem oraz pożarze dachu budynku mieszkalnego w miejscowości Wronki na ul. Dworcowej
Oprócz pięciu zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar mieszkania na pierwszym piętrze w budynku wielorodzinnym. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz (9osób).
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu lokalizacji pożaru oraz przeszukaniu budynku czy nie pozostały w nim inne osoby, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pomieszczenie, wyniesieniu butli z gazem propan butan na zewnątrz, schładzaniu butli, przewietrzeniu budynku, wykonaniu pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, pracownicy Opieki Społecznej, oraz Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Spaleniu uległo wyposażenie pokoi, uszkodzone zostały ściany w mieszkaniu i na klatce schodowej, zalane w wyniku pożaru zostało mieszkanie na parterze. Straty wyniosły 400 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 700 tys.
W działaniach ratowniczych brało udział 8 zastępów (27 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja i Pogotowie Energetyczne.

Miały – pożar nasypu kolejowego

W środę 4 lipca o godz. 12.53 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Rzecin gm. Wronki, natomiast kolejne zgłoszenie wpłynęło z informacją o pożarze nasypu kolejowego przy trasie kolejowej Miały – Mokrz.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Rzecin, OSP Amica, OSP Wronki oraz Służba Leśna, natomiast dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z JRG Czarnków oraz OSP Pęckowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar nasypu kolejowego.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych w natarciu na palący się nasyp kolejowy oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (27 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służba Leśna.

Nowa Wieś – pożar samochodu

We wtorek 3 lipca o godz. 15.37 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Nowa Wieś na ulicy Staromiejskiej.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar komory silnika samochodu osobowego.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu. Właściciel pojazdu próbował ugasić pożar za pomocą gaśnicy samochodowej.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się pojazd, schłodzeniu karoserii, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz pomocy w załadunku pojazdu na lawetę pomocy drogowej.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pokazy ratownictwa w Samołężu

W czwartek 28 czerwca strażacy z naszej jednostki prezentowali swoje umiejętności na pikniku w Samołężu.
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt, znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.
Aby tradycji stało się zadość, przeprowadzono również pokazy z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czego każdy mógł sam spróbować.
Zajęcia na pikniku były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Dzień Dziecka w Dobrojewie

W sobotę 23 czerwca strażacy z OSP Amica prezentowali swoje umiejętności podczas Dnia Dziecka w miejscowości Dobrojewo.
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.
Zajęcia na pikniku były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Dębogóra – pożar ciągnika i rębaka do gałęzi

W czwartek 21 czerwca o godz. 09.10 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego Nadleśnictwa Wronki o pożarze ciągnika i rębaka do gałęzi w miejscowości Dębogóra gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Jasionna oraz Policja, natomiast dyżurny SK w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Piłka oraz OSP Pęckowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ciągnika, rębaka do gałęzi oraz sterty gałęzi, która znajdowała się w pobliżu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się ciągnik oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się w pobliżu gałęzie.
W działaniach gaśniczych brało udział 12 zastępów (41 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służba leśna oraz Policja.

Rzecin – pożar trawy przy lesie

W poniedziałek 18 czerwca o godz. 10.40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze łąki, która znajduje się blisko lasu w miejscowości Rzecin gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Chojno, OSP Amica oraz OSP Jasionna.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar suchej trawy przy lesie.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się trawę.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (32 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gogolice – pożar poszycia leśnego

W niedzielę 17 czerwca o godz. 07.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od pracownika Nadleśnictwa Wronki, który informował o pożarze poszycia leśnego o powierzchni ok. 2ha w miejscowości Gogolice gm. Wronki
Dyżurny SK w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, dwa zastępy OSP Chojno, jeden zastęp OSP Amica, OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Kłodzisko oraz powiadomił Policje, natomiast dyżurna SK w Czarnkowie zadysponowała do zdarzenia jeden zastęp OSP Piłka i OSP Miały.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego na powierzchni ok. 1,2ha. Na miejscu byli już pracownicy nadleśnictwa.
Do akcji wysłano dwa samoloty gaśnicze (Dromader) z bazy lotniczej Herburtowo i Krępsko.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu ośmiu prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne, utworzeniu stanowiska poboru wody na pobliskim zbiorniku, który znajdował się w odległości ok. 3km od miejsca pożaru, dostarczaniu wody do miejsca pożaru, wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa.
Dwa samoloty dokonały po osiem zrzutów wody. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą, natomiast pracownicy Nadleśnictwa zadysponowali ciągnik z pługiem, który oborał teren pożaru.
Dalsze działania polegały na dozorowaniu pogorzeliska wraz z pracownikiem nadleśnictwa.
W działaniach gaśniczych brało udział 15 zastępów (75 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służby leśne, samoloty gaśniczy oraz Policja.

Amica – Wycieczka Żabek i Muchomorków z przedszkola Amica Kids w naszej strażnicy

W poniedziałek 4 czerwca grupa Żabek i Muchomorków z przedszkola Amica Kids odwiedziła strażaków OSP Amica w naszej strażnicy.
Dzieci zwiedziły strażnicę, zapoznały się z pracą strażaka, miały okazję przymierzyć ubiór ratownika oraz podziwiać sprzęt znajdujący się na wyposażeniu samochodu.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących.
Druhowie wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Wronki – usuwanie skutków gwałtownych opadów

W sobotę, 2 czerwca od rana do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpływały ostrzeżenia pogodowe. Ostrzeżenia informowały o możliwości pojawienia się burz z opadami deszczu oraz silnych porywach wiatru nad regionem.
Tego dnia od godzin popołudniowych nastąpiło załamanie pogody, zaczął padać ulewny deszcz oraz nastąpiły silne porywy wiatru. Na skutki nie trzeba było długo czekać.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.
Około godziny 16.00 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zalanych piwnicach budynków mieszkalnych, przychodniach zdrowia, garażach, warsztatach, halach produkcyjnych, drogach oraz uszkodzonym pokryciu dachowym na budynku mieszkalnym.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wypompowanie wody z zalanych pomieszczeń, dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zabezpieczeniu dachu budynku.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zalanych pomieszczeniach i drogach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
W działania było zaangażowanych 75 zastępów, 401 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
W tym dniu strażacy walczyli ze skutkami gwałtownych opadów prawie 8 godzin wykorzystując cały dostępny sprzęt, interweniowali łącznie przy 48 zdarzeniach.

Nasza jednostka brała udział w 11 zdarzeniach.

Więcej zdjęć: TUTAJ

Ćmachowo – wypadek drogowy, dwie osoby poszkodowane

W piątek 1 czerwca o godz. 17.26 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobach poszkodowanych w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także pojazdy OSP Ćmachowo, OSP Wronki, OSP Amica, Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą, kierujący i pasażerowie (10 osób, w tym dwoje dzieci) opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowały się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, przekazaniu osób poszkodowanych pod opiekę ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, przemieszczeniu pojazdu na pobocze oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione przez ZRM do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (30 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

OSP Amica na pikniku rodzinnym w Samołężu

W środę 30 maja 2018r. strażacy z OSP Amica prezentowali swoje umiejętności podczas Pikniku rodzinnego w miejscowości Samołęż.
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.
Zajęcia na pikniku były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Wronki – Rajd Sosnowym Szlakiem

W piątek 25 maja strażacy z naszej jednostki prezentowali swoje umiejętności podczas rajdu Sosnowym Szlakiem.
Rajd „ Sosnowym Szlakiem” był formą obchodów tegorocznej 8 rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Nowej Wsi imienia – Arkadego Fiedlera.
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt, znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.
Aby tradycji stało się zadość, przeprowadzono również pokazy z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czego każdy mógł sam spróbować.
Zajęcia na pikniku były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Więcej informacji: TUTAJ

Wykolejony pociąg towarowy we Wronkach

W czwartek 10 maja o godz. 16.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wykolejeniu się pociągu towarowego w miejscowości Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie Energetyczne.
Dyżurny poinformował dyspozytora PKP o zdarzeniu i polecił wyłączyć napięcie w trakcji kolejowej.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali częściowo wykolejony skład pociągu towarowego, który przewoził węgiel. Lokomotywa i siedem wagonów, które znajdowały się na moście kolejowym nad rzeką Wartą, nie uległy uszkodzeniu. Dwanaście środkowych wagonów z węglem uległo wykolejeniu (część wagonów została zmiażdżona), natomiast końcowe dziesięć wagonów nie uległo uszkodzeniu.
Uszkodzeniu uległa infrastruktura kolejowa.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, częściowemu zamknięciu drogi wojewódzkiej nr 182, przebiegającej pod wiaduktem kolejowym, przeszukaniu torowiska oraz nasypu kolejowego pod kątem wykluczenia osób poszkodowanych i postronnych.
W trakcie prowadzonych działań zasilanie trakcyjne zostało odłączone przez pracowników PKP.
Na miejsce akcji przybył Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, Dowódca JRG Szamotuły, Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Komendant Policji we Wronkach, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, Prokurator oraz Straż Ochrony Kolei.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Prokurator, Pogotowie Energetyczne, Straż Miejska oraz Straż Ochrony Kolei.

Więcej zdjęć: TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ

Jasionna – pożar lasu

W czwartek 10 maja o godz. 13.02 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Jasionna gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Jasionna, OSP Amica, OSP Rzecin, OSP Samołęż, OSP Marianowo, Służba Leśna oraz Policja.
Na polecenie Nadleśnictwa Wronki na miejsce pożaru zadysponowano trzy samoloty gaśnicze Dromader.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego w młodniku na powierzchni ok. 1500 m2.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się poszycie lasu.
W miarę przybywania na miejsce zdarzenia kolejnych SiS na pobliskich stawach zbudowano punkt czerpania wody, z którego dowożono wodę na miejsce zdarzenia.
W międzyczasie na miejsce pożaru przybyły trzy samoloty gaśnicze Dromader, które dokonały zrzutu wody na pożar poszycia lasu.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zlany woda oraz oborany przez pracowników leśnych, którzy będą dozorować pogorzelisko.
Na miejsce zdarzenia przybył Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Dowódca JRG Szamotuły oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Wronki.
W działaniach ratowniczych brało udział 10 zastępów (38 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, samoloty gaśnicze oraz Policja.

Amica – Wycieczka Leśnych Ludków z przedszkola Amica Kids w naszej strażnicy

We wtorek 8 maja grupa Leśnych Ludków z przedszkola Amica Kids odwiedziła strażaków OSP Amica w naszej strażnicy.
Dzieci zwiedziły strażnicę, zapoznały się z pracą strażaka, miały okazję przymierzyć ubiór strażaka oraz przejechać się prawdziwym samochodem strażackim na terenie zakładu.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących.
Druhowie wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Dzień Strażaka we wronieckim ratuszu

Dziś w ratuszu, z okazji Dnia Strażaka, odbyło się spotkanie burmistrza Mirosława Wieczora z przedstawicielami lokalnych jednostek Ochotniczych Straż Pożarnych.
Prezesi i Naczelnicy OSP wspólnie omówili dotychczasową działalność jednostek oraz przyszłe wyzwania związane z bezpieczeństwem naszych mieszkańców.

Tekst i foto: http://www.wronki.pl/aktualnosci-dla-mieszkanca/dzien-strazaka-w-ratuszu.html

Nowa Wieś – uszkodzona rura gazowa

W piątek 27 kwietnia o godz. 16.13 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu rury gazowej w trakcie prowadzonych prac ziemnych w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także pojazdy OSP Wronki, OSP Amica, Policja oraz Pogotowie Gazowe.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali uszkodzoną rurę gazową w pobliskim rowie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji mieszkańców z pobliskiego budynku mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań ruch na drodze został wstrzymany.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Pogotowie Gazowe.

Strażacy odwiedzili dzieci w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi

W piątek 13 kwietnia strażacy z naszej jednostki odwiedzili grupę uczniów z klasy I w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi.
Na spotkaniu w szkole strażacy opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy uczniów.

Więcej: TUTAJ

Kłodzisko – pożar sadzy w przewodzie kominowym

We wtorek 10 kwietnia o godz. 21.09 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Kłodzisko gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz zastępy OSP Kłodzisko, OSP Amica i OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wygaszeniu pieca, ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego, proszku gaśniczego oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego i wyczystki.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Trzy pożary nasypu przy linii kolejowej Wronki-Miały

W czwartek 5 kwietnia o godz. 12.16 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w pobliżu torów kolejowych w miejscowości Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar nieużytków rolnych oraz suchej trawy na powierzchni ok. 2 hektarów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się nieużytki rolne, suchą trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (24 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

W trakcie prowadzonych działań o godz. 12.30 dyżurny SK odebrał zgłoszenie od dyżurnego Nadleśnictwa Wronki o pożarze trawy na nasypie kolejowym w miejscowości Popowo gm. Wronki.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował zastęp OSP Wronki, który brał udział w działaniach przy pożarze we Wronkach.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar suchej trawy na nasypie kolejowym.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego na palącą się trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych brał udział 1 zastęp (5 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kolejne zgłoszenie do dyżurnego SK w Szamotułach wpłynęło od dyżurnego Nadleśnictwa Wronki o godz. 12.40 i dotyczyło pożaru nasypu kolejowego w miejscowości Maszewice gm. Wronki.
Dyspozytor SK do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Szamotuły oraz za pośrednictwem SK w Czarnkowie zadysponowano zastęp OSP Miały. Nadleśnictwo Wronki na miejsce zadysponowało samolot gaśniczy.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar suchej trawy na nasypie kolejowym.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palącą się trawę oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (12 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Służba Leśna i samolot gaśniczy.

Warto zaznaczyć, że podjęcie szybkich działań przez SP było możliwe dzięki zintegrowanemu systemowi monitorowania. Umożliwia on wczesne wykrycie dymu oraz określenie jego dokładnego położenia i szybką lokalizację zarzewia ognia w terenie.
Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Wronki od marca tego roku, znajduję się w Stanowisku Kierowania PSP w Szamotułach co ułatwia szybszą współpracę służb.

Szamotuły – kurs ratownictwa technicznego

W dniach 10, 11, 24 i 25 marca br. w Komendzie Powiatowej PSP w Szamotułach przeprowadzono szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP.
W szkoleniu brały udział 3 osoby z naszej jednostki oraz druhowie z jednostek powiatu szamotulskiego.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne w całości zrealizowali funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach.
Kurs zakończył się testem wiedzy oraz egzaminem praktycznym.

Szamotuły – Nasi druhowie pomagają, Bo krew oddają !!!

Nasi druhowie pomagają, Bo krew oddają !!!
Nie tylko gaszenie strażakom w głowie, czy wyjazdy do miejscowych zagrożeń !!!
Każdy z nas ma swojego dodatkowego bzika związanego z pomocą.

W piątek 9 marca strażacy z naszej jednostki pojechali do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szamotułach, aby oddać krew dla młodej matki potrzebującej tego cennego daru. Strażacy oddali łącznie 3,15 litra krwi.

Pokazy pierwszej pomocy w przedszkolu w Bininie

W środę 7 marca strażacy z naszej jednostki na zaproszenie dyrekcji przedszkola w Bininie odwiedzili grupę przedszkolaków, aby nauczyć ich podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczą w tych zajęciach lecz i tak największą atrakcją jest przejażdżka samochodem strażackim. Jest to też znakomita okazja, aby Panie przedszkolanki ugruntowały swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.
Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

Wronki – samochód uderzył w budynek, kierowca uwięziony w pojeździe

W piątek 23 lutego o godz. 13.36 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej, która jest uwięziona w pojeździe w miejscowości Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód dostawczy, który uderzył w budynek na terenie zakładu pracy. Poszkodowany mężczyzna znajdował się uwięziony wewnątrz pojazdu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku, wykonaniu dostępu przy pomocy narzędzi hydraulicznych do osoby poszkodowanej, wydobyciu mężczyzny z pojazdu, pomocy w transporcie osoby do karetki ZRM oraz rozłączeniu akumulatora.
Osoba poszkodowana została przewieziona przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (25 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Chojno – pożar domku letniskowego

W niedzielę 18 lutego o godz. 01.36 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze domku letniskowego przy jeziorze Radziszewskim w miejscowości Chojno gm. Wronki
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Chojno, OSP Wronki, OSP Amica oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali objęty pożarem dach oraz poddasze domu letniskowego.
Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Właściciel ewakuował na zewnątrz mienie z pomieszczeń znajdujących się na parterze.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wejściu do budynku w aparatach OUO w celu lokalizacji pożaru, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się dach, podaniu jednego prądu gaśniczego do wnętrza budynku, rozebraniu części podbitki dachowej i ocieplenia dachu, przewietrzeniu i oddymieniu budynku oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Spaleniu uległ dach budynku oraz poddasze wraz z wyposażeniem.
W działaniach gaśniczych trwających blisko 4 godz. brały udział 4 zastępy (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPRW czwartek 8 lutego o godz. 10.21 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomocy osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia dwa zastępy OSP przygotowały lądowisko dla śmigłowca LPR na placu targowym, natomiast jeden zastęp OSP udał się pod wskazany adres w celu udzielenia KPP osobie poszkodowanej. Na miejsce zdarzenia przybyła Straż Miejska.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz pomocy przez Straż Miejską w transporcie załogi LPR na ul. Rynek.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Straż Miejska oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wronki – pożar samochodu na parkingu

W czwartek 8 lutego o godz. 09.24 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze samochodu osobowego na parkingu w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, OSP Wronki oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar komory silnika oraz wnętrza samochodu osobowego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą sie komorę silnika oraz wnętrze pojazdu. Po ugaszeniu pożar schłodzono elementy karoserii.
W trakcie prowadzonych działań zastęp JRG Szamotuły został zawrócony z trasy do jednostki.
Spaleniu uległa komora silnika, nadpaleniu uległo wnętrze pojazdu.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Walne zebranie sprawozdawcze

W środę, 7 lutego 2018 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na które przybyli:
Wiceprezes Zarządu ds. operacyjnych – Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu – Andrzej Kadziński, Dyrektor ds. inwestycji – Tomasz Machaj, Dyrektor Fabryki Kuchni – Krzysztof Machaj, Starosta Powiatu Szamotulskiego – Józef Kwaśniewicz, Burmistrz MiG Wronki – Mirosław Wieczór, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach – mł. bryg. Ireneusz Pers oraz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP we Wronkach – dh Andrzej Liszkowski.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Łukasza Kawkę, a na protokolanta wybrano dh Iwonę Kaprykowską.
Sprawozdanie z działalności za rok 2017 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka. Sprawozdanie finansowe przedstawiła dh Iwona Kaprykowska, natomiast sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiła dh Monika Sikora – Gałązka.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej zarząd OSP Amica otrzymał absolutorium za rok sprawozdawczy.
Następnie dokonano wręczenia odznaczeń za wysługę lat oraz przedstawiono prezentację multimedialna z działań OSP.
Odznakę za wysługę 55 lat Jan Hibner, 50 lat Władysław Garncarek, 45 lat Andrzej Małecki, 30 lat Jacek Kucharczyk, 25 lat Radosław Smolarkiewicz, Wojciech Lewicki, 20 lat Łukasz Kawka, Hercka Robert, Hercka Krzysztof, Janusz Gendera, 15 lat dh Monika Bolczyk, 10 lat Halina Roj, Marta Napierała – Werner, Katarzyna Kubiak, Jolanta Kalinowska, Iwona Kaprykowska, 5 lat Krzysztof Juracki.
W 2017 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt i umundurowanie: zestaw narządzi hydraulicznych Holmatro, radiotelefon Motorola, rękawice specjalne, linka strażacka, mundur wyjściowy, mundur koszarowy, mundur bojowy, smok skośny, pasy strażackie, parawan, węże tłoczne, zestaw klinów i podkładów, zestaw do zabezpieczania poduszek AirBag oraz zestaw do ratownictwa wysokościowego.
Jednostka liczy aktualnie 45 członków czynnych (w tym 11 kobiet) i 4 członków honorowych.
OSP Amica w roku 2017 uczestniczyła 30 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów – 10 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 20 razy, alarm fałszywy 0 razy.

Samołęż – dachowanie samochodu osobowego

W poniedziałek 8 stycznia dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o dachowaniu samochodu w miejscowości Samołęż gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechał także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który po dachowaniu znajdował się w przydrożnym rowie. Kierująca opuściła pojazd przed przybyciem SP i znajdowała się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.