Podsumowanie 2017 roku

Bobulczyn pożar świetlicy i wypadek drogowy – ćwiczenia OSP – 28 grudnia

Na miejsce zostały zadysponowane jednostki OSP Bobulczyn, OSP Ostroróg, OSP Amica oraz OSP Binino.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy udali się na rozpoznanie. Ustalono, że pożar wybuch w kotłowni, w środku znajdują się cztery osoby.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osób poszkodowanych i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Po zakończeniu działań w świetlicy, te same jednostki zostały zadysponowane przez dyżurnego SK w Szamotułach do wypadku drogowego na drodze do miejscowości Oporowo Huby.
Na miejscu okazało się, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Trzy osoby poszkodowane, były uwięzione w pojazdach. Jeden pojazd uderzył w drzewo, natomiast drugi po dachowaniu znajdował się na boku.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych, wydobyciu poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na szczęście to były tylko scenariusz ćwiczenia!

Szczęście w nieszczęściu? Tym razem można tak napisać. Jednak zawsze lepiej być przygotowanym, a praktyka i doświadczenie czyni mistrza.
Pewnie w przyszłości życzylibyśmy sobie, żeby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, jednak nie można nigdy tego zupełnie wykluczyć. Dlatego tak ważne są szkolenia i ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć kompetencje strażaków, wyłapać błędy i omówić je na forum, aby w przyszłości już ich nie popełniać, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo ratowników, zgranie się jednostek, które mają ten sam cel ratować ludzkie życie.
Ćwiczenia praktyczne najlepiej przygotowują strażaków do działań, często wyposażeni tylko w wiedzę teoretyczną pod wpływem nerwów, adrenaliny mogą popełnić szereg błędów, a nikt z nas nie chciałby być ratowany przez kogoś, kto nie jest pewny swoich umiejętności. Ćwiczenia to nauka, która ma utrwalić zasady postępowania, a tylko poprzez działania jesteśmy w stanie to lepiej zapamiętać.
Warte podkreślenia jest to, że jednostki biorące udział w szkoleniach znajdą tam wiedzę i umiejętności, których nie znajdą w podręcznikach. Każda nawet drobna informacja, która przyczyni się do rozwoju strażaka jest bardzo ważna. Szczególnie dla strażaka, który często walczy o ludzkie życie.
Realizowane założenia miały na celu doskonalenie działań gaśniczych i ratowniczych, organizację łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym, wdrażanie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz obsługę różnorakiego sprzętu ratowniczego oraz pojazdów pożarniczych.

Tekst: Halina Roszak

Kolejna edycja świątecznej paczki dla dzieci

W dniach od 4 – 7 grudnia 2017 roku strażacy OSP Amica wspólnie z Fundacją Amicis dostarczali paczki świąteczne dzieciom ze szkół i przedszkoli w miejscowości Dzierżążno, Stajkowo, Krucz, Otorowo, Sarbka, Romanowo Dolne oraz Romanowo Górne.
Prezenty dostały wszystkie dzieci, ponieważ wszystkie były grzeczne.
Wyjazdom takim towarzyszy wiele emocji zarówno ze strony dzieci, jak i darczyńców.
Najcenniejszy jest uśmiech na twarzy każdego dziecka, bo jak powiedział Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Amica – przewrócony samochód ciężarowy

1 grudnia pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się jednym zastępem oraz powiadamia Stanowisko Kierowania w Szamotułach o zaistniałej sytuacji.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali leżący na lewym boku samochód ciężarowy wraz z ładunkiem, który znajdował się na drodze.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz po podniesieniu pojazdu dokonano sorpcji plamy oleju.

Szkolenie dla kierowców OSP

9 listopada we Wronkach odbyło się szkolenie dla kierowców ochotniczych straży pożarnych. W spotkaniu udział wzięło ponad 100 strażaków z jednostek OSP w KSRG i poza systemem. Szkolenie obejmowało zagadnienia bezpiecznego prowadzenia pojazdów pożarniczych poruszających się w trybie alarmowym do zdarzeń. Przeprowadzono je wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Amica – pożar na magazynie odpadów

9 listopada pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się dwoma zastępami oraz powiadamia Stanowisko Kierowania w Szamotułach o zaistniałej sytuacji.
Dyżurny SK na miejsce zdarzenia dysponuje jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Chojno oraz OSP Jasionna.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił w przeprowadzonym rozpoznaniu, że doszło do pożaru wózka widłowego oraz sprasowanej makulatury na magazynie odpadów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się wózek, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palącą sie makulaturę, rozgarnięciu opakowań z makulaturą i ich dogaszaniu oraz dozorowaniu pogorzeliska.
Spaleniu uległo: sprasowana makulatura, wózek widłowy, maszyna do prasowania makulatury, instalacja elektryczna oraz część ściany, która była wykonana z poliwęglanu.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (39 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy

W dniach 27-29 października 2017 r., w siedzibie OSP Wronki, odbyła się recertyfikacja uprawnień w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla 20 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego, w tym 4 strażaków OSP Wronki, 1 ratownika OSP Amica, OSP Chojno, OSP Obrzycko, 2 strażaków OSP Kaźmierz, 3 ratowników OSP Ostroróg, 8 strażaków z Gminy Szamotuły, w zakresie ratownictwa medycznego.
W niedzielę 29 października szkolenie zakończyły się egzaminem, przed komisją państwową.
Egzamin teoretyczny składał się z 30 pytań testowych, zaliczenie testu było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego.

Amica – plama oleju

W piątek 27 października 2017r. na terenie naszej firmy doszło do awarii samochodu do wywozu odpadów, w wyniku czego nastąpił duży wyciek oleju.
Strażacy z naszej jednostki podjęli działania polegające na zebraniu rozlanego oleju przy użyciu sorbentu.

Amica – „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”

W środę 18 października wspólnie biliśmy rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO). W Amice do akcji przyłączyło się 63 naszych pracowników i strażaków OSP Amica.

Orkan „Ksawery” narobił wiele szkód

8 październik – Pierwsze zgłoszenie dla naszej jednostki wpłynęło o godzinie 20.08 i dotyczyło uszkodzonego garażu w miejscowości Marianowo, następnie o godz. 20.44 zostaliśmy zadysponowani przez dyżurnego SK do przewróconego drzewa na trasie Marianowo – Ćmachowo.

Po zakończonych działaniach w Marianowie ok. godz. 21.35 zostaliśmy zadysponowani przez dyżurnego do Szamotuł na zabezpieczenie rejonu powiatu szamotulskiego.

Więcej informacji TUTAJ

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja hali produkcyjnej – wydział płyt grzejnych

30 września pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się dwoma zastępami oraz powiadamia Stanowisko Kierowania w Szamotułach o zaistniałej sytuacji. Dyżurny SK na miejsce zdarzenia dysponuje dwa zastępy OSP Wronki.
Głównymi celami było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy , ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.

Dachowanie samochodu osobowego w Lubowie

W piątek 29 września Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który po dachowaniu znajdował się na pobliskim polu. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora oraz pomocy w wyciągnięciu pojazdu na drogę.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Wronki – pożar na składowisku złomu

We wtorek, 26 września Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze na składowisku złomu w miejscowości Wronki. Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki oraz OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił w przeprowadzonym rozpoznaniu, że doszło do pożaru dwóch samochodów osobowych.
W zasięgu ognia znajdowały się butle z gazem propan – butan oraz tlenem.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pojazdy oraz chłodzeniu butli
W działaniach gaśniczych brały udział 4 zastępy (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mistrzostwa „Bezpieczna Firma 2017”

Tegoroczne mistrzostwa przebiegały pod hasłem „Platynowe 10 minut” – to czas, jaki każdy z nas może odpowiednio wykorzystać do momentu przyjazdu karetki pogotowia.
Warto tutaj podkreślić, że Amica jest jedyną firmą, która wzięła udział we wszystkich edycjach mistrzostw.
Do zawodów przystąpiło31 drużyn z różnych firm z całej Polski. W czasie trwania mistrzostw drużyny zmagały się z zadaniami dziennymi przygotowanymi na 10 stacjach, z zadaniem nocnym oraz miały do rozwiązania test z wiedzy dotyczącej pomocy przedmedycznej.
Naszą firmę na arenie polskich firm reprezentowali:
1. Katarzyna Łabojewska z Tłoczni
2. Joanna Woźniak z Produkcji Finalnej
3. Bartosz Hodrych z Produkcji Finalnej
4. Łukasz Roj z Utrzymania Ruchu
Opiekunem drużyny była – Iwona Kaprykowska ze Służby bhp i ppoż.
Pierwszego dnia nasi zawodnicy na rajdzie samochodów off-roudowych pomagali kierowcy, któremu podczas wyciągania auta z wykopu, pęknięta lina odcięła dłoń, udzielali pomocy rodzinie poszkodowanej w czasie wypadku samochodowego, chłopakowi oraz Jego ciężarnej dziewczynie, którzy ulegli wypadkowi na motocyklu.
Na zadaniu „Trasa szybkiego ruchu” ubrani w pełne umundurowanie strażackie z butlą powietrza na plecach, wykazali się swoją sprawnością fizyczną na torze wykorzystywanym podczas Mistrzostw Polski dla strażaków PSP oraz OSP.
Wcielili się w rolę dyspozytora pogotowia i telefonicznie udzielali porad, jak udzielić pomocy poszkodowanym do przybycia karetki pogotowia.
Podczas zadania „Orzeł czy reszka?” odpowiedź na zadane tytułowe pytanie padła, kiedy to zawodnicy odebrali poród zdrowego chłopczyka.
Podczas zadania nocnego doszło do strzelaniny na przyjęciu weselnym. Było to zdarzenie masowe – wiele osób poszkodowanych. Pomocy osobom poszkodowanym udzielały 4 drużyny jednocześnie.
Następnego dnia w czasie wymiany koła przy samochodzie, mężczyzna stracił nogę przygnieciony źle zabezpieczonym samochodem. W tym czasie Jego żona urodziła w samochodzie dziecko, które wymagało prowadzenia resuscytacji, ponieważ nie oddychało.
Podczas prac w magazynie operator wózka dostał atak padaczki, co spowodowało, że towar, który spadł z wideł wózka przygniótł innego magazyniera.
Udzielili również pomocy elektrykowi oraz ćwiczącemu w siłowni, którzy zostali porażeni prądem podczas prowadzonych przez elektryka prac remontowych.
Ugasili palącego się strażaka, zaopatrzyli Jego poparzenia, po czym zaopatrywali zamkniętych w stodole kolejnych trzech poszkodowanych.
Po wyczerpujących dwóch dniach zmagań o godz. 18.00 nastąpiło podsumowanie zawodów, podczas którego pomysłodawcy i twórcy zadań, otrzymali od uczestników mistrzostw owacje na stojąco.
W tym roku zajęliśmy miejsce 13, czy pechowe? Myślę, że nie. Nie było łatwo!!!
Zespołowi gratulujemy uzyskanego wyniku, postawy fair play i wytrwałości w podejmowaniu niełatwych działań oraz dziękujemy za ich zaangażowanie i wkład pracy.

Opracowała – Iwona Kaprykowska

Wronki – wypadek przy pracy w firmie AGD

W czwartek, 14 września Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku przy pracy w miejscowości Wronki. Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali poszkodowanego mężczyznę, który znajdował się w biurze lidera zmiany z obrażeniami głowy pod opieką ratowników wydziału.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ratownikom ZRM w udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pomocy w transporcie poszkodowanego do karetki ZRM.
Osoba poszkodowana została przewieziona przez ZRM do szpitala w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wronki – otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania i uroczysta gala Amiki

„W tym dniu Amica otworzyła przy swojej Fabryce Kuchni we Wronkach Magazyn Wysokiego Składowania – najwyższy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najwyższych w Europie. Magazyn jest główną częścią większej inwestycji, polegającej na rozbudowie centrum logistycznego Grupy Amica”

Po otwarciu magazynu odbył się na stadionie mecz piłki nożnej Gwiazdy Amiki – Pracownicy Amiki, następnie odbyła się uroczysta gala „Mierzymy Wysoko”. Jubilatom, którzy przepracowali w Amice wiele lat złożono gratulacje i wręczono kwiaty. Prezes Rutkowski podkreślił także znaczenie i wartość Ochotniczej Straży Pożarnej.

Otwarcie magazyny: http://mojewronki.pl/2017/09/amica-otworzyla-magazyn-foto/

Mecz piłki nożnej: http://mojewronki.pl/2017/09/pilkarski-powrot-wspomnien-foto/

Gala Amiki: http://mojewronki.pl/2017/09/mierzymy-wysoko/

Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki delegacji wszystkich jednostek przed strażnicą OSP Chojno, następnie nastąpił przemarsz na boisko sportowe w Chojnie, gdzie ksiądz kanonik Paweł Pawlicki odprawił jubileuszową mszę świętą. Po mszy odbył się uroczysty apel, w czasie którego wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom OSP Chojno. Następnie zaproszeni goście złożyli życzenia z okazji jubileuszu i wygłosili okolicznościowe przemówienia. W obchodach jubileuszu uczestniczył Starosta Powiatu Szamotulskiego – Józef Kwaśniewicz, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach st. kpt. Arkadiusz Rakowski, Członek Prezydium Oddziału Województwa Wielkopolskiego dh Stefan Kaszkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór, delegacje jednostek z gminy Wronki oraz zaprzyjaźniona jednostka OSP Sieraków. Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.

Amica S.A. – zabezpieczenie przy demontażu komina

Od 1998 r. służył on jako stacja przekaźnikowa dla operatorów sieci telefonii komórkowych. Od pewnego czasu był tylko bezużytecznym generatorem zbędnych kosztów, gdyż nie służył już celom produkcyjnym.

Firma zdecydowała się na likwidację komina. Praca polegała na odcinaniu kolejnych segmentów obiektu, zaczynając od góry. Na jego miejscu ma powstać nowa kotłownia. Będzie to odpowiednia lokalizacja do budowy, gdyż łatwo będzie można podłączyć obiekt do sieci.

Pompowanie wody w Samsungu

W środę 26 lipca o godz. 00.06 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o zalanym parkingu i zalaniu ramp załadunkowych na terenie firmy Samsung we Wronkach
Do zdarzenia wyjechały dwa wozy bojowe OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody z zalanego parkingu oraz zalanych ramp załadunkowych.

Pompowanie wody na terenie firmy Samsung

We wtorek 25 lipca o godz. 15.17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o zalanym parkingu i zalaniu ramp załadunkowych na terenie firmy Samsung we Wronkach
Do zdarzenia wyjechały dwa wozy bojowe OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody z zalanego parkingu oraz zalanych ramp załadunkowych.

Gwałtowne opady deszczu we Wronkach, interwencje straży

W piątek, 21 lipca OSP Amica pierwsze zgłoszenie otrzymała ok. godz. 22.50, które dotyczyło zalania piwnicy budynku mieszkalnego na ul. Łąkowej we Wronkach.
Nasi strażacy wraz z druhami OSP Ćmachowo i OSP Samołęż zostali zadysponowani do wypompowania wody zalanych ramp załadunkowych na terenie fabryki Samsung.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wypompowaniu wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych, ulic, posesji oraz ramp załadunkowych w firmie Samsung.
„Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w jednej z kamienic na ulicy Kościuszki. Pod ciężarem wody zapadł się dach. Z budynku wielorodzinnego ewakuowano pięć osób. Znalazły one schronienie w budynku świetlicy OSP Wronki. Strażacy zapewnili im ciepłe napoje oraz wsparcie w tych trudnych chwilach. W czasie pobytu u druhów dwie z nich źle się poczuły. Pomocy początkowo udzielili im strażacy, a następnie Zespół Ratownictwa Medycznego. Dla rodzin zorganizowano mieszkanie zastępcze, ich obecny lokal nie nadaje się do ponownego zajęcia. Na miejscu pojawiła się także policja, pogotowie energetyczne oraz burmistrz Mirosław Wieczór.” – mojeWronki.pl
W działaniach były zaangażowane: zastępy OSP Wronki, OSP Amica, OSP Samołęż, OSP Ćmachowo oraz JRG Szamotuły.

Strażacy na festynie rodzinnym w Bobulczynie

Wielkie zainteresowanie wzbudził przyjazd Ochotniczej Straży Pożarnej Amica Wronki, lśniącym wozem gaśniczym marki Mercedes o imieniu „Florek”.
17 lipca strażacy wspólnie z druhami OSP Bobulczyn przygotowali pokaz ratownictwa drogowego.
Ochotnicy swój pokaz rozpoczęli od ugaszenia pojazdu, który zapalił się w wyniku uderzenia w drzewo, następnie rozcinali samochód w celu wydobycia osoby poszkodowanej z wnętrza uszkodzonego pojazdu oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej poszkodowanemu kierowcy.
Całość pokazu strażackiego dzielnie komentowała Prezes OSP Amica dh Marta.
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznały się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt, znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.

Amica – plama oleju przy magazynie

W piątek, 14 lipca pracownik Ochrony zakładu zaalarmował OSP Amica o zaistniałym zdarzeniu.
Po dojeździe na miejsce ratownicy zastali plamę oleju na placu składowym powstałą w wyniku uszkodzenia pompy od podnośnika HDS.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju za pomocą sorbentu.

Piknik rodzinny na Stróżkach

Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt, znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.
Aby tradycji stało się zadość, przeprowadzono również pokazy z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czego każdy mógł sam spróbować.
Zajęcia na pikniku były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Strażacy na festynie rodzinnym we Wrzeszczynie

W sobotę 1 lipca 2017r. druhowie uczestniczyli w pokazach, tym razem we Wrzeszczynie.
Impreza każdego roku przyciąga wielu mieszkańców z terenu gminy Wieleń.
Program imprezy obfitował w liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Rozegrano XIV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa, którego wygrała drużyna „Rabarbar.
Wielkie zainteresowanie wzbudził przyjazd Ochotniczej Straży Pożarnej Amica Wronki, lśniącym nowością wozem gaśniczym marki Mercedes o wdzięcznym imieniu „Florek”. Strażacy przygotowali trzy pokazy: ratowanie życia ludzkiego polegający na prawidłowym przeprowadzeniu resuscytacji, czyli masażu serca i sztucznego oddychania. Ochotnicy mogli ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora. Drugim pokazem było udzielanie pomocy osobie uwięzionej w uszkodzonym samochodzie po wypadku drogowym. Strażacy rozcinali samochód i pokazywali jak należy zabezpieczyć i wydostać ciało poszkodowanego z wnętrza uszkodzonego auta. Trzecim pokazem było gaszenie pożaru. Wszystkie prezentacje cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników imprezy.”
Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka.

Kolizja drogowa w miejscowości Biezdrowo

W piątek, 30 czerwca dyżurny SK w Szamotułach odebrał zgłoszenie o kolizji drogowej w miejscowości Biezdrowo.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy Opel Corsa, który uderzył w sarnę.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu nie odnosząc obrażeń. Pojazd znajdował się na jednym pasie ruchu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, rozłączeniu akumulatora, przemieszczeniu pojazdu na pobliski parking oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Kilka interwencji odnotowała OSP Wronki w związku z obfitymi opadami deszczu, jakie nawiedziły Wronki z czwartku na piątek w nocy. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych ulic i posesji.
W nocy wskutek odłączenia dostaw energii elektrycznej, wroniecka straż pożarna udała się do dwóch budynków mieszkalnych w celu zasilania aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.

Więcej na stronie internetowej mojeWronki.pl

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja budynku biurowego

W czwartek, 29 czerwca pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się dwoma zastępami.
Głównymi celami było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy , ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.

Wronki – obchody 160-lecia OSP Wronki oraz zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki

Główne uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczyła nasza jednostka, odbyły się na placu manewrowym OSP Wronki, następnie nastąpił przemarsz delegacji i przejazd samochodów na boisko sportowe w Olszynkach, gdzie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Wronki.
W zawodach brały udział Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze: dwie drużyny dziewczyn młodszych, dziewięć drużyn chłopców młodszych, jedna drużyna dziewczyn starszych.
W następnej kolejności wystartowali seniorzy mężczyźni – 12 drużyn i kobiety – 2 drużyny. Konkurencja seniorów składała się ze sztafety pożarniczej 7x50m i ćwiczenia bojowego.
Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Seniorzy:
1. OSP Jasionna
2. OSP Wartosław
3. OSP Marianowo
4. OSP Wronki
5. OSP Kłodzisko
6. OSP Lubowo
7. OSP Chojno
8. OSP Samołęż
9. OSP Amica
10. OSP Wróblewo
11. OSP Ćmachowo
12. OSP Rzecin

Kobiety:
1. OSP Kłodzisko
2. OSP Wronki

Dziewczyny starsze:
1. OSP Chojno

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy:
1. OSP Wartosław
2. OSP Kłodzisko
3. OSP Wronki
4. OSP Wróblewo
5. OSP Ćmachowo I
6. OSP Chojno
7. OSP Jasionna I
8. OSP Jasionna II
9. OSP Ćmachowo II

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny:
1. OSP Wronki
2. OSP Ćmachowo

Obszerna relacja znajduje się na stronie internetowej mojeWronki.pl

Strażacy odwiedzili dzieci w Przedszkolu Amica Kids

Na kolejnej już wizycie w przedszkolu strażacy opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego oraz przymierzyć hełm strażacki.
Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

Pokazy strażackie w Wierzchocinie

W sobotę, 17 czerwca strażacy opowiedzieli dzieciom o swoich działaniach, omówili wyposażenie samochodu oraz wyposażenie strażaka w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych.
Na koniec dodatkową atrakcją była: kąpiel w strumieniach wody z kurtyny, zrzucanie pachołków przy użyciu strumienia wody z prądownicy oraz przejażdżka naszym „Florkiem”.

Pokazy strażackie – festyn rodzinny w Pożarowie

W czwartek 15 czerwca druhowie uczestniczyli w pokazach, tym razem w Pożarowie.

Największe emocje wśród zgromadzonych wzbudził pokaz czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomie.
Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzących samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy, mogły podziwiać sprzęt znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Pokazy strażackie w Dobrojewie

W poniedziałek, 12 czerwca strażacy opowiedzieli dzieciom o swoich działaniach, omówili wyposażenie samochodu oraz wyposażenie strażaka w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych.
Na koniec dodatkową atrakcją była: kąpiel w strumieniach wody z kurtyny, zrzucanie pachołków przy użyciu strumienia wody z prądownicy oraz przejażdżka naszym „Florkiem”.

Odwiedziny strażaków w Przedszkolu Amica Kids

Na kolejnej już wizycie w przedszkolu strażacy opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.

Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego oraz przymierzyć hełm strażacki.

Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

Amica – zalana stołówka zakładowa

We wtorek 30 maja pracownik Ochrony zakładu niezwłocznie alarmuje OSP Amica o zaistniałym zdarzeniu. Po dojeździe na miejsce strażacy zastali zalane pomieszczenie stołówki. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wygarnięciu wody na zewnątrz.

Pokazy strażackie – festyn rodzinny we Wróblewie

W niedzielę 28 maja 2017r. druhowie uczestniczyli w pokazach, tym razem we Wróblewie. Dzieci pod okiem prowadzących zapoznali się z pracą strażaków, mogły podziwiać sprzęt znajdujący się na samochodzie strażackim oraz usiąść za kierownicą Florka. Pogoda dopisała by zrobić dzieciaczkom ulubiona frajdę – kąpiel w strumieniach wody.

Kłodzisko – pożar samochodu ciężarowego

W środę, 24 maja dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego w miejscowości Kłodzisko. Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Kłodzisko oraz jeden zastęp OSP Amica, który w tym czasie wracał z pokazów dla dzieci z miejscowości Chrzypsko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar kabiny samochodu ciężarowego marki Mercedes Atego.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i próbował gasić auto za pomocą gaśnicy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnic proszkowych oraz rozłączeniu akumulatora.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (16 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pokaz ratownictwa medycznego – Szkoła Podstawowa w Chrzypsku Wielkim

Uczniowie poznali  procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia podczas nieobecności osób dorosłych.

Największe emocje wśród uczniów wzbudził pokaz czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomie.
Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzących samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, resuscytację na fantomach, utrwalali numery alarmowe oraz zapoznali się z pracą strażaków.
Zajęcia w szkole były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Amica – plama oleju przy magazynie odpadów detali

We wtorek, 23 maja pracownik Ochrony zakładu zaalarmował OSP Amica o zaistniałym zdarzeniu.
Po dojeździe na miejsce ratownicy zastali plamę oleju przy kontenerach na odpady. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju za pomocą sorbentu.

Wizyta strażaków w Przedszkolu Amica Kids

W poniedziałek, 15 maja strażacy chętnie opowiadali o swojej ciężkiej pracy i zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego oraz usłyszeć dźwięk syreny samochodu strażackiego.
Wszystkie Skrzaty były bardzo odważne i z chęcią brały udział w zabawie!
Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Pożar lasu w miejscowości Dębogóra

W sobotę, 13 maja dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Dębogóra gm. Wronki.

Dyżurny w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Chojno, OSP Amica, OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Lubowo, OSP Wartosław oraz powiadomił Policje, natomiast dyżurna SK w Czarnkowie zadysponowała do zdarzenia jeden zastęp OSP Piłka, OSP Miały i OSP Pęckowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika sosnowego. Na miejscy były już służby leśne, które podjęły próbę gaszenia pożaru oraz informowały, że pożarem objęte jest ok. 3ha lasu.
Do akcji wysłano dwa samoloty gaśnicze (Dromader) z bazy lotniczej Herburtowo i Krępsko, które dokonały zrzutu wody.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu siedmiu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik, podaniu czterech prądów w obronie pozostałej części młodnika nieobjętego pożarem, utworzeniu trzech stanowisk poboru wody na pobliskim stawie, dostarczania wody do celów gaśniczych oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą, natomiast pracownicy Nadleśnictwa zadysponowali ciągnik z pługiem, który oborał teren pożaru.
Spaleniu uległo ok. 2,5 ha drzewostanu sosnowego.
W działaniach gaśniczych trwających ponad 6 godz. brało udział 14 zastępów (73 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służby leśne, samolot gaśniczy oraz Policja.

Amica S.A. ze statuetką Floriana

Spośród 57 nominowanych, prestiżowe statuetki FLORIANÓW i nagrody odebrało 21 zespołów – nagrodzono 19 prospołecznych inicjatyw i 2 najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców.
Do Konkursu FLORIANY wpłynęło aż 375 zgłoszeń ze wszystkich województw. Kapituła Konkursu nominowała do elitarnego grona półfinalistów 54 prospołeczne inicjatywy oraz 3 zgłoszonych przez OSP wyjątkowych pracodawców.
Na Galę Finałową Konkursu FLORIANY przyjechali wszyscy nominowani, którzy z niecierpliwością oczekiwali werdyktu Kapituły.
Ogólnopolski Konkurs FLORIANY, został zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a w jego imieniu miesięcznik „STRAŻAK”, okazał się sukcesem i potwierdza potrzebę mówienia o aktywności strażaków ochotników, wykraczającej poza ich podstawową rolę, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa i ratownictwo.
Również Amica S.A. znalazła się w gronie nominowanych jako najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca. W uzasadnieniu możemy przeczytać: „Prezes Zarządu Jacek Rutkowski jest zaangażowany w działania przynoszące pracownikom i lokalnej społeczności wiele korzyści poprawiających jakość życia: OSP Amica, Fundacja Amicis, firmowe przedszkole i żłobek Amica Kids dla dzieci pracowników, finansowanie i szkolenie 92 wykwalifikowanych ratowników dbających o bezpieczeństwo w firmie. Pracownicy mogą korzystać z przychodni zakładowej, dodatkowych badań profilaktycznych i ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego.”
Nadesłane inicjatywy oceniała 9-osobowa Kapituła Konkursu, w składzie której znajdują się wybitni przedstawiciele dziedzin i środowisk powiązanych z kategoriami konkursowymi: Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, gen. brygadier w stanie spoczynku Wiesław Leśniakiewicz – członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, dr Andrzej Malinowski – prezydent Pracodawców RP, prof. Artur Krajewski, Czesław Lang, dr hab. Władysław Tabasz – wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego, prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny, Grzegorz Molewski oraz Dorota Pardecka.
Ogromne zaangażowanie społeczne, jakim niewątpliwie może się pochwalić Amica S.A. zyskało uznanie. Dzięki temu jeden z Florianów trafił do Wronek. W czasie Gali Finałowej byli obecni przedstawiciel Amica S.A. Olech Bestrzyński – Dyrektor ds. Personalnych i Administracji oraz Zarząd OSP Amica. To oni z dumą odebrali statuetkę.

Święto Floriana w gminie Wronki

W tym dniu na plac przed strażnicą OSP Wronki przyjechali druhowie z całej gminy, którzy wspólnie świętowali swoje święto.

Strażacy obchody imienin Floriana rozpoczęli od przemarszu ulicami miasta do kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji wszystkich strażaków.

Po mszy strażacy spotkali się na świetlicy OSP Wronki, tam wręczono im podziękowania, a najlepsze życzenia wronieckim strażakom składali przedstawiciele władz miasta.

Mszę w intencji strażaków odprawili księża z gminy Wronki, a kazanie wygłosił kapelan strażaków ksiądz kanonik Paweł Pawlicki.

Wronki – pożar hali na terenie fabryki sprzętu AGD

W środę, 12 kwietnia dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze hali w miejscowości Wronki.

Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali silnie zadymioną halę produkcyjną, osoby pracujące (ok. 400 osób) opuściły budynek przed przybyciem SP i znajdowały się na zewnątrz.
W trakcie przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że ogień wybuchł na linii technologicznej do pianowania komór lodówek.
Pracownicy próbowali gasić pożar na własną rękę do czasu przyjazdu SP, przy pomocy gaśnic udało im się zdusić zarzewie ognia.
Otwarte klapy dymowe zdołały odprowadzić część dymów pożarowych poza halę produkcyjną.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku hali w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru, dogaszeniu pożaru, przewietrzeniu hali produkcyjnej, sprawdzeniu obiektu kamerą termowizyjną w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru oraz dokonaniu pomiarów eksplozymetrem.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione przez ZRM do Szpitala w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wronki – pożar samochodu ciężarowego

W niedzielę, 2 kwietnia dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego w miejscowości Wronki.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar układu wydechowego samochodu ciężarowego marki MAN.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i próbował gasić pojazd za pomocą gaśnicy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnic proszkowych.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar podkładów kolejowych

We wtorek, 28 marca dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze podkładów kolejowych w miejscowości Wronki.

Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar podkładów kolejowych.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody i jednego prądu gaśniczego piany w natarciu na palące się podkłady.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Ochrony Kolei oraz Policja i Straż Miejska.

Poznań – szkolenie wysokościowe

Szkolenie zostało zorganizowane w związku z budową i oddaniem w najbliższym czasie do użytku magazynu wysokiego składowania na terenie Amiki we Wronkach.

Wronki – poszukiwania zaginionego mężczyzny

W niedzielę, 12 marca dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie od dyżurnego Policji, który informował o zaginięciu mężczyzny w miejscowości Wronki.

Chodziło o podjęcie działań w celu odnalezienia zaginionego mężczyzny, który 10 marca, około godziny 15.00 wyszedł ze swojego mieszkania i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną.
Pozostawił swój samochód, najprawdopodobniej udał się na spacer do lasu. Zaginięcie zgłosiła zaniepokojona rodzina.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Chojno oraz OSP Jasionna.
Miejsce koncentracji sił i środków wyznaczono w miejscowości Wronki ul. Rzecińska.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek SP zastano Policję, która zwróciła się z prośbą o przeszukanie terenu w kompleksie leśnym. Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Służbą Leśną wyznaczonego terenu w kompleksie leśnym.
W poniedziałek 13 marca o godz. 10.00 wznowiono poszukiwania zaginionego mężczyzny w rejonie Nadleśnictwa Wronki.
Do zdarzenia zadysponowano trzy jednostki PSP w tym Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z JRG-4 w Poznaniu oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Poznań.
Po przybyciu na miejsce SGPR Poznań przeszukano wyznaczony teren za pomocą psów tropiących i patroli pieszych.
W działaniach ratowniczych brało udział 10 zastępów (48 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Służba Leśna.

Międzychód – akcja spoKREWnieni służbą

Druhowie z OSP Amica również wzięli udział w tej honorowej akcji. W czasie zbiórki zebrano 16,65 litra krwi. Zarejestrowanych zostało 48 osób z czego krew oddało 37 dawców.

Stare Miasto – pożar budynku wielorodzinnego

We wtorek, 7 lutego dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Stare Miasto gm.Wronki.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, cztery zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego, Policje oraz Pogotowie Energetyczne.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali silnie zadymione mieszkanie na poddaszu, wewnątrz budynku na parterze znajdował się mężczyzna lat 95 (mężczyzna nie porusza się samodzielnie), który został ewakuowany z mieszkania przez strażaków. Pozostali mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek przed przyjazdem jednostek Straży Pożarnej i znajdowali się w pobliżu.

Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się wyposażenie pokoju, przewietrzeniu pomieszczeń, wyniesieniu z budynku nadpalonego wyposażenia pokoju oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.

Ogień i walka z nim sprawił, że w chwili obecnej lokal nie nadaje się do zamieszkania. Pożar stopił przyłącze energetyczne, pozbawiając cztery rodziny energii elektrycznej.

Siedmiorgu osobom udostępniono świetlicę wiejską na najbliższą noc. Częścią pogorzelców zaopiekowała się rodzina. W działaniach ratowniczych trwających 3 godz. brało udział 9 zastępów (36 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Tragedia na ulicy Mickiewicza we Wronkach

We wtorek, 31 stycznia dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o potrąceniu pieszej w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali leżące na jezdni kobietę. Na miejscu była już Straż Miejska.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań ratowniczych oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Akcja reanimacyjna trwała blisko godzinę, niestety po przeprowadzonych czynnościach okazało się, że 59-letnia mieszkanka Wronek zmarła.

Walne zebranie sprawozdawcze

W środę, 18 stycznia 2017 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na które przybyli:

Prezes Zarządu Amica S.A. – Jacek Rutkowski, Wiceprezes Zarządu ds. operacyjnych – Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu – Andrzej Kadziński, Przedstawiciel Starosty Powiatu Szamotulskiego – Andrzej Grzeszczyk, Burmistrz MiG Wronki – Mirosław Wieczór, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach – mł. bryg. Ireneusz Pers, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach – dh Stefan Kaszkowiak oraz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP we Wronkach – dh Andrzej Liszkowski.

Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała-Werner, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Łukasza Kawkę, a na protokolanta wybrano dh Iwonę Kaprykowską. Sprawozdanie z działalności za rok 2016 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka. Sprawozdanie finansowe przedstawiła dh Iwona Kaprykowska, natomiast sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiła dh Monika Sikora-Gałązka.

Na wniosek Komisji Rewizyjnej zarząd OSP Amica otrzymał absolutorium za rok sprawozdawczy. Minutą ciszy uczono pamięć zmarłych druhów z terenu powiatu szamotulskiego. Na zakończenie przedstawiono prezentację multimedialna z działań OSP.

W 2016 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt i umundurowanie: kamerę termowizyjną, pompę szlamową, poduszki wysokociśnieniowe, radiotelefon przewoźny i przenośny Motorola, ubranie specjalne i koszarowe, buty strażackie, szelki bezpieczeństwa, mundur wyjściowy – damski i męski.

Jednostka liczy aktualnie 45 członków czynnych (w tym 11 kobiet) i 4 członków honorowych. OSP Amica w roku 2016 uczestniczyła 30 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów – 6 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 22 razy, alarm fałszywy 2 razy.