Podsumowanie 2016 roku

Stare Miasto – samochód osobowy uderzył w drzewo
W niedzielę 18 grudnia o godz. 17.06 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Stare Miasto.
Dyżurny do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód osobowy marki Ford Mondeo, który uderzył w drzewo i znajdował się w rowie.
Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora w uszkodzonym pojeździe, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz przekazaniu pod opiekę ZRM.
Jedna osoba poszkodowana została przewieziona do Szpitala.
Ze względu na charakter zdarzenia zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Kolizja drogowa w Ćmachowie
W niedzielę 18 grudnia o godz. 15.23 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o kolizji drogowej w miejscowości Ćmachowo na drodze wojewódzkiej nr 182.
Zgłaszający informował o uderzeniu w bariery ochronne samochodu z przyczepą do przewozu łodzi.
Dyżurny do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp OSP Amica, OSP Ćmachowo oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód marki Mercedes z przyczepą do przewozu łodzi, który uderzył w bariery ochronne.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora w uszkodzonym pojeździe oraz przemieszczeniu pojazdu i przyczepy na pobliską posesję
Na czas prowadzonych działań droga wojewódzka nr 182 była zablokowana.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Policja.

Stare Miasto – pięć osób poszkodowanych w wypadku
W sobotę 17 grudnia o godz. 22.59 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego oraz osobach
poszkodowanych w miejscowości Stare Miasto na drodze wojewódzkiej nr 182.
Dyżurny do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód osobowy marki Mercedes, który uderzył w drzewo.
Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że cztery osoby poszkodowane opuściły pojazd i znajdują się pod opieką ZRM, natomiast kierująca pozostawała uwieziona w pojeździe.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań ratowniczych, rozłączeniu akumulatora, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą narzędzi hydraulicznych, wydobyciu osoby z pojazdu i przekazaniu pod opiekę ZRM, pomocy ZRM w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na czas prowadzonych działań ratowniczych droga wojewódzka nr 182 była zablokowana – Policja zorganizowała objazd.
Pięć osób poszkodowanych zostało przewiezionych do Szpitala w Poznaniu, Szamotułach i Międzychodzie.
W działaniach ratowniczych trwających 2 godz. 45 min brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wronki – pożar piwnicy budynku wielorodzinnego
We wtorek 13 grudnia Dyżurny Operacyjny Powiatu Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o zadymieniu w piwnicy budynku mieszkalnego wielorodzinnego w miejscowości Wronki na ul. Polnej.
Dyżurny do zdarzenia natychmiast zadysponowano cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomi Policje i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Pierwszy na miejscu pojawił się zastęp OSP Amica, który przystąpił natychmiast do działań, mieszkańcy opuścili budynek i znajdowali się w pobliżu, wkrótce z pomocą przyjechali druhowie z OSP Wronki i strażacy z JRG Szamotuły.
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że panuje silne zadymienie oraz wydobywają się płomienie z okna w piwnicy budynku.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do piwnicy budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru, podaniu jednego prądu gaśniczego na palące się drewno, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu budynku miernikiem wielogazowym w celu wyeliminowania możliwości występowania tlenku węgla.
Spaleniu uległo drewno opałowe oraz instalacja elektryczna.
Straty wyniosły 5 tys, natomiast uratowano mienie o wartości 500 tys.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (26 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Policja oraz ZRM.

Świąteczna paczka dla dzieci
W dniach 6 do 8 grudnia 2016 roku Fundacja Amicis wspólnie ze strażakami z OSP Amica rozwoziła paczki świąteczne dzieciakom ze szkół i przedszkoli – Piłka, Pęckowo,
Chrzypsko Wielkie oraz Chojno.
Prezenty dostały wszystkie dzieci, ponieważ wszystkie były grzeczne.
Wyjazdom takim towarzyszy wiele emocji zarówno ze strony dzieci, jak i darczyńców. Najcenniejszy jest uśmiech na twarzy każdego dziecka, bo jak powiedział Janusz Korczak
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Wronki – dachowanie samochodu osobowego
W sobotę 03 grudnia o godz. 07.11 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego i trzech
osobach uwięzionych w miejscowości Wronki na ul. Towarowej.
Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomiono Zespół
Ratownictwa Medycznego i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód osobowy marki Seat Ibiza, który po dachowaniu znajdował się w przydrożnym rowie.
Kierujący i pasażerowie opuścili pojazd przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, postawieniu pojazdu na koła oraz rozłączeniu akumulatora.
Jedna osoba poszkodowana została przewieziona przez ZRM do Szpitala w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastęp (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja i ZRM.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Wronki – tragedia na terenie firmy Samsung
W środę 30 listopada o godz. 03.44 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od pracownika ochrony firmy Samsung, który informował o wypadku na terenie parkingu dla samochodów ciężarowych, w wyniku którego został uwięziony mężczyzna pomiędzy dwoma pojazdami ciężarowymi.
Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomiono Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali dwa samochody ciężarowe z naczepą.
Pomiędzy pojazdami znajdował się kierowca jednego z samochodów, który został przygnieciony przez dwie naczepy.
Na miejscu był Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań ratowniczych, przemieszczeniu jednej naczepy (przesunięciu w bok), w celu wykonania dostępu do osoby poszkodowanej oraz rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.
Będący na miejscu zdarzenia lekarz ZRM po przebadaniu poszkodowanego stwierdził zgon mężczyzny.
Na miejsce zdarzenia przybył Z-ca Komendanta PSP w Szamotułach oraz Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, ZRM oraz Prokurator.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja.

Wartosław – nowa strażnica dla OSP Wartosław
W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wartosławiu obchodzi 90 – lecie istnienia.
Sobota była okazją, aby uczcić to wydarzenie, ponieważ do użytku oddano nową strażnicę dla druhów z Wartosławia.
Dwa lata temu OSP Wartosław otrzymała nowy lekki wóz bojowy, który zastąpił starego i wysłużonego żuka.
W tym roku przyszedł czas na przenosiny do nowej strażnicy. Dotychczasowy „dom” strażaków z Wartosławia wybudowany jeszcze pod koniec lat 40. ubiegłego wieku był w coraz gorszym stanie, a przepisy bezpieczeństwa okazały się dla budynku bezlitosne.
Na początku drugiego półrocza ruszyły prace budowlane, mające na celu dobudowanie do świetlicy wiejskiej garażu dla wozu strażackiego wraz z miejscem na biuro oraz szatnie dla strażaków.
Koszt inwestycji wyniósł ponad 183 tysiące złotych. W sobotę przecięto symboliczną wstęgę, a wartosławscy druhowie już oficjalnie mogli wprowadzić się do nowej strażnicy.
Uroczystość oddania do użytku nowej strażnicy połączono z rocznicą 90-lecia istnienia jednostki. Do Wartosławia przyjechali goście z jednostek z terenu gminy Wronki, a także z Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.
Na ręce prezesa OSP Wartosław, Krzysztofa Majdańskiego, przekazano liczne podarunki. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń dla druhów.
Za wysługę lat otrzymali: 40 lat – Mirosław Kaczmarek; 35 lat – Marek Rybarczyk i Tomasz Sobieski; 30 lat – Dariusz Klockiewicz i Zbigniew Kudliński; 20 lat – Jan Nowak.
Uhonorowano także członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy już niebawem wejdą w szeregi pełnoprawnych strażaków OSP Wartosław.
Odznaki wręczono: Sylwii Rybarczyk, Klaudii Sobieskiej, Bartkowi Smolibockiemu, Sebastianowi Warosiowi, Jakubowi Kaczmarkowi, Szymonowi Magdzińskiemu, Pawłowi Kaczmarkowi, Mateuszowi Tyrchanowi, Weronice Malinowskiej, Mai Kudlińskiej i Błażejowi Warosiowi.
Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.

Pakawie – pożar poddasza budynku mieszkalnego
W piątek 18 listopada o godz. 21.58 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze poddasza budynku mieszkalnego w miejscowości Pakawie gm. Wronki. Zgłaszający informował, że mieszkańcy opuścili budynek i znajdują się w pobliżu.
Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Kłodzisko oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali silnie zadymione poddasze budynku mieszkalnego, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku.
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że pali się nieużytkowe poddasze oddzielone od pomieszczeń użytkowych stropem o konstrukcji drewnianej, ocieplonym wełną mineralną.
Dach o konstrukcji drewnianej deskowany, pokryty papą oraz gontem bitumicznym.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru i podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się nieużytkowane poddasze budynku, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu pomieszczeń za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz usunięciu ocieplenia stropu i nadpalonych elementów dachu na zewnątrz budynku.
Spaleniu uległa częściowo konstrukcja dachu (belki dachowe oraz podbitka dachowa), instalacja elektryczna na poddaszu, instalacja ciepłej wody użytkowej z kolektorów słonecznych.
Straty wyniosły 150 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 350 tys.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (30 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Policja.

Wronki – pożar pomieszczenia socjalnego w kamienicy
W czwartek 10 listopada o godz. 11.51 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze mieszkania na Rynku w miejscowości Wronki.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego, Policje i Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar pomieszczenia socjalnego na pierwszym piętrz w budynku kamienicy, goście i personel restauracji opuścili obiekt przed przybyciem SP.
Podczas przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że jedna osoba została uwięziona w zadymionym mieszkaniu na drugim piętrze.
Na parterze znajdowały się pomieszczenia handlowo – usługowe oraz bank, natomiast na dziedzińcu kamienicy znajdowała sie restauracja.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu ewakuacji osoby uwięzionej w mieszkaniu, ewakuacji osób z wyższych kondygnacji, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się wyposażenia lokalu socjalnego, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu pomieszczeń za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu ZRM.
Jedna osoba poszkodowana została przewieziona do Szpitala.
Spaleniu uległo wyposażenie pomieszczenia socjalnego, zniszczony został tynk ścienny i sufitowy, częściowo strop oraz instalacja elektryczna.
Straty wyniosły 50 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 1 mln.
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZRM, Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie Energetyczne.

Wronki – pożar w Samsungu
W środę 26 października o godz. 16.33 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od pracownika ochrony firmy Samsung, który
informował o pożarze na fabryce styropiany w miejscowości Wronki.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica oraz trzy zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pracowników, którzy opuścili budynek i znajdowali się w wyznaczonym miejscu zbiórki oraz otrzymali informację, że doszło do
pożaru styropianu przy jednej z maszyn.
W pomieszczeniu zadziałała instalacja tryskaczowa, która ugasiła pożar maszyny.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do hali w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru oraz czy wewnątrz nie pozostały inne osoby, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną pomieszczeń hali w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
W trakcie prowadzonych działań jeden z pracowników źle się poczuł i na miejsce zdarzenia zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (26 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ZRM.

Amica Wronki – alarm z monitoringu pożarowego
W niedzielę 11 września br. o godz. 19.06 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt OSP Amica, jeden zastęp JRG Szamotuły oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń, w którym zadziałał system wykrywania pożaru.
Po sprawdzeniu obiektu hali przez zastępy SP pożaru nie stwierdzono. Alarm został załączony prawdopodobnie w wyniku uszkodzenia czujki pożarowej

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR
W środę 07 września o godz. 12.36 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Ratownictwa Medycznego, który informował o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki
oraz jeden zastęp OSP Amica.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz pomocy w transporcie poszkodowanego do śmigłowca LPR.
Poszkodowany mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do Szpitala.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR i ZRM.

Gwałtowne opady deszczu w gminie Wronki
W niedzielę, 31 lipca, strażacy z powiatu szamotulskiego przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.
Tego dnia od godzin wieczornych nastąpiło załamanie pogody, wzmogły się opady deszczu oraz nastąpiły silne porywy wiatru.
OSP Amica pierwsze zgłoszenie otrzymała ok. godz. 20.50, które dotyczyło zalania hali wydziału narzędziowni w naszym zakładzie oraz zalanej hali w firmie Samsung.
Kilka minut później do Dyżurnego Stanowiska Kierowania zaczęły napływać kolejne zgłoszenia o zalanych posesjach, piwnicach i drogach w gminie Wronki.
Nasi strażacy działali między innymi przy wypompowaniu wody w firmie Samsung oraz trzy razy pompowali wodę z zalanej hali w naszym zakładzie – wydział narzędziowni, wydział emalierni i magazyn odpadów.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zalanych posesjach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.

Mierzyn – pokazy Dzień Rodzinny
W sobotę, 30 lipca w naszym Ośrodku Wypoczynkowym w Mierzynie odbył się Dzień Rodzinny zorganizowany dla pracowników Amiki i ich rodzin.
Jednym punktem programu były pokazy działań ratowniczo-gaśniczych strażaków z OSP Amica.
Dzieci wraz z rodzicami uczyli się jak udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Po krótkiej prelekcji każdy kto tylko chciał mógł w praktyce wypróbować zdobytą wiedzę.
Ponieważ żar lał się z nieba dla ochłody można było wskoczyć pod tryskającą z węża wodę.

Gwałtowne opady deszczu
W środę, 27 lipca, strażacy z powiatu szamotulskiego przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.
Tego dnia od godzin wieczornych nastąpiło załamanie pogody, wzmogły się opady deszczu oraz nastąpiły silne porywy wiatru.
OSP Amica pierwsze zgłoszenie otrzymała ok. godz. 19.40, które dotyczyło zalania hali wydziału narzędziowni w naszym zakładzie.
Kilka minut później do Dyżurnego Stanowiska Kierowania zaczęły napływać kolejne zgłoszenia o zalanych posesjach, piwnicach i drogach w gminie Wronki.
Nasi strażacy działali między innymi na ulicy Dworcowej, Polnej, Cienistej oraz dwa razy pompowali wodę z zalanej hali w naszym zakładzie.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zalanych posesjach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.

Amica Wronki – woda na Magazynie Odpadów
W czwartek 14 lipca 2016r. po całodziennych opadach deszczu w godzinach wieczornych Ochrona zakładu została poinformowana o zalanej dużej powierzchni Magazynu Odpadów.
Pracownik Ochrony zakładu alarmuje OSP Amica oraz powiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Szamotułach o zaistniałym zdarzeniu.
Do zdarzenia zostaje zadysponowany jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali zalaną powierzchnię Magazynu Odpadów.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody za pomocą dwóch pomp szlamowych.

Chojno – poszukiwania zaginionego mężczyzny
W piątek 08 lipca br. o godz. 10.48 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od Dyżurnego Policji z prośbą o zadysponowanie
jednostek Straży Pożarnej do miejscowości Chojno Wieś gm. Wronki.
Chodziło o podjęcie działań w celu odnalezienia zaginionego mężczyzny, który od dnia 6 lipca nie wrócił do miejsca zamieszkania.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki wraz z łodzią, jeden zastęp OSP Chojno, OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Wróblewo, OSP Amica, OSP Wartosław, OSP Lubowo, OSP Marianowo, OSP Ćmachowo oraz powiadomił SK Komendanta Wojewódzkiego, które na miejsce zdarzenia zadysponowało Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z JRG 4 Poznań i OSP Poznań.
Miejsce koncentracji sił i środków wyznaczono w miejscowości Chojno Wieś – boisko sportowe.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek SP zastano Policję, która zwróciła się z prośbą o przeszukanie terenu w kompleksie leśnym oraz na rzece Warcie.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Służbą Leśną wyznaczonego terenu w kompleksie leśnym.
Po przybyciu na miejsce SGPR Poznań przeszukano wyznaczony teren za pomocą psów tropiących.
Nad terenami Nadleśnictwa Wronki poszukiwania prowadził z powietrza policyjny śmigłowiec, z systemem kamer do obserwacji w podczerwieni, a na Warcie poszukiwania prowadzili strażacy z OSP Wronki przy pomocy łodzi ratowniczej.
Po przeszukaniu terenu nie znaleziono poszukiwanej osoby. Po tych czynnościach na prośbę Policji zastępy zakończyły działania.
W działaniach ratowniczych brało udział 16 zastępów (69 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Służba Leśna.

Pokazy strażackie – Kamionka k/Lubasza
W dniu 2 lipca 2016r. druhowie OSP Amica wspólnie z Panią z fundacji Amicis wzięli udział w pokazach udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w Kamionce/k. Lubasza.
Był to festyn rodzinny, w którym uczestniczyli mieszkańcy Kamionki oraz zaproszeni goście.
Uczestnicy festynu wysłuchali wykładu na temat udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, po czym sami mogli wykorzystać zdobytą wiedzę, ćwicząc na manekinach.
Dla dzieci frajdą było przewracanie pachołków przy użyciu wody. Dzieci otrzymały od fundacji balony, piłki plażowe i długopisy z logo Amica a od strażaków plany lekcji z
zasadami alarmowania w sytuacjach zagrożenia.

Piknik rodzinny – Wierzchocin
Dnia 26 czerwca 2016r. w Wierzchocinie odbył się piknik rodzinny, na który została zaproszona nasza jednostka, w celu zorganizowania pokazów z udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku komunikacyjnego.
Pomocy potrzebował potrącony przez samochód rowerzysta. Odbył się również pokaz cięcia samochodu. Frajdą dla najmłodszych było jak zawsze lanie wody.

Szkolenie strażaków – kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy
W piątek 17 czerwca w siedzibie OSP Wronki rozpoczął się kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla 35 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego,
w tym 2 ratowników z OSP Amica.
Głównym celem realizacji szkolenia było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników.
Podczas kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, strażacy nabywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.
Celem nadrzędnym szkolenia była wspólna nauka właściwego postępowania ratowników w konkretnych sytuacjach, z jakimi mogą się spotkać podczas działań ratowniczych.
W niedzielę 26 czerwca szkolenie zakończyło się egzaminem, przed komisją państwową.
Egzamin teoretyczny składał się z 30 pytań testowych (można było maksymalnie popełnić trzy błędy), zaliczenie testu było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego. Szkolenie prowadziła firma MEDAID, kierownikiem kursu był pan Tomasz Liber.

Piknik rodzinny na Stróżkach
W sobotę 25 czerwca 2016r. strażacy z OSP Amica prezentowali swoje umiejętności podczas Pikniku rodzinnego na Stróżkach.
Chłopiec zabrał samochód tacie. Skończyło się to niestety tragicznie, uległ wypadkowi. Strażacy musieli uwolnić poszkodowanego z samochodu.
Była to oczywiście scenka pozorowana, która wzbudziła zainteresowanie dorosłych oraz zaniepokojenie wśród dzieci.
Po tych emocjach dzieci zasiadły przy wspólnych stołach, aby pokolorować obrazki o tematyce strażackiej za co otrzymały plany lekcji, długopisy i smycze z logo Amica.
Aby tradycji stało się zadość, przeprowadzono również pokazy z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co każdy mógł sam spróbować.

Amica – pożar filtrów przy maszynie do piaskowania
W piątek 24 czerwca Ochrona zakładu została powiadomiona o dymie wydobywającym się z maszyny do piaskowania.
Pracownik Ochrony zakładu niezwłocznie alarmuje OSP Amica, natomiast wyjeżdżający zastęp do zdarzenia informuje Stanowisko Kierowania w Szamotułach.
Na miejsce zdarzenia udaje się jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy w wyniku rozpoznania ustalili, że palą się filtry przy maszynie do piaskowania, pracownicy opuścili pomieszczenie.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się filtry, wyniesieniu filtrów na zewnątrz, schłodzeniu maszyny do piaskowania oraz przewietrzeniu pomieszczenia.

Ćwiczenia w Amice – wydział produkcji podzespołów
W czwartek 23 czerwca br. Ochrona zakładu została poinformowana o pożarze i wypadku z udziałem wózka widłowego na wydziale produkcji podzespołów.
Pracownik Ochrony zakładu alarmuje OSP Amica oraz powiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Szamotułach o zaistniałym zdarzeniu.
Na miejsce pożaru i wypadku udają się dwa zastępy OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej ratownicy zauważyli, że nastąpiła już ewakuacja pracowników na zewnątrz budynku, wyłączony został dopływ prądu elektrycznego oraz otrzymali informację o jednej osobie poszkodowanej, która może znajdować się na hali i jest uwięziona pod wózkiem widłowym.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podniesieniu wózka widłowego za pomocą poduszek pneumatycznych, ewakuacji osoby poszkodowanej na zewnątrz budynku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ugaszeniu pożaru .
Głównym celem ćwiczeń na obiekcie było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.
Po zakończeniu ćwiczeń kierownik wydziału oprowadził ćwiczących strażaków po obiektach w celu zapoznania się z występującymi zagrożeniami oraz warunkami budowlanymi.

Bieg Wroniecka Dycha
W niedzielę 19 czerwca po raz drugi odbył się w naszym mieście bieg „Wroniecka Dycha”, w którym uczestnicy mieli do pokonania dystans 10 km.
Wielu pracowników z naszej firmy wzięło udział w tym biegu odnosząc zadowalające wyniki.
Bieg ukończyła również znana wszystkim biegaczom i ich kibicom, Pani Maria z niebieską parasolką.
Nasi druhowie też tam byli, aby w razie potrzeby zapewnić biegaczom pomoc medyczną, jednocześnie dopingując biegnących.

Jasionna – obchody 110-lecia OSP Jasionna oraz zawody sportowo – pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki
W sobotę 18 czerwca na stadionie sportowym w Jasionnie odbyły się obchody 110-lecia OSP Jasionna połączone z zawodami sportowo – pożarniczymi jednostek OSP MiG Wronki.
Jubilatom życzenia przekazał Burmistrz MiG Wronki Pan Mirosław Wieczór, Pan Zbigniew Gzyl Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki, dh Stefan Kaszkowiak Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP w Szamotułach oraz delegacje jednostek OSP MiG Wronki.
Następnie odbyły się konkurencje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, dziewczyn startowały 4 drużyny, chłopców startowało 8 drużyn.
W zawodach brały udział jedna drużyna chłopców starszych oraz dziewczyn starszych.
W następnej kolejności wystartowali seniorzy mężczyźni 11 drużyn i kobiety 3 drużyny. Konkurencja seniorów składała się ze sztafety i ćwiczenia bojowego.

Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Seniorzy:
1. OSP Wartosław
2. OSP Marianowo
3. OSP Jasionna
4. OSP Samołęż
5. OSP Amica
6. OSP Kłodzisko
7. OSP Lubowo
8. OSP Wronki
9. OSP Chojno
10. OSP Rzecin
11. OSP Wróblewo

Kobiety:
1. OSP Wartosław
2. OSP Wronki
3. OSP Kłodzisko

Chłopcy starsi:
1. OSP Chojno

Dziewczyny starsze:
1. OSP Wronki

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy:
1. OSP Wronki
2. OSP Wartosław
3. OSP Kłodzisko
4. OSP Chojno
5. OSP Jasionna I
6. OSP Wróblewo
7. OSP Jasionna II
8. OSP Ćmachowo

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny:
1. OSP Chojno
2. OSP Wronki
3. OSP Wartosław
4. OSP Ćmachowo

Lutyniec – pożar ściółki
W niedzielę 12 czerwca o godz. 19.04 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnej Nadleśnictwa Wronki o pożarze ściółki leśnej w miejscowości Lutyniec gm. Wronki.
Dyżurny SK natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar ściółki leśnej na powierzchni 12 arów.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palącą się ściółkę. Na miejsce zdarzenia przybył ciągnik z pługiem, który oborał teren pożaru.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna oraz Policja.

Pokazy strażackie – festyn rodzinny we Wróblewie
Okres festynów rodzinnych to czas wytężonej pracy druhów z naszej jednostki, którzy odpowiadają na każde zaproszenie i propagują wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz zapoznają lokalną społeczność ze służbą strażacką.
W niedzielę 5 czerwca 2016r. druhowie uczestniczyli w pokazach, tym razem we Wróblewie. Dla aktywnych uczestników przygotowaliśmy plany lekcji, kolorowanki i zagadki o tematyce strażackiej.   Pogoda dopisała by zrobić dzieciaczkom ulubiona frajdę – kąpiel w strumieniach wody.

Piknik Rodzinny w SP nr 2 oraz Gimnazjum we Wronkach
W sobotę 4 czerwca druhowie z OSP Amica wzięli udział w krótkiej prelekcji oraz pokazach udzielania pierwszej pomocy przed medycznej podczas Pikników Rodzinnych w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach oraz w Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach.
Po krótkim wykładzie każdy uczestnik spotkań rodzinnych miał okazję przećwiczyć prowadzenie standardu resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz postępowania z osobą nieprzytomną.

Pokazy strażackie – festyn rodzinny w Pożarowie
Okres festynów rodzinnych to czas wytężonej pracy druhów z naszej jednostki, którzy odpowiadają na każde zaproszenie i propagują wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz zapoznają lokalną społeczność ze służbą strażacką.
W czwartek 26 maja 2016r. druhowie uczestniczyli w pokazach, tym razem w Pożarowie. Dla aktywnych uczestników przygotowaliśmy plany lekcji, kolorowanki i zagadki o tematyce strażackiej.
Pogoda dopisała by zrobić dzieciaczkom ulubiona frajdę – kąpiel w strumieniach wody.

Bezpieczna Firma 2016
IX Mistrzostwa Polski dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych „Bezpieczna Firma 2016” odbyły się w dniach 19-21 maja 2016r. w Pasymiu.
Tegoroczne mistrzostwa przebiegały pod hasłem „Światowe zagrożenia dnia dzisiejszego”.
Do zawodów przystąpiły 32 drużyny z całej Polski. W czasie trwania mistrzostw drużyny zmagały się z zadaniami dziennymi przygotowanymi na 10 stacjach, z dwoma zadaniami nocnymi oraz miały do rozwiązania test z wiedzy dotyczącej pomocy medycznej.

Naszą firmę na arenie Polski reprezentowali:
1. Katarzyna Łabojewska z Tłoczni
2. Joanna Woźniak z Montażu
3. Szymon Dominiczak z Montażu
4. Bartosz Hodrych z Montażu
Opiekunem drużyny była – Iwona Kaprykowska z BHP.

Zadanie 1 – „Bielsko-Biała” – 19 maja, godz. 11.00
Zadanie to polegało na udzieleniu pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia. Problem pojawił się, kiedy rozładowała się bateria defibrylatora.
Sztuka polegała na odnalezieniu kolejnego i prawidłowej zmianie elektrod nie odklejając już wcześniej przyklejonych.
Drugim poszkodowanym był ratownik z pogotowia, który chorował na cukrzycę i w czasie prowadzonej akcji stracił przytomność.
Informację o tym, że był cukrzykiem można było uzyskać z biżuterii medycznej, którą miał na sobie. Zadanie uczyło również współpracy z wykwalifikowaną pomocą medyczną.

Zadanie 2 – „Los Angeles” – 19 maja, godz. 12.15
Na zadaniu tym doszło do postrzału dwóch pracowników ochrony, którzy dostarczali pieniądze do bankomatu.
Jeden został postrzelony w ramię a drugi w brzuch. Trzeci pracownik ochrony na skutek doznanego stresu przestał oddychać.

Zadanie 3 – „Londyn” – 19 maja, godz. 13.15
To zadanie rozgrywało się na imprezce w domku letniskowym, w którym w czasie bójki został poważnie zraniony chłopak.
Rana została nadana zbitą butelką w okolicy klatki piersiowej. W efekcie poszkodowany przestał oddychać.
Należało więc w pierwszej kolejności zaopatrzyć mocno krwawiącą ranę a dopiero później przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jak w większości zadań, najbardziej absorbujący byli świadkowie zdarzenia.

Zadanie 4 – „Kraków” – 19 maja, godz. 14.15
Na brzeg jeziora nurkowie wyciągnęli ciało w stanie rozkładu. Osoba ta nie wymagała udzielenia pierwszej pomocy, trzeba było wezwać policję.
W międzyczasie do brzegu jeden z nurków dopchnął łódkę, w której leżała dziewczyna z prętem wbitym w brzuch.
Nie można jej było ruszać tylko unieruchomić ciało obce w pozycji zastanej.
W sąsiednim namiocie odnaleziona została dziewczyna, która z powodu spadku cukru, straciła przytomność.

Zadanie 5 – „Kamień Pomorski” – 19 maja, godz. 16.30
Na stacji tej pomocy potrzebowały dwie osoby z zatrzymaniem krążenia. Trudność polegała na tym, że wszystkie działania – zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie ratowników oraz udzielanie pierwszej pomocy odbywało się w alkogoglach, co okazało się niełatwe.

Zadanie 6 – „Madryt” – 19 maja, godz. 17.30
Akcja zdarzenia odbywała się w tunelu, gdzie doszło do wypadku kolejowego. Osoby poszkodowane wymagały szybkiego zaopatrzenia, a przy kolejnym wybuchu szybkiej ewakuacji.
Odnaleziony został mężczyzna z amputowaną nogą, kobieta z poparzona ręką oraz dziewczynka z rozległą raną uda. Ważna była w tych działaniach współpraca z innymi służbami ratunkowymi.

O godz. 21.00 wszyscy zawodnicy pisali test z wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy medycznej.

Zadania 7 nocne – „Paryż” – 19 maja, godz. 23.15
Terrorysta zamknął się z zakładnikami. Rozmowy prowadzone z negocjatorem policyjnym nie przyniosły rezultatów, w związku z czym terrorysta wysadził ładunek.
Niestety były ofiary śmiertelne i wiele osób poszkodowanych z licznymi obrażeniami. Trudność polegała na tym, że pomocy udzielały dwie drużyny jednocześnie, wskazując spośród siebie jednego lidera.

Zadanie 8 nocne – „Le Vernet” – 20 maja, godz. 01.00
Był to bieg patrolowy. Drużyna została wyposażona w GPS, w którego musiała wpisać podane współrzędne, które były miejscem, gdzie drużyna miała znaleźć kolejne
współrzędne do dalszego biegu oraz pieczątkę, którą należało odbić na kartce przymocowanej do opony.
Do opony tej przymocowane zostało również w zaplombowanym woreczku surowe jajko, które do biegu mety musiało zostać dostarczone w nienaruszonym stanie.
Punkty z pieczątkami do odnalezienia były aż trzy. Czas na pokonanie trasy 7 km to 40 minut.

Zadanie 9 – „Bydgoszcz” – 20 maja, godz. 08.30
Było to zdarzenie masowe, gdzie ilość poszkodowanych przekraczała ilość osób udzielających pierwszej pomocy. Na dyskotece, na której lał się alkohol doszło do wybuchu.
W związku z czym było wiele osób poszkodowanych. Zadanie polegało na szybkim zaopatrzeniu poszkodowanego i przechodzeniu do kolejnego.

Zadanie 10 – „Nowy Jork” – 20 maja, godz. 11.00
To zadanie sprawnościowe, które wymagało wykonania powierzonych zadań w jak najkrótszym czasie.
Każdy z zawodników musiał przeprowadzić 2 minutową akcję RKO, dalej w parach unieruchomić przy pomocy szyn Kremera złamaną rękę u jednego poszkodowanego i złamaną nogę u drugiego poszkodowanego.
W dalszej kolejności należało założyć 4 stazy taktyczne (stosowane, w celu zatamowania silnego krwawienia) na każdą z kończyn manekina i przypiąć go na deskę ortopedyczną,
aby przebiec z nim wyznaczony odcinek drogi.

Zadanie 11 – „Bruksela” – 20 maja, godz. 14.15
W domku letniskowym pomocy potrzebowało dwóch mężczyzn, jeden z objawami udaru, drugi z objawami zawału serca.
Bardzo ważne było przeprowadzenie pełnego wywiadu z osobami poszkodowanymi, ponieważ ostatnia część zadania polegała na wypełnieniu ankiety, w której trzeba było odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące poszkodowanych – ich stanu zdrowia, zażywanych leków, stwierdzonych uczuleń i objawów.
Sędziowie nie byli obecni na zadaniu, zmagania zawodników obserwowali z kamery.

Zadanie 12 – „Kalifornia” – 20 maja, godz. 16.30
Drużyna trafiła na miejsce wybuchu niewypału podczas poszukiwania złomu przez „złomiarzy”.
Jeden z poszkodowanych doznał złamania otwartego podudzia, drugi został poparzony (twarz, ręce), trzeci miał drobne urazy głowy.
Było to miejsce niebezpieczne, które wymagało szybkiego zaopatrzenia ran i szybkiej ewakuacji.

Po wyczerpujących dwóch dniach zmagań o godz. 19.00 nastąpiło podsumowanie zawodów, podczas którego pomysłodawcy i twórcy zadań, otrzymali od uczestników mistrzostw owacje na stojąco.
Reprezentacja naszej firmy z roku na rok poprawia uzyskany wynik. W tym roku zajęliśmy miejsce 10.
Zespołowi gratulujemy uzyskanego wyniku, postawy fair play oraz wytrwałości w podejmowaniu niełatwych działaniach.

Pokaz ratownictwa medycznego – Przedszkole Amica Kids
W czwartek 19 maja br. zastęp OSP Amica uczestniczył w pokazie edukacyjnym w Przedszkolu Amica Kids we Wronkach.
Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia podczas nieobecności osób dorosłych.
Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności resuscytacji krążeniowo – oddechowej wykonany na fantomie.
Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzących samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, resuscytację na fantomach oraz utrwalały numery alarmowe.
Zajęcia w przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

Jubileusz Straży Pożarnej w Podrzewiu
W sobotę 7 maja br., jednostka OSP Podrzewie w gm. Duszniki, obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy Sztandar.
Uroczystość rozpoczął pochód z placu przy strażnicy do tamtejszej kaplicy, gdzie podczas Mszy Św. poświęcono nowy Sztandar.
Dalsza część uroczystości m.in. nadanie odznaczeń i składanie życzeń, odbyła się na placu przy amfiteatrze.
W obchodach jubileuszu uczestniczył Starosta Powiatu Szamotulskiego – Józef Kwaśniewicz, Radna Powiatu Szamotulskiego – Maria Woźniak, Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach mł. bryg. Ireneusz Pers, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach dh Stefan Kaszkowiak, delegacje jednostek z gm. Duszniki oraz zaprzyjaźnione jednostki OSP Kaźmierz, OSP Psarskie i OSP Amica.
Specjalnymi gośćmi imprezy była grupa strażaków z Estonii, z którymi strażacy OSP w Podrzewiu współpracują.
Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.

Pokaz ratownictwa medycznego – Szkoła Podstawowa nr 2
W piątek 6 maja druhowie z OSP Amica wspólnie z ratownikami wydziałowymi uczestniczyli w pokazie edukacyjnym w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach.
Dzieci z klas pierwszych uczyły się obowiązujących standardów prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci, jak zawsze chętne do nauki i wykonywania ćwiczeń.

Chojno – Dzień Strażaka w gminie Wronki
W poniedziałek 4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, uroczystości z tej okazji odbyły się również we Wronkach.
W tym dniu na plac przed strażnicą OSP Wronki przyjechali druhowie z całej gminy, którzy wspólnie świętowali swoje święto.
Strażacy obchody imienin Floriana rozpoczęli od przejazdu ulicami Wronek do miejscowości Chojno.
Kolumna wozów strażackich głośno przejechała przez miasto, oznajmiając mieszkańcom jakie święto obchodzi się tego dnia.
Mszę w intencji strażaków odprawił kapelan strażaków ksiądz kanonik Paweł Pawlicki.

Wierzchocin – pomoc dh Monice
W środę 13 kwietnia udaliśmy się do Wierzchocina, aby pomóc naszej druhnie posprzątać pogorzelisko po pożarze jej domu.
Wielkie serce i chęć do pracy oprócz druhów z OSP Amica, wykazali również druhowie z OSP Dobrojewo oraz koleżanki i koledzy z linii montażowej.
Praca szła bardzo sprawnie, każdy wiedział co ma robić.

Amica Wronki – alarm fałszywy
W czwartek 07 kwietnia br. o godz. 13.56 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt OSP Amica oraz jeden zastęp JRG Szamotuły.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń, w którym zadziałał system wykrywania pożaru.
Po sprawdzeniu całego magazynu pożaru nie stwierdzono.

Amica Serwis – plama oleju
W dniu 24 marca jeden zastęp OSP Amica usuwał plamę oleju na placu manewrowym Amica Serwis, która powstała na wskutek wycieku z samochodu ciężarowego.

Świąteczna paczka
We wtorek 22 marca 2016r. fundacja Amicis wraz z naszymi druhami wyruszyła, aby uszczęśliwić potrzebujących przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Paczki żywieniowe dotarły do rodzin z okolicznych szkół, m.in. ze szkoły w Chojnie, Lubaszu, Miłkowie i Biezdrowie.

Zebranie sprawozdawczo – wyborcze.
W środę 13 stycznia 2016 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze, na które przybył Prezes Zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski, W-ce Prezes Zarządu ds. operacyjnych Pan Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu Pan Andrzej Kadźiński, Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz, Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach mł. bryg. Ireneusz Pers, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Szamotułach dh Stefan Kaszkowiak.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Bartosza Hodrycha, a na protokolanta
wybrano dh Marcina Małeckiego.
Sprawozdanie z działalności za rok 2015 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka.
Sprawozdanie Finansowe przedstawiła dh Iwona Kaprykowska, natomiast sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi OSP Amica absolutorium za rok sprawozdawczy.
Minutą ciszy uczono pamięć zmarłego w tym roku: Prezesa ZOP ZOSP RP w Szamotułach, wieloletniego Prezesa ZOG ZOSP RP w Kaźmierzu śp. Wiesława Włodarczaka.
Następnie dokonano wręczenia odznaki Strażak Wzorowy i odznaczeń za wysługę lat oraz przedstawiono prezentację multimedialna z działań OSP.

Kolejnym punktem naszego zebrania były wybory nowego zarządu.
W wyniku wyborów wybrano Zarząd OSP Amica:
Prezes – dh Marta Napierała – Werner
Wiceprezes – naczelnik – dh Ryszard Roj
Wiceprezes – dh Łukasz Kawka
Z-ca naczelnika – dh Karol Woźnicki
Sekretarz – dh Iwona Kaprykowska
Skarbnik – dh Halina Roj
Gospodarz – dh Marcin Górowski
Członek zarządu – dh Władysław Garncarek
Członek zarządu – dh Romuald Ziołek

W wyniku wyborów wybrano Komisję Rewizyjną OSP Amica:
Przewodniczący – dh Monika Sikora – Gałązka
Wiceprzewodniczący – dh Robert Kubiak
Członek komisji – dh Piotr Krzyżaniak

W 2015 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt i umundurowanie: ładowarki do samochodów bojowych, aparaty powietrzne MSA AirGO PRO, wąż tłoczny, rękawice strażackie, buty koszarowe, ubranie koszarowe, mundur wyjściowy, mostek przejazdowy, rzutka ratownicza, kamizelka ratunkowa, kombinezon na szerszenie, nosze podbierakowe, środek pianotwórczy, miernik wielogazowy SPERIAN, drabina nasadkowa.
W roku sprawozdawczym przeszkolono następującą ilość osób: kurs KPP – 5 strażaków, kurs ratownictwa – technicznego – 6 strażaków.
Jednostka liczy aktualnie 41 członków czynnych (w tym 10 kobiet) i 4 członków honorowych.
OSP Amica w roku 2015 uczestniczyła 31 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 12 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 14 razy, alarm fałszywy 5 razy