Podsumowanie 2015 roku

Postawił na nogi strażaków – teraz ściga go Policja
W nocy przed Wigilią siedem zastępów Straży Pożarnej oraz Policja zostały zadysponowane do pożaru.
Jak się później okazało, informacja o zagrożeniu była nie śmiesznym żartem. Teraz służby próbują ustalić tożsamość dowcipnisia.
Kilka minut przed godziną pierwszą w nocy Dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał telefon od mężczyzny, który powiadomił o pożarze poddasza budynku mieszkalnego w pod wronieckim Starym Mieście.
Dyżurny SK natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, trzy zastępy OSP Wronki, trzy zastęp z JRG Szamotuły oraz powiadomił Policje.
Przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki SP, nie wykryły zagrożenia pożarowego pod wskazanym adresem.
Po próbie skontaktowania się z osobą zawiadamiającą, ten poinformował, że pali się na ulicy Staromiejskiej.
Konwój ratowników natychmiast ruszył we wskazane miejsce, jednak i tam zaskoczeni oraz zaspani mieszkańcy przyznali, że w tym miejscu się nic nie pali.
Kontakt z osobą zawiadamiającą był coraz bardziej utrudniony. Zaczęto podejrzewać, że ktoś bawi się ze służbami ratowniczymi. Nie wykluczono jednak opcji, że gdzieś może naprawdę się palić.
Po wielu minutach ustalania miejsca potencjalnego zagrożenia, w końcu wszystkie zastępy ruszyły do Marianowa, a następnie do Ćmachowa.
W tej ostatniej lokalizacji postanowiono zaniechać dalszych działań i zarządzono powrót do jednostek.
Sprawę przekazano policji, która ustala tożsamość sprawcy tego zamieszania.

Ćmachowo – pożar w firmie GELG
W piątek 11 grudnia o godz. 17.56 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze narzędziowni w firmie Gelg w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, OSP Jasionna, OSP Ostroróg oraz OSP Binino.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar odpadów produkcyjnych, które znajdowały się przy kotłowni.
Pracownicy opuścili halę przed przybyciem zastępów SP i znajdowali się na zewnątrz. Prąd na terenie zakładu został rozłączony przez pracowników za pomocą wyłącznika p.poż. prądu.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się materiały, przewietrzeniu pomieszczeń oraz zabezpieczeniu otworu po spalonej bramie za pomocą plandeki.
Spaleniu uległa brama do narzędziowni, z powodu wysokiej temperatury uszkodzeniu uległy: instalacja elektryczna, instalacja powietrzna, maszyna – kombajn ślusarski MAZAK.
W działaniach gaśniczych trwających 1 godz. 40 min brało udział 10 zastępów (36 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Świąteczna paczka dla dzieci
W dniach 7 i 8 grudnia nasi druhowie pomagali Paniom z fundacji Amicis w rozwożeniu i rozdawaniu świątecznych paczek dla dzieci.
Fundacja dotarła do wielu dzieci ze szkół i przedszkoli, by tam podczas wspólnych zabaw obdarować dzieci upominkami.
Dzieci w podziękowaniu za prezenty przygotowały występy w świątecznym nastroju.

Amica Wronki – uszkodzony zbiornik paliwa samochodu ciężarowego
W poniedziałek 30 listopada o godz. 12.35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wycieku paliwa z uszkodzonego zbiornika samochodu ciężarowego na placu manewrowym.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt z OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód ciężarowy, który miał uszkodzony zbiornik paliwa i wycieka paliwo.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu studzienki kanalizacyjnej przed przedostaniem się do niej rozlanego paliwa, przepompowaniu paliwa do podstawionych beczek oraz sorpcji plamy oleju za pomocą sorbentu.

Amica Wronki – zalana hala magazynu
W sobotę 21 listopada br. Ochrona zakładu została poinformowana o zalanej hali magazynowej.
Pracownik Ochrony zakładu alarmuje OSP Amica oraz powiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Szamotułach o zaistniałym zdarzeniu.
Do zdarzenia zostaje zadysponowany jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali zalaną halę magazynu na powierzchni ok. 200m2.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody za pomocą pompy szlamowej z hali magazynu. Wypompowano ok. 10 m3 wody.

Amica Wronki – alarm fałszywy
We wtorek 17listopada br. o godz. 17.04 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp
GBARt z OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń magazynu, w którym zadziałał system wykrywania pożaru.
Po sprawdzeniu całego magazynu pożaru nie stwierdzono.

Amica – Wycieczka Leśnych Ludków i Muchomorków z przedszkola Amica Kids w naszej strażnicy
We wtorek 10 listopada grupa Leśnych Ludków i Muchomorków z przedszkola Amica Kids odwiedziła strażaków OSP Amica w naszej strażnicy.
Dzieci zwiedziły strażnicę, zapoznały się z pracą strażaka, miały okazję przymierzyć ubiór strażaka oraz przejechać się prawdziwym samochodem strażackim na terenie zakładu.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzącego spotkanie druha Marcina.
Druhowie wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Amica Wronki – nieszczęśliwy wypadek przy pracy
W czwartek 15 października przed godziną 8.00 na terenie naszego zakładu doszło do wypadku z udziałem wózka widłowego.
Ochrona zakładu niezwłocznie powiadomiła Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali kobietę, która podczas wykonywania swoich obowiązków została potrącona przez wózek widłowy, poszkodowana miała obrażenia nogi.
Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy medycznej wspólnie z ratownikami pogotowia ratunkowego.
Na miejsce zdarzenia przybyła Policja oraz Inspektor Pracy, którzy będą wyjaśniać przyczyny nieszczęśliwego wypadku.
Poszkodowana kobieta została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

Wronki – Szkoła Podstawowa nr 2 – pokazy strażackie
W poniedziałek 12 października 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Pokaz obejmował zakres udzielania pierwszej pomocy – szkolenie teoretyczno-praktyczne prowadzone przez druhów z naszej jednostki, prowadzenie działań przez uczniów i nauczycieli połączone z użyciem AED, prezentacja pełnego wyposażenia strażaka biorącego udział w akcji.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją
Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Amica Wronki – alarm fałszywy
W środę 07 października br. o godz. 11.20 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz jeden zastęp GBARt z OSP Amica.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń, w których nie stwierdzono pożaru.
W działaniach brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożar wiaty z balotami słomy – Pierwoszewo gm. Wronki
W czwartek 01 października o godz. 16.12 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze wiaty z balotami słomy w miejscowości Pierwoszewo gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, Chojno, Kłodzisko, Wartosław, Lubowo, Marianowo oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar balotów słomy, które znajdowały się pod wiatą o konstrukcji stalowej. Sprzęt rolniczy znajdujący się pod wiatą został wyprowadzony w bezpieczne miejsce przed przybyciem SP.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu ośmiu prądów gaśniczych w natarciu na palące się baloty słomy i wiatę oraz oświetleniu terenu akcji gaśniczej.
Właściciel przy użyciu ładowacza wywoził baloty słomy spod wiaty na pobliskie pole i tam trwało ich dogaszanie.
Spaleniu uległo 350 balotów słomy, uszkodzona została wiata o konstrukcji metalowej.
W działaniach ratowniczych brało udział 12 zastępy (63 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Mokrz – pożar poszycia leśnego
W sobotę 08 sierpnia br. o godz. 22.00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Mokrz gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Chojno oraz powiadomił Służby Leśne i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP, ratownicy zastali pożar poszycia leśnego.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się poszycie leśne.
W działaniach gaśniczych brało udział 5 zastępów (24 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Służba Leśna.

Pożar trawy w Ćmachowie
W sobotę 08 sierpnia Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze ścierniska i drewnianych palet w miejscowości Ćmachowo gm. Wronki.
Dyżurny SK KP w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Ćmachowo. Jeden zastęp JRG Szamotuły i OSP Amica zostały zawrócone z trasy do innych zdarzeń.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP, ratownicy zastali pożar trawy i krzaków.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się trawę i krzaki.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożar poszycia leśnego – Stróżki gm. Wronki
W czwartek 06 sierpnia 2015 r. o godz. 10.32 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w miejscowości Stróżki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy z OSP Wronki, jeden zastęp z     OSP Amica Wronki, jeden zastęp z OSP Jasionna, jeden zastęp z OSP Obrzycko, jeden zastęp z OSP Samołęż.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP, ratownicy zastali pożar poszycia leśnego, który miał miejsce w oddziale leśnym 706D.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu terenu działań, następnie podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palące się trawy.
W trakcie działań na miejsce pożaru dojechali pracownicy Nadleśnictwa, którzy na miejsce zadysponowali ciągnik z pługiem, który oborał pogorzelisko.
W działaniach brało udział 11 zastępów (43 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nocne ćwiczenia w DPS Nowa Wieś
W dniu 04 sierpnia o godz. 04.30 odbyły się ćwiczenia w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, które miały na celu sprawdzenie warunków ewakuacji przebywających w budynku osób w sytuacji zmniejszonej liczby personelu (pora nocna – 4 osoby).
Na ogólna liczbę 78 kobiet (wszystkie wymagające stałej opieki), 21 to osoby leżące lub poruszające się na wózkach.
W czasie ćwiczeń sprawdzono też między innymi czasy dojazdów zastępów PSP oraz OSP, działanie urządzeń przeciwpożarowych (system sygnalizacji pożaru, oświetlenie awaryjne, system oddymiania, główny wyłącznik prądu), sposoby i skuteczność powiadamiania pozostałych pracowników DPS.
Po zakończeniu Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach oraz Dowódca JRG omówili przebieg ćwiczeń. Przedstawili również uwagi i cenne wnioski, które pozwolą na jeszcze lepsze prowadzenie działań ewakuacyjnych i ratowniczych. Będący na miejscu strażacy zapoznali się też z całym obiektem.
W ćwiczeniach udział brały zastępy z JRG Szamotuły, OSP Wronki, OSP Amica, OSP Samołęż, OSP Marianowo.

Festyn Rodzinny na Stróżkach
W sobotę 4 lipca odbył się Festyn Rodzinny na Stróżkach. Imprezę uświetniły pokazy OSP Amica.
Strażacy opowiedzieli dzieciom o swoich działaniach, omówili wyposażenie samochodu oraz wyposażenie strażaka w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych.
Następnie pokazano dzieciom standardy podczas prowadzenia RKO.
Na podstawie informacji, jakie dzieci uzyskały podczas pokazu, przeprowadzono konkurs z wiedzy o działalności OSP Amica.
Na koniec dodatkowe atrakcje: kąpiel w strumieniach wody z kurtyny, zrzucanie pachołków przy użyciu strumienia wody z prądownicy oraz przejażdżka naszym „Florkiem”.

Ćwiczenia w Amice – Centrum Serwisowe
W piątek 19 czerwca br. Ochrona zakładu została poinformowana o pożarze na wydziale Centrum Serwisowego.
Pracownik Ochrony zakładu alarmuje OSP Amica oraz powiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Szamotułach o zaistniałym pożarze.
Na miejsce zdarzenia udają się dwa zastępy OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej ratownicy zauważyli, że nastąpiła już ewakuacja pracowników na zewnątrz budynku, wyłączony został dopływ prądu elektrycznego oraz     otrzymali informację o jednej osobie poszkodowanej, która może znajdować się w hali.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji jednej osoby poszkodowanej, udzieleniu pomocy medycznej oraz ugaszeniu pożaru .
Głównym celem ćwiczeń na obiekcie było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu pierwszej pomocy     medycznej, ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.
Po zakończeniu ćwiczeń kierownik wydziału oprowadził ćwiczących strażaków po obiektach w celu zapoznania się z występującymi zagrożeniami oraz warunkami budowlanymi.
Prezentacja z ćwiczeń: klik

Amica Wronki – alarm fałszywy
W środę 17 czerwca br. o godz. 11.09 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Ostroróg, który w tym czasie zabezpieczał teren powiatu szamotulskiego.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń magazynu, w którym zadziałał system wykrywania pożaru. Po sprawdzeniu całego magazynu pożaru nie stwierdzono.

Wartosław – zawody sportowo – pożarnicze
W sobotę 13 czerwca na stadionie sportowym w Wartosławiu odbyły sie zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki.
Otwarcia zawodów dokonał Pan Bartosz Roszak Zastępca Przewodniczącego Rady MiG Wronki.
Gościem na zawodach był również Pan Witold Waroś radny powiatowy i sołtys wsi Wartosław.
Następnie odbyły się konkurencje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Dziewcząt startowały 3 drużyny, Chłopców startowało 6 drużyn. Zadaniem MDP było pokonanie rowu o szerokości 1,5 metra,   płotków o wysokości 0,6m, rozpoznanie sprzętu pożarniczego poprzez prawidłowe ułożenie nazw sprzętu i napełnienie tarczy wodą za pomocą hydronetki z odległości 3 metrów.
Następnie wystartowały 2 drużyny chłopców starszych, a w dalszej kolejności wystartowała 1 drużyna dziewcząt starszych oraz seniorzy mężczyźni 11 drużyn i kobiety 3 drużyny.
Konkurencja seniorów składała się ze sztafety i ćwiczenia bojowego.
Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.
Podsumowania zawodów dokonał Pan Bartosz Roszak Zastępca Przewodniczącego Rady MiG Wronki, pogratulował zwycięzcom i wręczył im puchary, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Gminę   Wronki.
Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
Seniorzy:
1. OSP Jasionna 107,95 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP.
2. OSP Marianowo 111,3 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP.
3. OSP Chojno 113,3 pkt.
4. OSP Kłodzisko 114,1 pkt.
5. OSP Samołęż 115,7 pkt.
6. OSP Lubowo – 119,7 pkt.
7. OSP Wronki 121,7 pkt.
8. OSP Wartosław 122,35 pkt.
9. OSP Amica 123,5 pkt.
10. OSP Rzecin 126,0 pkt.
11. OSP Wróblewo 138,5 pkt.

Kobiety:
1. OSP Kłodzisko 127,6 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP.
2. OSP Wronki 128,7 pkt.
3. OSP Lubowo 135,78 pkt.

Chłopcy starsi:
1. OSP Chojno 110,9 pkt.
2. OSP Wronki 148,3 pkt.

Dziewczyny starsze:
1. OSP Wartosław 130,6 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy:
1. OSP Wartosław 38,4 pkt.
2. OSP Wróblewo 40,85 pkt.
3. OSP Wronki II – 44,6 pkt.
4. OSP Wronki I 55,65 pkt.
5. OSP Jasionna 80,5 pkt.
6. OSP Ćmachowo 113,55 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny:
1. OSP Chojno 39,8 pkt.
2. OSP Wronki 55 pkt.
3. OSP Ćmachowo 82 pkt.

Serock – Bezpieczna Firma 2015
Mamy już za sobą Mistrzostwa Polski dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych „Bezpieczna Firma 2015”, które odbyły się w dniach od 11-13 czerwca 2015r. w Serocku koło Warszawy.
Do zawodów przystąpiło 25 drużyn, które musiały zmagać się z 11 zadaniami w ciągu dwóch dni i nocy. Nasz numer startowy to „10”.

Naszą firmę na arenie Polski reprezentowali:
1. Katarzyna Łabojewska z Tłoczni
2. Anita Ciesiółka z Montażu
3. Karol Woźnicki z Tłoczni
4. Szymon Dominiczak z Montażu
Opiekunem drużyny była – Iwona Kaprykowska z BHP.

Zadanie – „Porcelanowe wesele” – 11 czerwca, godz. 11.30
Zmyliły nas sterty porcelanowych talerzy ustawionych na stołach. Zakładaliśmy dużo ran ciętych, ciało obce, a tu niespodzianka…Zawodnicy zostali wpuszczeni do sal, w których mieli napisać test.
Niestety nie zdążyli, ponieważ matka z niemowlakiem potrzebowali ich pomocy. U obu nastąpiło zatrzymanie krążenia. Trudność polegała na tym, że zawodnicy z czterech drużyn zostali wymieszani.

Zadanie – „20 minut grozy” – 11 czerwca, godz. 12.15
Motocyklista został potrącony przez samochód, którym kierował uzbrojony terrorysta, który uprowadził matkę z dzieckiem. W czasie wypadku kobiecie i dziecku nic się nie stało a motocyklista miał złamanie otwarte podudzia i liczne potłuczenia. Tutaj ważne było, aby nie dać się zabić i wezwać służby antyterrorystyczne.

Zadanie – „Apartament nr 20” – 11 czerwca, godz. 13.30
Dwie panienki zabawiały się z klientem w pokoju hotelowym. Potrzebna była pomoc dla klienta, który tym razem zaniemógł. Drużyna wezwana do pomocy musiała zachować szczególną ostrożność, ponieważ w tym samym pokoju przebywał wąż. Dopiero po jego usunięciu mogli przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. Jak się za chwile okazało również jedna z pań potrzebowała pomocy, ponieważ wcześniej ukąsił ja ten wąż.

Zadanie – „Piękni dwudziestoletni” – 11 czerwca, godz. 15.30
Dwóch bezdomnych kolegów imprezowało w opuszczonej chacie. Jeden z nich miał gnijącą ranę podudzia, drugi dostał atak padaczki. Drużyna udzielała im pomocy w towarzyszącym im nieprzyjemnym zapachu brudu zmieszanego z alkoholem.

Zadanie – „20-lecie międzywojenne” – 11 czerwca, godz. 17.30
Zawodnicy drużyny znaleźli się na froncie wojennym. Po przebiegnięciu dystansu 500 metrów między chaszczami wśród oddawanych przez walczących strzałów, musieli zaopatrzyć jednego żołnierza z amputowaną dłonią a drugiego z dwoma ranami postrzałowymi (w okolicy barku i jamy brzusznej). Jak to na froncie wojennym ilość opatrunków ograniczona a Pogotowia brak.

Zadanie – „20 000 mil podmorskiej żeglugi” – 11 czerwca, godz. 18.10
Na plaży dwie dziewczyny prosiły o pomoc dla swoich kolegów, którzy leżeli we wodzie. Jeden z nich już nie oddychał, drugi był nieprzytomny. Nowością było to, że na miejsce zdarzenia defibrylator został dostarczony dronem.
O godz. 20.50 zawodnicy pisali test wyboru połączony z pytaniami otwartymi, wymagającymi opisowych odpowiedzi a limit czasowy to tylko 20 minut.
Zadanie nocne było niespodzianką nieuwzględnioną w rozkładzie zadań.
O godz. 01.10 ogłoszono ewakuację hotelu, ze względu na powstałe zadymienie. Liczył się czas ewakuacji całej drużyny. To nie był jednak koniec. Wyprowadzili nas w las, gdzie poinformowali wszystkich uczestników, że z ośrodka uciekło 30 nieurazowych pacjentów psychicznie chorych. Każda drużyna miało znaleźć jednego i przekazać zespołowi Pogotowia.

Zadanie – „Pracownia przy Wawelskiej 5” – 12 czerwca, godz. 11.15
W laboratorium chemicznym, w którym przebywały trzy osoby, doszło do eksplozji. Zespół wyniósł jedną osobę nieprzytomną, drugą z poparzoną klatką piersiową, trzecią z poparzoną dłonią.

Zadanie – „Strzał w 20-stkę” – 12 czerwca, godz. 12.00
Zawodnicy z drużyny przeszli szybki kurs korzystania z broni długiej oraz zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, ponieważ otrzymali informację, że punkty dla drużyny będą zdobywać strzelając do tarczy. Nie udało im się jednak oddać żadnego strzału ponieważ na strzelnicy postrzeliły się dwie osoby. Jedna miała ranę postrzałową klatki piersiowej, druga dwie rany postrzałowe – uda oraz w okolicy kolana.

Zadanie – „Biuro przy Hożej 50” – 12 czerwca, godz. 14.50
Podczas rozbiórki dachu na jednego z pracowników spadają dachówki. Głowę ochronił mu kask, jednak kawałek dachówki wbił mu się blisko szyi. Na zdarzeniu pojawiła się Pani Inspektor BHP, która niestety zemdlała na widok poszkodowanego. W międzyczasie kolejny pracownik podczas obsługi szlifierki doznaje rany szarpanej dłoni, między palcami.
Po wyczerpujących dwóch dniach zmagań nastąpiło podsumowanie zawodów, podczas którego Pani komandor zawodów, Joanna Janicka powiedziała mądre stwierdzenie:
„Wszyscy jesteście zwycięzcami ze względu na to, że tutaj jesteście i robicie tak wielką rzecz, jaką jest ratowanie życie”.
W tym roku poprawiliśmy nasz wynik. Zajęliśmy 11 miejsce.
Zespołowi gratuluję odwagi, determinacji, wiedzy, pozytywnej energii oraz tylu uratowanych istnień. Dziękuję naszej czwórce za poświęcony niejednokrotnie wolny czas, za ich oddanie dla sprawy i zaangażowanie.

Bobulczyn – Dzień dziecka
W sobotę 06 czerwca 2015 roku z okazji Dnia Dziecka w Bobulczynie zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę i zapoznać się z pracą strażaka.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica i OSP Bobulczyn, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Pożarowo – Dzień dziecka
W czwartek 04 czerwca 2015 roku z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym w Pożarowie zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę i zapoznać się z pracą strażaka.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Wróblewo – Dzień dziecka
W niedzielę 31 maja 2015 roku z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym we Wróblewie zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę i zapoznać się z pracą strażaka.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica i OSP Wróblewo, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Wronki – Dzień dziecka
W sobotę 30 maja 2015 roku z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym w Gimnazjum we Wronkach zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę i zapoznać się z pracą strażaka.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Szamotuły – Dzień dziecka
W sobotę 30 maja 2015 roku z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym Orlik w Szamotułach zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę i zapoznać się z pracą strażaka.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja budynku biurowego
W dniu 27 maja br. ochrona zakładu została poinformowana o pożarze w budynku biurowca oraz jednej osobie poszkodowanej.
Pracownik ochrony alarmuje OSP Amica, która na miejsce zdarzenia udaje się dwoma zastępami.
Głównymi celami było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.
Na zakończenie pracownicy spróbowali swoich sił w praktycznym gaszeniu pożarów, zapalona została ropa w wannach, która była gaszona trzema rodzajami gaśnic – proszkową, śniegową oraz pianową.
Prezentacja z ćwiczeń: klik

Powiatowy dzień Strażaka
W sobotę 23 maja br. w Obrzycku odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.
Msza Święta w intencji strażaków powiatu szamotulskiego została odprawiona w Kościele w Obrzycku przez księdza Kanonika Mariusza Marciniaka kapelana strażaków Powiatu szamotulskiego oraz   księdza Józefa Mikołajczaka.
Po mszy nastąpił przemarsz na Rynek w Obrzycku, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Przemarsz prowadziła orkiestra dęta WOK Wronki, za nią sztandar Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, pododdział Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach prowadzony przez asp. sztab. Łukasza Wiernickiego, dalej sztandary jednostek OSP powiatu szamotulskiego oraz przybyli goście.
Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości mł. bryg. Maciejowi Brzezińskiemu złożył dowódca uroczystości Komendant Miejsko – Gminy ZOSP RP w Obrzycku dh Leszek Nawrocki.
Zaproszonych gości powitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach mł. bryg. Ireneusz Pers.
W uroczystości wzięli udział:

– Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Paszyk,
– Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu dh Ryszard Kamiński,
– Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu mł. bryg. Maciej Brzeziński,
– Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz,
– Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach dh Stefan Kaszkowiak,
– Funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej,
– Prezesi Gminni Związków OSP RP,
– Wójtowie i Burmistrzowie powiatu szamotulskiego,
– Przedstawiciele nadleśnictw z Wronek, Pniew i Obornik,
– Funkcjonariusze KP i JRG w Szamotułach,
– Druhowie OSP Powiatu Szamotulskiego,
– mieszkańcy powiatu.

Następnie wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe, a przybyli goście zabrali głos składając życzenia strażakom.

Złoty Znak Związku otrzymali:
– dh Feliks Burdajewicz z OSP Ostroróg,
– dh Andrzej Liszkowski z OSP Wronki.

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymali:
– dh Wojciech Ruta z OSP Obrzycko,
– dh Bogdan Jądrzyk z OSP Ostroróg.

Honorową Odznakę SEMPER VIGILANT otrzymali:
– dh Stefan Walczak z OSP Słopanowo,
– dh Zbigniew Kaczmarek z OSP Obrzycko.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa po raz drugi otrzymali:
– dh Roman Kałek z OSP Otorowo,
– dh Bogdan Dziurleja z OSP Obrzycko.

Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
– asp. sztab. Tomasz Kruszona z JRG Szamotuły,
– dh Roman Kaseja z OSP Obrzycko.

Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
– mł. kpt. Wiesław Działo z JRG Szamotuły,
– mł. ogn. Adam Wleklak z JRG Szamotuły,
– dh Julita Ruta z OSP Obrzycko.

Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
– dh Piotr Szczepaniak z OSP Obrzycko,
– dh Wiesław Skarupski z OSP Obrzycko,
– dh Maciej Wleklak z OSP Obrzycko.

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:
– dh Marek Graumueller z OSP Obrzycko,
– dh Marek Kaczmarek z OSP Obrzycko,
– dh Piotr Piekarski z OSP Obrzycko,
– dh Radosław Eliks z OSP Obrzycko,
– dh Sebastian Owczarzak z OSP Obrzycko.

Wyższe stopnie służbowe w Państwowej Straży Pożarnej otrzymali:
– stopień młodszego brygadiera otrzymał Ireneusz Pers, wręczenie nastąpiło podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Pile w dniu 17 maja 2015r.
– stopień młodszego kapitana otrzymali Bartosz Chałupka i Daniel Wachnik, wręczenie nastąpiło podczas promocji w SGSP w Warszawie w dniu 5 maja 2015r.
– stopień aspiranta sztabowego otrzymali Maciej Mazankiewicz i Łukasz Wiernicki,
– stopień aspiranta otrzymał Sebastian Groś,
– stopień starszego ogniomistrza otrzymał Michał Białuski,
– stopień młodszego ogniomistrza otrzymali Roman Gronowski i Adam Wleklak,
– stopień starszego sekcyjnego otrzymał Robert Tomkowiak,
– stopień starszego strażaka otrzymali Przemysław Błaszyk i Dariusz Marciniak.

Następnie pododdziały przemaszerowały na Przystań Rzeczną w Zielonej Górze, gdzie na wszystkich przybyłych czekały liczne atrakcje.

Wronki – zapach gazu w pizzerii
W sobotę 23 maja o godz. 09.35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o zapachu gazu wydobywającym się z pomieszczenia pizzerii w miejscowości Wronki na ul. Poznańskiej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie dokonali pomiarów stężenia gazu w pomieszczeniach. Dokonane pomiary wykazały przekroczenie granicy wybuchowości. Po przewietrzeniu pomieszczeń wyniesiono na zewnątrz sześć butli gazowych.
W działaniach brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej i Policja.

Dzień Strażaka
W poniedziałek 4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, uroczystości z tej okazji odbyły się również we Wronkach.
O godz. 17.30 na plac przed strażnicą OSP Wronki przyjechali druhowie z całej gminy, którzy wspólnie świętowali swoje święto.
Strażacy świętowanie imienin świętego Floriana rozpoczęli od przejazdu ulicami Wronek.
Kolumna wozów strażackich głośno przejechała przez miasto, oznajmiając mieszkańcom jakie święto obchodzi się tego dnia.
Po capstrzyku nastąpił przemarsz druhów do klasztoru, gdzie została odprawiona msza święta w intencji wszystkich strażaków.
Mszę w intencji strażaków odprawił kapelan strażaków ksiądz kanonik Paweł Pawlicki oraz gwardian zakonu franciszkanów ojciec Bożysław Timoszyk.
Po mszy św. wszyscy powrócili na plac manewrowy, gdzie odznaczono najbardziej zasłużonych druhów.
Na wspólne świętowanie z nami przybył burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór oraz zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Bartosz Roszak.

Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał:

– dh. Benedykt Drajewski (OSP Jasionna)
– dh. Marek Mądry (OSP Samołęż)
– dh. Grzegorz Orzechowski (OSP Samołęż)
– dh. Tomasz Pospieszny (OSP Wronki)
– dh. Robert Rusinek (OSP Lubowo)
– dh. Marcin Szczepski (OSP Wronki)

Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał:

– dh. Sławomir Kaczmarek (OSP Wartosław)
– dh. Wojciech Lemański (OSP Wartosław)
– dh. Marek Magdziński (OSP Wartosław)
– dh. Krzysztof Majdański (OSP Wartosław)
– dh. Roman Tabatowski (OSP Wartosław)

Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał:

– dh. Aleksander Małecki (OSP Amica Wronki)
– dh. Robert Drajewski (OSP Jasionna)
– dh. Dariusz Hecke (OSP Wronki)
– dh. Łukasz Hodrych (OSP Wronki)
– dh. Krzysztof Kaczmarek (OSP Jasionna)
– dh. Dariusz Klockiewicz (OSP Wartosław)
– dh. Łukasz Lemański (OSP Wartosław)
– dh. Beata Muszyńska (OSP Wronki)
– dh. Jan Nowak (OSP Wartosław)
– dh. Dariusz Soloch (OSP Wartosław)
– dh. Romuald Wiśniewski (OSP Wartosław)
– dh. Krystian Woźny (OSP Wronki)
– dh. Agnieszka Wydarta (OSP Wronki)
– dh. Maciej Wydarty (OSP Wronki)

Recertyfikacja KPP – OSP Wronki
W dniach 24-26 kwietnia br. w siedzibie OSP Wronki, odbyła się recertyfikacja uprawnień w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla 59 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego, w tym 19 strażaków ratowników z jednostki OSP Wronki (KSRG),4 ratowników z OSP Amica, 3 ratowników z OSP Chojno, 4 ratowników z OSP Kłodzisko, 4 ratowników z OSP Duszniki, 3 ratowników z OSP Kaźmierz, 4 ratowników z Gminy Obrzycko, 1 ratownik z OSP Obrzycko, 3 ratowników z OSP Ostroróg, 15 ratowników z Gminy Szamotuły, w zakresie ratownictwa medycznego.
Celem głównym realizacji szkolenia było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników, poprzez przeprowadzenie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego, w tych dniach strażacy nabywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.
Szkolenie prowadziła firma MEDAID. W dniu 26 kwietnia 2015r. szkolenie zakończyło się egzaminem, przed komisją państwową. Egzamin teoretyczny składał się z 30 pytań testowych, zaliczenie testu było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego, egzamin był bardzo ciężki i na wysokim poziomie, nie wszyscy go zdali.

Pożar samochodu we Wronkach
We wtorek 24 marca o godz. 16.30 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Wronki na ul. Morelowej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GBARt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali palący się samochód osobowy znajdujący się kilka metrów od budynku mieszkalnego.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się samochód.
W działaniach brały udział 4 zastępy (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożar szatni w hali sportowej we Wronkach
W poniedziałek 09 marca o godz. 15.08 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze w pomieszczeniu szatni hali sportowej Gimnazjum we Wronkach.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali silnie zadymione pomieszczenie szatni znajdującej się na hali sportowej przy Gimnazjum.
Osoby przebywające opuściły halę przed przybyciem zastępów SP i znajdowały się na zewnątrz.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do pomieszczeń szatni w aparatach ODO w celu zlokalizowania pożaru, ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnicy proszkowej, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjna pomieszczeń w celu wykluczenia innych ognisk pożaru.
W działaniach brało udział 7 zastępów (30 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne oraz Policja.

ZEBRANIE
W czwartek 26 lutego 2015 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze podsumowujące rok 2014, na które przybył Prezes Zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski, W-ce Prezes ds. operacyjnych Pan Marcin Bilik, Doradca Prezesa Zarządu Pan Andrzej Kadźiński, Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz, Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Pan Kazimierz Michalak, Burmistrz MiG Wronki Pan Mirosław Wieczór, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st. kpt. Ireneusz Pers, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Szamotułach dh Stefan Kaszkowiak.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała dh Iwona Kaprykowska, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Łukasza Kawkę, a na protokolanta wybrano dh Iwonę Kaprykowską. Sprawozdanie z działalności za rok 2014 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka.
Sprawozdanie Finansowe i Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi OSP Amica absolutorium za rok sprawozdawczy.
Minutą ciszy uczono pamięć zmarłego w tym roku: Prezesa ZOP ZOSP RP w Szamotułach śp. dh Wojciecha Dukata, Prezesa OSP Wartosław śp. dh Jerzego Warosia oraz wieloletniego Członka Zarządu OSP Wronki śp. dh Mariana Radomskiego.
Następnie dokonano wręczenia odznaki Strażak Wzorowy i odznaczeń za wysługę lat oraz przedstawiono prezentację multimedialna z działań OSP.
Odznakę Strażak Wzorowy otrzymały dh Julita Przybył, dh Monika Bolczyk, dh Jolanta Kalinowska, odznakę za wysługę 30 lat w OSP otrzymał dh Karol Woźnicki, odznakę za wysługę 15 lat w OSP otrzymał dh Paweł Konkol, odznakę za wysługę 10 lat w OSP otrzymała dh Monika Bolczyk, dh Aleksander Małecki, odznakę za wysługę 5 lat w OSP otrzymała Anita Ciesiółka.
W 2014 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt: wentylator oddymiający Skorpion H22, toporek BIEL-TOOL, detektor prądu przemiennego HOTSTICK, buty strażackie, ubranie bojowe, ubranie koszarowe, hełm strażacki, mundur wyjściowy, latarki oraz rękawice.
W roku sprawozdawczym przeszkolono następującą ilość osób: kurs KPP – 3 strażaków, kurs ratownictwa – technicznego – 6 strażaków, kurs dowódców OSP – 2 strażaków, kurs naczelników OSP – 4 strażaków
Jednostka liczy aktualnie 41 członków czynnych (w tym 12 kobiet) i 4 członków honorowych.
OSP Amica w roku 2014 uczestniczyła 22 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 9 razy (2 razy poza terenem gminy),w likwidacji miejscowych zagrożeń – 12 razy, alarm fałszywy 1 raz.

Amica Wronki – alarm fałszywy
We wtorek 17 lutego br. o godz. 14.44 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał alarm z monitoringu pożarowego Amica Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz jeden zastęp OSP Amica.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń, w których nie stwierdzono pożaru.
W działaniach brały udział 3 zastępy (12 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożar filtra przy maszynie – Amica Wronki
W środę 21 stycznia br. doszło do pożaru filtra przy maszynie na wydziale Tłoczni w Amica Wronki.
Na miejsce zdarzenia natychmiast został wysłany jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali zadymione pomieszczenie oraz dwóch pracowników będących zarazem członkami OSP, którzy próbowali gasić pożar za pomocą gaśnic proszkowych.
Osoby przebywające opuściły halę przed przybyciem zastępów SP i znajdowały się na zewnątrz.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru podając jeden prąd gaśniczy wody oraz przewietrzeniu pomieszczeń.

Nowa Wieś – pożar sterty trocin
W sobotę 3 stycznia br. o godz. 07.55 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze sterty trocin w tartaku w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali palącą się stertę trocin.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się stertę trocin w celu ugaszenia pożaru.
W działaniach brało udział 6 zastępów (29 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.