Podsumowanie 2014 roku

Wartosław – pożar hotelu
W środę 17 grudnia br. godz. 18.01 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze hotelu w miejscowości Wartosław gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował pięć zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Wartosław, OSP Wróblewo, OSP Lubowo, OSP Obrzycko oraz powiadomił Pogotowie Energetyczne i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali część dachu budynku objętego ogniem na powierzchni ok. 100 m2.
Pracownicy hotelu oraz goście (10 osób), którzy przebywali w części nie objętej pożarem opuścili budynek i znajdowali się na zewnątrz.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się dach budynku, podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie pozostałej części dachu, oświetleniu terenu działań gaśniczych, przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych źródeł pożaru, rozebraniu nadpalonej więźby dachowej oraz zabezpieczeniu dachu folią.
Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Dowódca JRG Szamotuły oraz Oficer Operacyjny.
Spaleniu uległo ok. 100 m2 więźby dachowej wraz z ociepleniem (wełna), pomieszczenie magazynowe wraz z wyposażeniem oraz instalacja elektryczne.
Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
W działaniach brało udział 15 zastępów (64 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne i Policja.

12 grudnia 2014r. jeden zastęp OSP Amica usuwał konar drzewa we Wronkach na ul. Mickiewicza.

Wronki – pożar śmieci
We wtorek 09 grudnia o godz. 23.11 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze garażu w miejscowości Wronki na ul. Jaśminowej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA, GBARt) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp GBARt OSP Amica oraz powiadomił Pogotowie Energetyczne i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali palące się meble i śmieci znajdujące się za budynkiem gospodarczym.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego wody w natarciu na palące się śmieci oraz oświetleniu terenu działań.
W działaniach brało udział 6 zastępów (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne i Policja.

08 – 12 grudnia 2014r. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu świątecznych paczek dla dzieci.

Przedszkole Amica Kids – świąteczna paczka dla dzieci oraz pokaz medyczny
W piątek 05 grudnia br, druhowie z OSP Amica wspólnie z Fundacją Amicis poprowadzili spotkanie w przedszkolu Amica Kids we Wronkach.
Celem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z zawodem Strażaka, pokaz ratownictwa medycznego.
Czas spotkania został wykorzystany na zapoznanie przedszkolaków z wyposażeniem samochodu strażackiego oraz na zagadnienia z pierwszej pomocy medycznej.
Zaplanowany czas okazał się za krótki. Każdy przedszkolak chciał czynnie uczestniczyć w ćwiczeniach.
Bardzo cieszy fakt, że młodzi ludzie są chłonni takiej wiedzy.
Jesteśmy otwarci i z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnych takich spotkaniach, w celu krzewienia tak ważnej wiedzy.
Na zakończenie naszego spotkania przedstawiciele Fundacji Amicis wręczyli wszystkim przedszkolakom paczki świąteczne.

Amica – plama oleju na magazynie
W dniu 04 grudnia jeden zastęp OSP Amica usuwał plamę oleju na magazynie wyrobów gotowych w Amice, która powstała na wskutek pęknięcia węża hydraulicznego od wózka widłowego.

19 października 2014r. jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał trasę maratonu Samsung.

Wronki – pożar magazynu
W środę 01 października o godz. 14.43 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze pożarze pieca i pomieszczenia magazynowego w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował trzy zastępy (GCBA, GBARt, SLRr) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy (GCBA, GBARt, GBARt, SH18) z OSP Wronki, jeden zastęp GBARt OSP Amica, powiadomił Pogotowie Energetyczne, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali palące się pomieszczenie magazynowe.
Pracownicy próbowali gasić pożar za pomocą gaśnic proszkowych, następnie opuścili obiekt przed przybyciem SP.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników w sprzęcie ODO do budynku w celu zlokalizowania źródła ognia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się materiały budowlane, które znajdowały się na regałach oraz podaniu jednego prądu gaśniczego wody w obronie budynku sklepu znajdującego się w bliskiej odległości.
Po ugaszeniu pożaru pomieszczenie przewietrzono, a następnie usunięto z budynku nadpalone materiały, które zostały wyniesione na zewnątrz.
Całe pomieszczenie magazynowe zostało sprawdzone kamera termowizyjną w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru.
Dwie osoby poszkodowane (w tym jeden ratownik OSP Wronki) zostały przewiezione na obserwacje do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.
Prawdopodobna przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
W działaniach trwających 3 godz. 20 min brało udział 8 zastępów (32 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Energetyczne, ZRM oraz Policja.

Wronki – pożar budynku mieszkalnego
W poniedziałek 29 września o godz. 01.21 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego na ulicy Sierakowskiej we Wronkach.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Pogotowie Ratunkowe i Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali silne zadymienie w mieszkaniu, mieszkańcy samodzielnie opuścili dom przed przybyciem zastępów SP.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników w sprzęcie ODO do budynku w celu zlokalizowania źródła ognia, ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnicy proszkowej, przewietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną pomieszczeń w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru.
W działaniach brało udział 5 zastępów (24 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.
Prawdopodobną przyczyna pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
W sobotę 27 września 2014 r. odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.
To wielkie święto szamotulskich strażaków rozpoczęto w Bazylice Mniejszej w Szamotułach, gdzie ks. kan. Mariusz Marciniak oraz ks. kanonik Andrzej Grabański podczas koncelebrowanej Mszy Świętej poświęcili sztandar. Po Mszy Świętej wszyscy przemaszerowali ulicami miasta na szamotulski rynek.
W trakcie przemarszu goście zatrzymali się w miejscu szczególnym dla mieszkańców Szamotuł – przy tablicy upamiętniającej rozstrzelanych przez hitlerowców polskich patriotów ziemi szamotulskiej. Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.
Następnie na Rynku dokonano przekazania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Fundatorem jest społeczeństwo powiatu szamotulskiego w dowód uznania dla ofiarnej i pełnej zaangażowania służby strażaków.
Wszystkich zgromadzonych przywitał Przewodniczący Komitetu Honorowego Ufundowania Sztandaru Paweł Kowzan – Starosta Powiatu Szamotulskiego.
Wśród gości znaleźli się m. in:
– Nestor Polskiego Pożarnictwa – płk. poż. Władysław Pilawski;
– Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz;
– Wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek;
– Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak wraz z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem;
– Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Wojciech Mendelak;
– Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – nadbryg. w st. spocz. Ryszard Kamiński;
– Dyrektor Szpitala MSW w Poznaniu – Przemysław Daroszewski;
– Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu – Tomczyk Arkadiusz;
– Dyrektor Oddziału TVP Poznań – Lena Bretes-Dorożała;
– Strażaccy emeryci i renciści na czele z nadbryg. Maciejem Schroederem;
– Komendanci Miejscy i Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego;
– władze samorządowe z terenu powiatu szamotulskiego,
– przedstawiciele mediów.
Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia. Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek odznaczył płk. poż. Władysława Pilawskiego nadanym przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – drugim najwyższym polskim państwowym odznaczeniem cywilnym (po Orderze Orła Białego).
Wręczono również Medale Za Długoletnią Służbę, odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złoty Znak Związku, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.
Ostatnim akcentem uroczystości na Rynku była defilada Kompanii Honorowej Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, pododdziału Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach, zaproszonych pocztów sztandarowych oraz wybranych pojazdów pożarniczych.
Całość uświetniły swoimi występami orkiestry dęte z Rostarzewa oraz z Wronek.
Następnie w Parku Zamkowym odbył się festyn strażacki. Całe rodziny brały udział w atrakcyjnych konkurencjach przygotowanych przez strażaków.

V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – Wągrowiec
W sobotę 06 września 2014r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu odbyły się V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W zawodach tych wystartowały 64 drużyny, w tym 31 drużyn w grupie „C” (kobiece) i 33 drużyny w grupie „A” (męskie).
Powiat Szamotuły, gminę Kaźmierz w grupie „C” reprezentowała jednostka OSP Sokolniki Małe, natomiast gminę Wronki w grupie „A” reprezentowała jednostka OSP Jasionna.

Klasyfikacja w poszczególnych konkurencjach w grupie A (mężczyźni) wyglądała następująco:

Ćwiczenia bojowe
1. miejsce OSP Dobrów (pow. kolski) z wynikiem 32,100 pkt.
2. miejsce OSP Aleksandria (pow. kaliski) z wynikiem 33,940 pkt.
3. miejsce OSP Borysławice (pow. kolski) z wynikiem 35,220 pkt.
… miejsce OSP Jasionna (pow. Szamotulski) z wynikiem 44,66 pkt.

Sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami:
1. miejsce OSP Borysławice (pow. kolski) z wynikiem 55,020 pkt.
2 miejsce OSP Lądek (pow. słupecki) z wynikiem 55,288 pkt.
3 miejsce OSP Aleksandria (pow. kaliski) z wynikiem 56,249 pkt.
… miejsce OSP Jasionna (pow. Szamotulski) z wynikiem 66,086 pkt.

Klasyfikacja generalna:
1. miejsce OSP Dobrów (pow. kolski) z łącznym wynikiem 88,859 pkt.
2. miejsce OSP Aleksandria (pow. kaliski) z łącznym wynikiem 90,189 pkt.
3. miejsce OSP Borysławice (pow. kolski) z łącznym wynikiem 90,240 pkt.
22. miejsce OSP Jasionna (pow. Szamotulski) z wynikiem 110,74 pkt.

W grupie C (kobiety) najlepsze okazały się drużyny:

Ćwiczenie bojowe
1. miejsce OSP Lądek (pow. słupecki) z wynikiem 39,49 pkt.
2. miejsce OSP Dobrów (pow. kolski) z wynikiem 41,00 pkt.
3. miejsce OSP Kalinowa (pow. turecki) z wynikiem 42,21 pkt.
… miejsce OSP Sokolniki Małe (pow. Szamotulski) z wynikiem 55,28 pkt.

Sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami:
1. miejsce OSP Dobrów (pow. kolski) z wynikiem 62,631 pkt.
2. miejsce OSP Ludwinów (pow. jarociński) z wynikiem 65,516 pkt.
3. miejsce OSP Lądek (pow. słupecki) z wynikiem 65,910 pkt.
… miejsce OSP Sokolniki Małe (pow. Szamotulski) z wynikiem 73,24 pkt.

Klasyfikacja generalna:
1. miejsce OSP Dobrów (pow. kolski) z łącznym wynikiem 103,631 pkt.
2. miejsce OSP Lądek (pow. słupecki) z łącznym wynikiem 105,400 pkt.
3. miejsce OSP Kalinowa (pow. turecki) z łącznym wynikiem 110,395 pkt.
20. miejsce OSP Sokolniki Małe (pow. Szamotulski) z wynikiem 133,52 pkt.

Antoniny – pożar budynku mieszkalnego
W środę 27 sierpnia o godz. 06.40 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Antoniny gm. Obrzycko.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował pięć zastępów (GCBA, GBARt, SHD 21, SLRr, SLbus) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp GCBA OSP Obrzycko, jeden zastęp GBA OSP Piotrowo, trzy zastępy (GCBA, GBARt, SH 18) z OSP Wronki, jeden zastęp GBARt OSP Amica, GBA OSP Jasionna, jeden zastęp OSP Samołęż oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej ratownicy zastali pożar drewnianego budynku mieszkalnego.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania, przeszukaniu palącego się budynku czy znajdują się w nim mieszkańcy, podaniu czterech prądów gaśniczych wody w natarciu w tym jeden z podnośnika na palący się budynek mieszkalny, rozebraniu częściowo konstrukcji drewnianej dachu oraz ścian drewnianych budynku, sprawdzeniu kamerą termowizyjną w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru oraz wyniesieniu sprzętu z aneksu jadalnego na parterze, który częściowo przeszkadzał w prowadzeniu akcji.
Spaleniu uległa konstrukcja drewniana dachu oraz ścian budynku w 1/3 objętości, na parterze spaleniu uległo pomieszczenie gospodarcze, garderoba, łazienka i ich wyposażenie, na poddaszu budynku spaleniu uległy dwa pokoje oraz częściowo łazienka.
W działaniach trwających 7 godz. 30 min brało udział 13 zastępów (54 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Głuchowo – pożar słomy i sadu
W niedzielę 3 sierpnia o godz. 16.59 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze słomy po kombajnie oraz sadu w miejscowości Głuchowo.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, OSP Wróblewo oraz OSP Nojewo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali pożar słomy na powierzchni ok. 3 hektary oraz pożar sadu wiśniowego.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącej się słomy i drzew w sadzie.
Spaleniu uległy 3ha słomy po kombajnie i 0,25ha sadu.

Wypadek drogowy – Warszawa gm. Wronki
W sobotę 02 sierpnia br. o godz. 21.20 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Warszawa gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA, GBARt) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Policję i Pogotowie Ratunkowe.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali samochód osobowy marki BMW w dwóch częściach, w przedniej części pojazdu znajdowały się dwie uwięzione osoby, natomiast silnik i zawieszenie znajdowały się kilka metrów dalej na drodze.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, wydobyciu osób poszkodowanych, pomocy w transporcie poszkodowanych do karetek ZRM oraz oświetleniu terenu akcji. Po zakończeniu czynności przez Policję dokonano sorpcji plamy oleju z jezdni.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze gminnej został wstrzymany.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.
W działaniach trwających 2 godz. 30 min brało udział 5 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.
Przyczyny wypadku ustala Policja.

Duży pożar słomy i ścierniska – Przecławek
W środę 30 lipca br. o godz. 13.01 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego MSK Poznań o pożarze dwóch kombajnów i słomy w miejscowości Przecławek. Kolejne zgłoszenie otrzymano od osoby postronnej, która informowała o pożarze słomy i ścierniska.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował trzy zastępy (GCBA, GBARt, SLRr) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy (GCBA, GBA) OSP Przecław, jeden zastęp GCBA OSP Baborowo, OSP Obrzycko, jeden zastęp GBA OSP Brodziszewo, OSP Kaźmierz, OSP Amica, OSP Ostroróg, OSP Chlewiska, natomiast dyżurny MSK Poznań na miejsce zadysponował pięć zastępów (2 x OSP Rokietnica, OSP Mrowino, OSP Przybroda, OSP Golęczewo) oraz powiadomiono Pogotowie Ratunkowe i Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu SP ratownicy zastali pożar słomy i ścierniska na powierzchni ok. 7 hektarów.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dziesięciu prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się słomę i ściernisko, podaniu czterech prądów gaśniczych wody w obronie na pobliskie zboże na pniu.
Podczas prowadzonych działań gaśniczych stracił przytomność strażak OSP Przybroda. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany ZRM.
Pomocy poszkodowanemu strażakowi udzielali strażacy z JRG Szamotuły i OSP Mrowino.
Przybyły na miejsce ZRM po przebadaniu poszkodowanego podjął decyzję o przewiezieniu ratownika do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.
Ze względu na silny wiatr pożar szybko się rozprzestrzeniał w skutego czego spaleniu uległo łącznie 12 hektarów słomy i ścierniska.
W działaniach trwających 3 godz. brało udział 17 zastępów (76 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Silne opady deszczu we Wronkach
W piątek 25 lipca br. strażacy z gminy Wronki ponownie w tym miesiącu przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.
Tego dnia od godzin popołudniowych nastąpiło załamanie pogody, zaczął padać ulewny deszcz, grad oraz nastąpiły silne porywy wiatru. Na skutki nie trzeba było długo czekać.
Około godziny 16.00 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zalanych posesjach, drogach i piwnicach budynków mieszkalnych.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wypompowywanie wody z zalanych budynków, wypompowanie wody z budynku Ośrodka Zdrowia, wypompowanie wody z hali produkcyjnej w Amica Wronki S.A. i Samsung, wypompowanie wody z budynku Urzędu Miasta i Gminy Wronki oraz szczególnie ważnych szlaków komunikacyjnych.
W wielu przypadkach mieszkańcy pomagali sobie sami nawzajem dzięki czemu strażacy szybciej mogli dotrzeć do kolejnych osób potrzebujących pomocy.
W działaniach były zaangażowane: zastępy OSP Wronki, OSP Jasionna, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Wróblewo, OSP Samołęż, OSP Ćmachowo oraz OSP Kłodzisko.

Gwałtowne opady deszczu w gminie Wronki
W poniedziałek 07 lipca br. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz gminy Wronki przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.
Tego dnia od godzin popołudniowych nastąpiło załamanie pogody, zaczął padać ulewny deszcz, grad oraz nastąpiły silne porywy wiatru. Na skutki nie trzeba było długo czekać.
Około godziny 17.30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zalanych posesjach, drogach i piwnicach budynków mieszkalnych, złamanych konarach drzew, które uniemożliwiają przejazd na drogach.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wypompowywanie wody z zalanych budynków, wypompowanie wody z budynku Ośrodka Zdrowia, wypompowanie wody z hali produkcyjnej w Amica Wronki S.A., hali produkcyjnej fabryki Spomasz oraz szczególnie ważnych szlaków komunikacyjnych, usuwanie połamanych drzew i konarów z dróg.
W wielu przypadkach mieszkańcy pomagali sobie sami nawzajem dzięki czemu strażacy szybciej mogli dotrzeć do kolejnych osób potrzebujących pomocy.
W działaniach były zaangażowane: dwa zastępy JRG Szamotuły oraz zastępy OSP Wronki, OSP Jasionna, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Wróblewo, OSP Wartosław, OSP Marianowo.

Krasnobrzeg – wypadek drogowy
We wtorek 01 lipca br. o godz. 21.45 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Krasnobrzeg gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy GBARt z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz powiadomił Pogotowie Ratunkowe i Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali samochód osobowy marki Opel Astra, który po dachowaniu uderzył w drzewo.
Osoba poszkodowana opuściła pojazd przed przybyciem zastępów SP i znajdowała się pod opieką lekarza z Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w uszkodzonym pojeździe, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, przemieszczeniu pojazdu na pobocze drogi, sorpcji plamy płynów eksploatacyjnych oraz posprzątaniu drogi.
Podczas prowadzonych działań ruch na drodze został wstrzymany, następnie odbywał się wahadłowo.
W działaniach brały udział 4 zastępy (17 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja. Przyczyny wypadku drogowego ustala Policja.

Chojno – zawody sportowo – pożarnicze
W niedzielę 29 czerwca br. Na stadionie sportowym w Chojnie odbyły sie zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki. Otwarcia zawodów dokonał Pan Robert Dorna Zastępca Burmistrza MiG Wronki.
Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Robert Kubiak, odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: dh Monika Sikora-Gałązka, dh Halina Roj, dh Iwona Kaprykowska, dh Katarzyna Kubiak oraz dh Marcin Małecki.
Następnie odbyły się konkurencje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych: Chłopców startowało 5 drużyn, Dziewcząt startowało 2 drużyny. Zadaniem MDP było pokonanie rowu o szerokości 1,5 metra, płotków o wysokości 0,6m, rozpoznanie sprzętu pożarniczego poprzez prawidłowe ułożenie nazw sprzętu i napełnienie tarczy wodą za pomoc± hydronetki z odległości 3 metrów.
Następnie wystartowały 2 drużyny chłopców starszych, a w dalszej kolejności wystartowały 2 drużyny dziewcząt starszych oraz seniorzy mężczyźni 13 drużyn i kobiety 2 drużyny. Konkurencja seniorów składała się ze sztafety i ćwiczenia bojowego.
Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.
Podsumowania zawodów dokonał Pan Robert Dorna Zastępca Burmistrza MiG Wronki, pogratulował zwycięzcom i wręczył im puchary, dyplomy.

Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
Seniorzy:
1. OSP Jasionna 109,13 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP
2. OSP Wronki 110,4 pkt.
3. OSP Lubowo 120,65 pkt.
4. OSP Wartosław 122,6 pkt.
5. OSP Kłodzisko 122,91 pkt.
6. OSP Jasionna II 123,6 pkt.
7. OSP Marianowo 134,3 pkt.
8. OSP Chojno 139,9 pkt.
9. OSP Rzecin 140,2 pkt.
10. OSP Wróblewo 145,7 pkt.
11. OSP Ćmachowo 167,1 pkt.
12. OSP Amica 187,5 pkt.
13. OSP Samołęż – nie ukończyło konkurencji.

Kobiety:
1. OSP Wronki 154,77 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP
2. OSP Lubowo – nie ukończyło konkurencji.

Chłopcy starsi:
1. OSP Chojno 120,9 pkt.
2. OSP Wronki 122,77 pkt.

Dziewczyny starsze:
1. OSP Wartosław 178,15 pkt.
2. OSP Kłodzisko 188,48 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy:
1. OSP Wronki 35,85 pkt.
2. OSP Jasionna 37,14 pkt.
3. OSP Wartosław 50,7 pkt.
4. OSP Chojno 52,1 pkt.
5. OSP Wróblewo 68,2 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny:
1. OSP Wronki 38 pkt.
2. OSP Chojno 49 pkt.

Mierzyn – pokazy dla pracowników Pionu Zasobów Ludzkich i Administracji
W piątek 27 czerwca 2014 roku zostały zorganizowane pokazy dla pracowników Pionu Zasobów Ludzkich i Administracji.
Szkolenie było połączone z praktyką, każda osoba mogła spróbować ugasić pożar za pomocą gaśnicy. Pracownicy zapoznali się także z autem strażackim i jego wyposażeniem.
Bobulczyn – pokazy dla dzieci.
W czwartek 26 czerwca 2014 roku zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy oraz liczne konkursy i zabawy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję dotknąć sprzętu strażackiego oraz użyć prądownicę.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Amica – pożar hali produkcyjnej – wydział Fabryki Kuchni
W środę 25 czerwca br. Ochrona zakładu została poinformowana o pożarze hali produkcyjnej na wydziale Fabryki Kuchni.
Pracownik Ochrony zakładu alarmuje OSP Amica oraz powiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Szamotułach o zaistniałym pożarze.
Na miejsce zdarzenia udają się dwa zastępy (GBARt 2,5/24, GLBM)OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej ratownicy zuważyli, że nastąpiła już ewakuacja pracowników na zewnątrz budynku, wyłączony został dopływ prądu elektrycznego, odcięto dopływ gazu oraz dowódca akcji otrzymał informację od Kierownika Produkcji o dwóch osobach poszkodowanych, które mogą znajdować się w hali.
Ze względu na wielkość obiektu dowódca akcji OSP Amica informuje Stanowisko Kierowania w Szamotułach, które dysponuje kolejne zastępy Straży Pożarnej.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia dysponuje jeden zastęp GBARt Z JRG Szamotuły oraz trzy zastępy OSP Wronki.
W trakcie dojazdu kolejnych zastępów SP okazuje się że doszło do pożaru na kolejnej hali produkcyjnej.
Jeden zastęp OSP Wronki wspólnie z zastępami OSP Amica przeszukuje pomieszczenia hali w celu odnalezienia osób poszkodowanych i ugaszeniu pożaru, natomiast dwa zastępy OSP Wronki i jeden z JRG Szamotuły udają się na drugą halę gdzie doszło do pożaru.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji dwóch osób poszkodowanych, wyniesieniu tych osób na zewnątrz, udzieleniu pomocy medycznej oraz ugaszeniu pożaru hali produkcyjnej.
W trakcie prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych zasłabł jeden ze strażaków OSP Amica, druh został ewakuowany na zewnątrz budynku i została jemu udzielona pierwsza pomoc medyczna.
Głównym celem ćwiczeń na obiekcie było sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu, sprawdzenie możliwości ewakuacji i udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, ocena wzajemnej współpracy służb i podmiotów przewidzianych do współdziałania.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.
Doświadczenia nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych akcji.
Po zakończeniu ćwiczeń kierownik wydziału oprowadził ćwiczących strażaków po obiektach w celu zapoznania się z występującymi zagrożeniami oraz warunkami budowlanymi.

Stróżki – pożegnanie dzieci z przedszkolem
W poniedziałek 23 czerwca 2014 roku z okazji pożegnania dzieci z przedszkolem zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy oraz liczne konkursy i zabawy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję dotknąć sprzętu strażackiego oraz użyć prądownicę.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Wróblewo – Dzień dziecka.
W niedzielę 8 czerwca 2014 roku z okazji Dnia Dziecka na boisku sportowym we Wróblewie zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Biezdrowo – pokazy strażackie w szkole podstawowej
W piątek 30 maja 2014 roku z okazji Dnia Dziecka w szkole Podstawowej w Biezdrowie dla dzieci z klasy „0” i „I” zostały zorganizowane pokazy strażackie połączone ze szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci uczyły się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się ze sposobem zapinania poszkodowanego na deskę do transportu oraz miały okazję użyć prądownicę.
Entuzjazm dzieci i chęć działania były ogromne a wiedza jaką posiadają w tym zakresie była zaskakująca dla prowadzących spotkanie druhów z OSP Amica, którzy wspólnie z fundacją Amicis angażują się w działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Dzieci otrzymały na pamiątkę Plan lekcji, które służyć im będą w nowym roku szkolnym a ich zadanie domowe polegało na opowiedzeniu rodzicom w domu czego się nauczyli w trakcie tego spotkania.

Chojno – 40 – lecie kapłaństwa kapelana strażaków
W niedzielę 18 maja kapelan strażaków Miasta i Gminy Wronki ks. kanonik Paweł Pawlicki obchodził 40 – lecie swojego kapłaństwa.
Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ks. Jana Chrzanowskiego odbyła się o godz. 19.00 w Chojnie.
W mszy św. uczestniczyła delegacje z naszej jednostki, która po mszy św. złożyła jubilatowi życzenia.

Amica – pięć wypadków tego samego dnia na terenie zakładu
W sobotę 17 maja br. krótko przed godz. 9 rano ochrona zakładu została poinformowana przez pracownika linii Wagner, że miał tam miejsce wybuch pyłu lakierniczego oraz są dwie osoby poszkodowane.
Ochrona zakładu o godz. 9.00 dysponuje naszą jednostkę do zdarzenia na linii Wagnr, powiadamia Pogotowie Ratunkowe oraz Dyrektora Ochrony.
Do zdarzenia udaje się zastęp GBARt 2,5/24 Mercedes Atego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia SP ratownicy zastali: dwie osoby poszkodowane, którym była udzielana pierwsza pomoc przez ratowników wydziałowych.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ratownikom wydziałowym w udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, pomocy w transporcie do karetki Pogotowia ratunkowego oraz posprzątaniu terenu działań.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione przez ZRM do Szpitala w Szamotułach.

Podczas powrotu do strażnicy o godz. 9.40 jednostka zostaje zadysponowana do kolejnego wypadku, który wydarzył się na wydziale Tłoczni.
Zgłaszający informuje, że osobie poszkodowanej prasa przygniotła rękę, a inny świadek zdarzenia traci przytomność.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia SP ratownicy zastali: dwie osoby poszkodowane, którym była udzielana już pierwsza pomoc przez ratowników wydziałowych, na miejscu był elektryk dyżurny, który wyłączył dopływ prądu elektrycznego.
Jedna osoba poszkodowana w wyniku wypadku traci prawą rękę.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ratownikom wydziałowym w udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, pomocy w transporcie osób do karetki Pogotowia ratunkowego oraz posprzątaniu terenu działań.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione przez ZRM do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

Krótko po powrocie do strażnicy, w trakcie uzupełniania sprzętu i opatrunków o godz. 10.20 jednostka zostaje zadysponowana do kolejnego zdarzenia.
Zgłaszający informuję ochronę zakładu, że na wydziale magazynu komponentów doszło do potracenia jednej osoby przez wózek widłowy. W efekcie tego zdarzenia kierujący dostał napadu epilepsji (padaczki).
Po dojeździe na miejsce zdarzenia SP ratownicy zastali: dwie osoby poszkodowane, którym była udzielana już pierwsza pomoc przez ratowników wydziałowych.
Jedna osoba poszkodowana w wyniku wypadku doznała złamania otwartego oraz urazu głowy.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ratownikom wydziałowym w udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, pomocy w transporcie osób do karetki Pogotowia ratunkowego oraz posprzątaniu terenu działań.
Jedną osobę poszkodowaną Pogotowie Ratunkowe przewiozło do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

Do kolejnego zdarzenia dochodzi w biurze mistrzów na wydziale montażu o godz. 11.00.
Ochrona zakładu informuje strażaków, że zostały poszkodowane dwie osoby. Jedna z nich traci przytomność i ustają funkcje życiowe, natomiast druga zadławiła się podczas śniadania.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali: dwie osoby poszkodowane, którym była udzielana już pierwsza pomoc przez ratowników z wydziału.
Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dostarczeniu AED na miejsce zdarzenia, pomocy ratownikom wydziałowym w udzieleniu KPP poszkodowanym, pomocy w transporcie osoby do karetki Pogotowia ratunkowego oraz posprzątaniu terenu działań ratowniczych.
Jedną osobę poszkodowaną Pogotowie Ratunkowe przewiozło do Szpitala w Szamotułach.

To nie był koniec pracowitego dnia dla strażaków z naszej jednostki.
O godz. 11.40 zostają zadysponowani na wydział płyt grzejnych gdzie dochodzi do porażenia prądem jednego z pracowników.
Pracownik doznał poparzenia dłoni, a jego kolega traci przytomność i po chwili przestaje oddychać.
Wezwani na miejsce ratownicy zastali osoby poszkodowane, którym była udzielana niezbędna pomoc medyczna.
Działania zastępu straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dostarczeniu AED na miejsce wypadku, pomocy ratownikom wydziałowym w udzieleniu KPP poszkodowanym osobom, pomocy w transporcie dwóch osób do karetki Pogotowia ratunkowego oraz posprzątaniu terenu działań ratowniczych.
Dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione przez ZRM do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

Na szczęście zdarzenia opisane w tym artykule miały charakter ćwiczeń Straży Pożarnej z naszej jednostki oraz wydziałowych grup ratowniczych na poszczególnych wydziałach.
Doświadczenie nabyte podczas tych działań z pewnością będą procentowały przy prowadzeniu realnych zdarzeń.

DZIEŃ STRAŻAKA
W dniu 4 maja 2014 roku, odbyły się obchody Dnia Strażaka w Gminie Wronki i Jubileusz 65-lecia powstania OSP Lubowo.
Mszę św. w intencji strażaków , która odbyła się o godz. 14.00 w kościele w Wartosławiu odprawił kapelan strażaków ksiądz kanonik Paweł Pawlicki i proboszcz parafii w Biezdrowie ks. Stanisław Wawrzyniak.
Po mszy św. nastąpił przejazd jednostek do Lubowa, gdzie przed strażnicą odbyły się obchody Dnia Strażaka i Jubileuszu 65-lecia powstania OSP Lubowo.
Życzenia strażakom z okazji ich święta i jubilatom z OSP Lubowo, złożył Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki oraz delegacje OSP z gminy Wronki.
Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony: dh Jacek Kucharczyk, Łukasz Kawka i Paweł Kwiatecki.
Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony dh Krzysztof Hercka.
Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: dh Marta Napierała – Werner, dh Piotr Krzyżaniak i Marcin Jerzy.

W dniu 11 kwietnia 2014r. rozpoczęło się w siedzibie OSP Wronki szkolenie dla 41 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego, w tym 10 ratowników z jednostki OSP Wronki, 3 ratowników z OSP Amica, 2 ratowników z OSP Chojno w zakresie ratownictwa medycznego.
Celem głównym realizacji szkolenia było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników poprzez przeprowadzenie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego w celu uzyskania tytułu ratownika medycznego.
Podczas kursu kwalifikowanej pomocy medycznej strażacy nabywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia praktyczne odbywały się w grupach.
Celem nadrzędnym szkolenia była wspólna nauka właściwego postępowania ratowników w konkretnych sytuacjach z jakimi mogą się spotkać podczas działań ratowniczych. Strażacy szkolili się w zakresie rozmaitych zdarzeń – od utraty przytomności, oparzeń i złamań u poszkodowanego po ucięte kończyny, czy skomplikowane uszkodzenia ciała podczas wypadków komunikacyjnych.
W dniu 27 kwietnia 2014r. szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym przed komisją państwową.
Egzamin teoretyczny składał się z 30 pytań testowych, zaliczenie testu było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego.
Do egzaminu przystąpiło 35 ratowników, a zdało i otrzymało tytuł ratownika medycznego 28 strażaków, w tym 2 strażaków z OSP Amica.

Zintegrowane ćwiczenia w lesie
W czwartek 3 kwietnia 2014r. o godzinie 14.47 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnej Nadleśnictwa Wronki, która informowała, że obserwator na wieży ppoż. Nadleśnictwa Wronki zauważył pożar w oddziale 561B w leśnictwie Lutyniec
Dyżurny SK w Szamotułach niezwłocznie do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA 5/32, SLRr) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Chojno, OSP Samołęż.
Dyżurny po otrzymaniu informacji od pracowników Straży Leśnej, że pożar obejmuje powierzchnię ok. 5 hektarów lasu i bardzo szybko się rozprzestrzenia dysponuje kolejne jednostki z Gminy Wronki – po jednym zastępie OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Marianowo, OSP Wartosław, OSP Lubowo, OSP Wróblewo oraz OSP Ćmachowo.
Po dojeździe na miejsce pożaru pierwszych zastępów Straży Pożarnej ratownicy zastali palący się las, przeprowadzono rozpoznanie w którym ustalono, że w odległości ok. 500m od miejsca pożaru znajduje się staw o dostatecznej ilości wody do celów gaśniczych z dobrym dojazdem do tankowania.
W trakcie prowadzonych działań gaśniczych o godz. 15.40 dyżurny SK w Szamotułach otrzymuje informację o drugim pożarze, który ma miejsce w oddziale 270 w leśnictwie Mokrz.
Informację tą przekazuje do KDR, który do tego pożaru kieruje będące na miejscu zastępy (4 zastępy OSP Wronki, po jednym zastępie JRG Szamotuły, OSP Amica, Kłodzisko, Marianowo, Wartosław, Lubowo, Wróblewo oraz Ćmachowo), które po dojeździe na miejsce pożaru przystępują do działań gaśniczych.
Pożary lasu na dużej powierzchni okazały się tylko ćwiczeniami, które miały na celu: doskonalenie umiejętności współpracy zastępów JRG Szamotuły, OSP MiG Wronki oraz Służb Leśnych, sprawdzenie dróg dojazdowych w trudnym terenie leśnym, doskonalenie prowadzenia korenspondencji radiowej SIS będących na miejscu pożaru, sprawdzenie oznakowania dojazdów dróg pożarowych oraz zbiorników wodnych, przestrzeganie przepisów BHP podczas działań ratowniczo – gaśniczych.
Podsumowania ze strony Straży Pożarnej dokonał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach st. kpt. mgr Roman Mucha, a ze strony Nadleśnictwa Wronki mgr Jerzy Wojciechowski.
W ćwiczeniach brało udział 17 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straż Leśna.

SZKOLENIE
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach przeprowadziła szkolenie ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Szamotulskiego, które odbyło się od 22 lutego do 01 marca na terenie JRG Szamotuły.
W dniu 01 marca 2013r. szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

ZEBRANIE
W dniu 25 lutego 2014 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w OSP Amica, na które przybył Prezes Zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski, W-ce Prezes ds. operacyjnych Pan Marcin Bilik, Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Paweł Kowzan, Burmistrz MiG Wronki Pan Mirosław Wieczór, st.kpt. Ireneusz Pers – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, dh Stefan Kaszkowiak – Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP we Wronkach.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Łukasza Kawkę, a na protokolanta wybrano dh Łukasza Hodrycha. Sprawozdanie z działalności za rok 2013 i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi OSP Amica absolutorium za rok sprawozdawczy.
Następnie dokonano wręczenia odznaczeń za wysługę lat oraz przedstawiono prezentację multimedialna z działań OSP.
Odznakę za wysługę 35 lat w OSP otrzymał dh Roman Mroczkiewicz, odznakę za wysługę 30 lat w OSP otrzymał dh Ryszard Roj, odznakę za wysługę 20 lat w OSP otrzymał dh Maciej Witasiak, odznakę za wysługę 15 lat w OSP otrzymał dh Paweł Kwiatecki, Robert Hercka, Janusz Gendera, odznakę za wysługę 5 lat w OSP otrzymał Marcin Jerzy, Marcin Małecki, Piotr Krzyżaniak. W 2013 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt: pompę do substancji niebezpiecznych FLUX, detektor wielogazowy MULTIPRO, piłę do stali i betonu TS 420 STIHL, hełm bojowy – 10szt, rękawice specjalne PENELOP, dyski sygnalizacyjne PULSAR, wąż W52, wąż W75.
Dh Jacek Rutkowski złożył podziękowanie wszystkim druhnom i druhom za bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom, za poświęcenie własnego wolnego czasu oraz życzył dalszych sukcesów w naszej pracy. Prezes podziękował naszej jednostce za współpracę z Fundacją Amicis oraz rodzinom naszych dzielnych strażaków za wsparcie.
Dh Marcin Bilik złożył podziękowanie wszystkim druhnom i druhom za bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom, życzył dalszych sukcesów w naszej pracy oraz zaoferował swoja pomoc w sprawach finansowych w naszej jednostce. Wiceprezes byłby zadowolony z nowych członków w naszej jednostce.
Pan Paweł Kowzan – Starosta Powiatu Szamotulskiego złożył podziękowanie wszystkim druhnom i druhom za bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom, życzył dalszych sukcesów w naszej pracy.
Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach – st. kpt. Ireneusz Pers podziękował za kolejny rok współpracy między jednostkami z terenu powiatu, zadeklarował pomoc w przeszkoleniu członków naszej jednostki.
Prezes OSP Amica podziękowała wszystkim członkom OSP Amica za dotychczasową działalność w naszej jednostce. Podziękowała również kierownictwu Amica Wronki S.A. za udzielenie daleko idącej pomocy w sprawie działania OSP, zaproponowała wymianę bram wjazdowych do garaży oraz stworzenia zaplecza sanitarnego.
Jednostka liczy aktualnie 52 członków czynnych (w tym 14 kobiet) i 4 członków honorowych.
OSP Amica w roku 2013 uczestniczyła 16 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 5 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 11 razy.

Bezpieczne lodowisko – Wronki
W czwartkowy wieczór 23 stycznia druhowie z OSP AMICA Wronki i OSP Wronki wykonali bezpieczne lodowisko na osiedlu Borek i osiedlu Zamość.
Wykonania lodowiska z naszej jednostki pomimo dużego mrozu podjęli się dh Krzysztof Juracki i Marcin Górowski.