Podsumowanie 2012 roku

W dniu 19 grudnia br. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w miejscowości Wronki, Chojno, Miłkowo.

W dniu 14 grudnia 2012r. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w miejscowości Prusinowo.

W dniu 13 grudnia 2012r. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w miejscowości Wieleń.

W dniu 11 grudnia br. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w miejscowości Kamionka.

W dniu 10 grudnia br. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w miejscowości Tarnówko.

W sobotę 08 grudnia br. o godz. 07.02 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Pożarowo gm. Wronki.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy (GCBARt, SH 21, SLRr) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, cztery zastęp OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Kłodzisko, jeden zastęp OSP Wróblewo, jeden zastę OSP Ćmachowo, jeden zastęp OSP Jasionna, jeden zastęp OSP Chojno, jeden zastęp OSP Lubowo oraz powiadomił Policję, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne i Burmistraz Miasta i Gminy Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali palące się poddasze oraz dach budynku mieszkalnego. Mieszkańcy opuścili dom przed przybyciem jednostek straży – 7 osób w tym 3-letnie dziecko.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych z podnośników na palący się dach budynku, wprowadzeniu czterech ratowników z dwoma prądami gaśniczymi do wnętrza palącego się obiektu, przeszukaniu pomieszczeń pod kątem wykluczenia obecności innych osób, przeprowadzeniu ewakuacji mienia z parteru budynku, przewietrzeniu pomieszczeń oraz wypompowaniu wody z piwnicy.
Spaleniu uległo całe poddasze wraz z wyposażeniem (kolekcja mebli, obrazów, tkanin, porcelany oraz szkła) i dach budynku.
Mieszkańcy spalonego budynku ewakuowali się do drugiego budynku mieszkalnego na posesji.
Działania jednostek Straży Pożarnej trwały prawie 10 godz.
W akcji brało udział 14 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach i Ochotniczej Straży Pożarnej.

W dniu 06 grudnia br. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w przedszkolu – Młynkowo i Tarnówko.

W dniu 05 grudnia br. druhowie OSP Amica pomagali Fundacji Amicis w dostarczeniu paczek świątecznych dla dzieci w Szkole Podstawowej – Sarbia.

W piątek 19 października 2012r. z taśmy produkcyjnej wronieckiej fabryki kuchni Amica zjechał milionowy egzemplarz kuchenki.
Amica Smart to najmłodsze i zarazem najbardziej zaawansowane technologicznie dziecko wronieckich konstruktorów. Panel dotykowy i możliwość aktualizowania przepisów i programów do przygotowywania potraw wprost z internetu to tylko część możliwości, jakie daje najnowocześniejsza kuchenka.
– Jesteśmy dumni, jest październik i udało nam się w dziesięć miesięcy wyprodukować milion kuchenek – mówi Jacek Rutkowski, prezes Amica Wronki. W tej chwili Amica to największy pracodawca we Wronkach. Zakład pracuje na trzy zmiany i zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników.
W piątek świętowali pracownicy fabryki. Pierwsza część odbyła się w samym zakładzie, gdy z linii montażowej zjechała milionowa kuchenka.
Następnie zarząd firmy zaprosił pracowników na imprezę, która odbyła się na stadionie Amiki.

Zarząd firmy zadbał też o strażaków z OSP Amica. Jednostka dostała w prezencie zupełnie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy marki Mercedes Benz Atego 1329AF, natomiast poprzedni samochód ratowniczo – gaśniczy marki Star 244L GBA 2,5/16 został przekazany jednostce OSP Podrzewie.

Wyposażenie samochodu ratowniczo – gaśniczego GBA 2,5/24 Mercedes Atego 1329AF
Pojemność zbiornika wody – 2500l
Pojemność zbiornika na środek pianotwórczy – 250l
Wydajność autopompy 2400l/min
– radiostacja samochodowa Motorola GM 360 1szt.
– radiostacje nasobne Motorola GP 300 3szt.
– radiostacje nasobne Motorola GP 360 1szt.
– pompa pływająca Niagara
– wąż W-52 10szt.
– wąż W-75 9szt.
– prądownica Turbo
– prądownica prosta
– pilarka do drewna MS 361
– linki ratownicze 3szt
– aparaty dróg oddechowych Auer 4szt
– torba medyczna PSP R1 – plecak
– deska ortopedyczna
– szyny kramera
– czujnik bezruchu 4szt
– latarki akumulatorowe 3szt
– drabina wysuwana aluminiowa D -10W
– agregat prądotwórczy 6,5 kW
– pompa szlamowa elektryczna
– maszt oświetleniowy 4x500W
Świętowanie zakończył koncert zespołu Perfect i pokaz sztucznych ogni.

W poniedziałek 15 października br. o godz. 19.16 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze stogu w miejscowości Wróblewo.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastęp OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Kłodzisko, jeden zastęp OSP Wróblewo, jeden zastę OSP Ćmachowo oraz powiadomił Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek Straży Pożarnej ratownicy zastali palący się stóg słomy na calej długości oraz znajdujący się w pobliżu drugi stóg słomy.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się baloty, podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie drugiego stogu.
Spaleniu uległo ok. 400 szt. balotów słomy, straty wyniosły 20 tys. , natomiast uratowano mienie o wartości 20 tys.
Działania jednostek Straży Pożarnej trwały 8 godz. 07 min.
W akcji brało udział 8 zastępów i 35 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Strażacki ślub z pompą!!!
W dniu 29 września 2012 r. w Kościele p.w. św. Wojciecha w Kruszewie odbyła się ceremonia ślubu W-ce Prezesa naszej jednostki.
Stan kawalerski opuścił dh Łukasz biorąc sobie za małżonkę Monikę.
I w zasadzie byłaby to uroczystość jak każda inna, gdyby nie pewne tradycje strażackie.
W uroczystości uczestniczyli oczywiście Druhny i Druhowie z naszej jednostki, jak również strażacy z OSP Wronki i koledzy I zmiany służbowej PSP w Szamotułach, którzy przybyli na tę uroczystość samochodami strażackimi.
Po mszy strażacy przygotowali szpaler, złożyli życzenia, a na miejsce zabawy parę młodą do restauracji w Chodzieży, jak również gości weselnych poprowadziły samochody pożarnicze na sygnałach.
Nie od dziś wiadomo, że strażak to najlepsza partia na męża, gasi nie tylko pożary, nie boi się prania, cerowania i gotowania;)
Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat. Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat.
Życzymy koledze na nowej drodze życia dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i zadowolenia z podejmowanych decyzji.

W czwartek 27 września br. o godz. 06.25 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach przyjął zgłoszenie od pracownika firmy SAMSUNG we Wronkach o pożarze maszyny do kruszenia tworzywa sztucznego.
Dyżurny do zdarzenia zadysponował jeden zastęp GCBARt 5/32 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Amica, jeden zastęp OSP Wronki oraz powiadomił Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali palący się wsyp do tworzywa, dwie osoby z obsługi ewakuowały się przed przybyciem Straży Pożarnej .
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palący się materiał w maszynie, wyciągnięciu spalonego materiału do podstawionego pojemnika oraz przewietrzeniu pomieszczenia.
W działaniach trwających 2 godz. 08 minut brało udział 20 strażaków PSP i OSP, Policja, Ochrona zakładu oraz inspektor p.poż .

W dniu 21 września br. ślubował nasz kolejny druh Waldemar. Jego uroczystość odbyła się w miejscowości Ostroróg, skąd pochodzi jego wybranka.
W uroczystości uczestniczyli oczywiście strażacy z naszej jednostki, jak również strażacy z OSP Wronki, którzy przybyli na tę uroczystość samochodami strażackimi.
Po mszy strażacy przygotowali szpaler, złożyli życzenia, a na miejsce zabawy parę młodą, jak również gości weselnych poprowadziły samochody pożarnicze na sygnałach.
Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat.
Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat.
Życzymy koledze na nowej drodze życia dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i zadowolenia z podejmowanych decyzji.

W dniu 22 sierpnia br. o godz. 14.31 dwa zastępy OSP Amica neutralizowały plamę oleju na terenie zakładu Amica Wronki S.A. przy portierni.

W dniu 19 sierpnia br., delegacja OSP Amica Wronki wzięła udział w obchodach 110-lecia powstania jednostki OSP Chojno.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki wszystkich jednostek OSP przed strażnicą OSP Chojno.
Następnie nastąpił przemarsz w asyście orkiestry dętej OSP Sieraków do kościoła, gdzie odbyła się uroczysta msza św. jubileuszowa.
Po mszy św. przybyłych gości powitał Prezes OSP Chojno dh Zdzisław Jankowski, na uroczystości przybyli następujący goście:
st.kpt. Roman Mucha Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, dh Wojciech Dukat Prezes ZOP ZOSP RP w Szamotułach, Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki, Pan Kazimierz Michalak Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, dh Stefan Kaszkowiak Komendant MG ZOSP RP we Wronkach, delegacje jednostek OSP M i G Wronki i OSP Sieraków, księdz kanonik Paweł Pawlicki Kapelan strażaków M i G Wronki.
Po powitaniu gości przedstawiono historię OSP Chojno.
Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie założono w 1902 roku.
Obecnie jednostka jest wyposażona w średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA marki Renault, jednostka działa w ramach systemu KSRG i liczy obecnie 50 członków w tym 9 honorowych.
Po przeczytaniu historii straży zaproszeni goście złożyli jubilatce życzenia i gratulacje.
Całość uroczystości zakończył występ orkiestry dętej OSP Sieraków.

W dniu 06 lipca br. o godz. 14.00 jeden zastęp OSP Amica przy użyciu pompy szlamowej, wypompowywały wodę z zalanej drogi na terenie Amica Wronki.

W dniu 06 lipca br. o godz. 09.30 jeden zastęp OSP Amica przy użyciu pompy szlamowej, wypompowywały wodę z zalanej drogi na terenie Amica Wronki.

W dniu 02 lipca br. o godz. 09.30 jeden zastęp OSP Amica przy użyciu pompy szlamowej, wypompowywały wodę z zalanej hali magazynowej – Amica Serwis.

30 czerwca br. w Biezdrowie k/Wronek druh OSP Amica Dariusz zawarł związek małżeński z Anią. Do Biezdrowa na mszę pojechaliśmy dwoma samochodami. Po mszy ustawiliśmy się przed kościołem i utworzyliśmy szpaler wspólnie z jednostką OSP Wronki. Para młoda przeszła pod toporkami a delegacje złożyły życzenia i wręczył kwiaty. Po życzeniach na sygnałach, przejechaliśmy wraz z Para Młodą na sale do Ćmachowa gdzie była uroczystość weselna.
Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat. Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat.
Życzymy koledze na nowej drodze życia dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i zadowolenia z podejmowanych decyzji.

W dniu 30 czerwca 2012 roku, delegacja OSP Amica Wronki wzięła udział w obchodach 60-lecia OSP Kłodzisko.
Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej przez ks. Kanonika Pawła Pawlickiego Kapelana strażaków MiG Wronki i ks. Stanisława Wawrzyniaka .
Po mszy świętej przybyłych gości powitał Prezes OSP Kłodzisko dh Antoni Odrobny, na uroczystości przybyli następujący goście:
st.kpt. Roman Mucha Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, dh Wojciech Dukat Prezes ZOP ZOSP RP w Szamotułach, dh Andrzej Liszkowski Prezes ZOMG ZOSP RP we Wronkach, Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki, delegacje jednostek OSP MiG Wronki, mieszkańcy Kłodziska.
Po powitaniu gości przedstawiono historię OSP Kłodzisko.
Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodzisku założono w 1952 roku. Po rozpoczęciu działalności jednostka otrzymała pompę z napędem ręcznym, którą ciągnęły konie.
W 1978 roku jednostka otrzymała pierwszy samochód typu GLM – Żuk. W 2002 roku jednostka otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR 244L typu GBA2,5/16 z OSP Wronki, wyposażony w autopompę.
Od 1969 roku prezesem jednostki był Stanisław Biniak. Osiągał on duże sukcesy nie tylko w jednostce i gminie, ale także w kraju. Funkcję Prezesa OSP Kłodzisko pełnił do swojej śmierci.
Wtedy to zastąpił go, jego dotychczasowy zastępca Antoni Odrobny.

W dniu 22 czerwca br. o godz. 08.40 jeden zastęp OSP Amica przy użyciu pompy szlamowej, wypompowywały wodę z zalanej hali magazynowej – Amica Serwis.

W dniu 20 czerwca br. o godz. 08.12 dwa zastępy OSP Amica przy użyciu pomp szlamowych, wypompowywały wodę z zalanej hali produkcyjnej o powierzchni ok. 2500 m2.

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja budynku biurowego.
We wtorek 19 czerwca br. o godz.15.15 dwa zastęp OSP Amica uczestniczyły w szkoleniu na terenie firmy Amica – budynek biurowy, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji.
W trakcie ćwiczeń strażacy poznali zasady prowadzenia i kierowania działaniami ratowniczymi w tego typu obiektach.
Zapoznali się z rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń w budynku, sprzętu p.poż oraz zaopatrzeniem wodnym.
Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach biurowych na terenie zakładu.
Na koniec strażacy zademonstrowali jak prawidłowo posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym. Pracownicy spróbowali swoich sił w praktycznym gaszeniu pożarów, zapalona została ropa w wannach, która była gaszona trzema rodzajami gaśnic – proszkowa, śniegową oraz pianową .

W dniu 16 czerwca br. o godz. 23.40 dwa zastępy OSP Amica przy użyciu pomp szlamowych, wypompowywały wodę z zalanej hali produkcyjnej o powierzchni ok. 2500 m2.

W dniu 16 czerwca br. o godz. 15 przeszła nad Gminą Wronki i Powiatem Szamotulskim silna burza, połączona z gradobiciem i silna wichurą. W wyniku tego zostały powalone drzewa i konary drzew na drogach, zalane zostały ulice we Wronkach, zerwane zostały linie energetyczne oraz uszkodzone zostały dachy budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych, stodół, w Głuchowie zawaliła się stodoła.
Jeden zastęp OSP Amica udał się do miejscowości Głuchowo gdzie został uszkodzony dach budynku, natomiast drugi zastęp udał się do miejscowości Wróblewo gdzie były złamane konary drzew blokujące drogę. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia usunięciu konarów z drogi oraz odblokowaniu przejazdu.

W dniu 12 czerwca br. o godz. 18.09 jeden zastęp OSP Amica usuwał kokon szerszeni na terenie zakładu.

W dniu 10 czerwca 2012 roku jeden zastęp OSP Amica zorganizował pokaz ratownictwa medycznego i pokaz gaśniczy dla dzieci w miejscowości Wróblewo z okazji Dnia Dziecka.

W dniu 8 czerwca br. w Jaryszewue odbył się Dzień Strażaka i Dzień Dziecka, były liczne zabawy i konkursy dla dzieci i strażaków OSP Amica.

W dniu 02 czerwca 2012 roku jeden zastęp OSP Amica przy współpracy Fundacji Amicis zorganizował pokaz ratownictwa medycznego nad jeziorem Mormin z okazji 600 – lecia miasta Ostroróg.

W dniu 02 czerwca 2012 roku jeden zastęp OSP Amica zorganizował pokaz ratownictwa medycznego i pokaz gaśniczy dla dzieci w miejscowości Jasionna z okazji Dnia Dziecka.

W dniu 01 czerwca 2012 roku jeden zastęp OSP Amica przy współpracy Fundacji Amicis zorganizował pokaz ratownictwa medycznego dla dzieci w Szkole Specjalnej – Szamotuły.

W dniu 29 maja 2012 roku jeden zastęp OSP Amica przy współpracy Fundacji Amicis zorganizował pokaz ratownictwa medycznego i pokaz gaśniczy dla dzieci w Szkole Podstawowej – Krucz.

W dniach od 23 – 24 maja pracownicy Spółki Amica Wronki S.A wzięli udział w V Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych „Bezpieczna Firma 2012”.
W tym roku Amikę reprezentowali:
1. Monika Sikora – Gałązka
2. Anita Ciesiólka
3. Robert Kubiak
4. Marcin Górowski
Opiekunem grupy był Leszek Nawrocki – Służba BHP i P.poż.

Zadaniem zawodników było:
> rozwiązać test z wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy i BHP,
> wykonać zadanie sprawnościowe,
> zdarzenie masowe,
> praktyczne udzielenie pomocy poszkodowanym na przygotowanych – pozorowanych stanowiskach, w tym dwa zdarzenie dla utrudnienia prowadzone były w nocy.
Pierwszy Dzień:
Zadanie Nr 1 – „Test wyboru”: ratownictwo medyczne i BHP.
Zadanie Nr 2 – „RKO”: Udzielanie pomocy medycznej na czas.
Zadanie Nr 3 – „Poparzona sekretarka, kobieta w ciąż”: udzielanie pomocy.
Zadanie Nr 4 – „Zawał na plaży”: udzielanie pomocy medycznej.
Zadanie Nr 5 – „Napad, poszkodowany ochroniarz”: udzielanie pierwszej pomocy.
Zadanie Nr 6 – „Stadion”: zdarzenie masowe, udzielanie pomocy medycznej w nocy.
Zadanie Nr 7 – „Porażenie prądem elek. w saunie”: udzielanie pomocy medycznej w nocy.
Drugi Dzień:
Zadanie Nr 1 – „Wypadek samochodowy”: udzielanie pomocy medycznej, trzy osoby poszkodowane .
Zadanie Nr 2 – „Wybuch”: Wybuch w laboratorium, udzielanie pomocy medycznej, dwie osoby poszkodowane .
Zadanie Nr 3 – „Zawał”: zawał na siłowni, udzielanie pomocy.
Zadanie Nr 4 – Ćwiczenia sprawnościowe.
Zadanie Nr 5 – Pokaz slajdów, podsumowanie zawodów.
Nasza drużyna zajęła 17 miejsce na 28 drużyn startujących.

W dniu 10 maja 2012 roku jeden zastęp OSP Amica przy współpracy Fundacji Amicis zorganizował pokaz ratownictwa medycznego i pokaz gaśniczy dla dzieci w Szkole Podstawowej – Lutom.

W dniu 08 maja br. o godz. 08.50 jeden zastęp OSP Amica przy użyciu pompy szlamowej, wypompowywał wodę z zalanej hali magazynowej – Amica Serwis.

W dniu 4 maja 2012 br., patrona strażaków św. Floriana, odbyły się obchody Dnia Strażaka w Gminie Wronki. O godz. 18.30 nastąpiła zbiórka jednostek OSP MiG Wronki na palcu manewrowym OSP Wronki, następnie odbył się przejazd ulicami miasta do kościoła na Borku p.w.św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie została odprawiona msza św. w intencji strażaków MiG Wronki. Po mszy św. nastąpił przejazd kolumny samochodów strażackich ulicami miasta do siedziby OSP Wronki, gdzie odbył się uroczysty apel. Życzenia od dh Waldemara Pawlaka Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, odczytał dh Andrzej Liszkowski Prezes Zarządu Oddziału MG ZOSP RP we Wronkach. Życzenia strażakom z okazji ich święta złożył Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki i Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki.

W dniu 03 maja br. o godz. 17.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Błękitni Wronki – Sparta Szamotuły, który odbył się na stadionie we Wronkach przy ul. Leśnej.

W dniu 29 kwietnia br. zakończyło się egzaminem, przed komisją państwową, szkolenie strażaków ratowników z jednostek OSP Wronki (KSRG), OSP Obrzycko (KSRG), OSP OSP Piotrowo(KSRG), OSP Słopanowo, OSP Jaryszewo, OSP Amica, w zakresie ratownictwa medycznego.
Celem głównym realizacji szkolenia było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników z Gminy Wronki, poprzez przeprowadzenie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego w celu uzyskania tytułu ratownika medycznego.
Kurs KPP prowadzony był zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przygotowanego na podstawie art.13 ust. 8 ustawy z dnia 8 września o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Szkolenie prowadziła firma MEDAID. Egzamin teoretyczny składał się z 30 pytań testowych (można było maksymalnie zrobić trzy błędy, aby być dopuszczonym do egzaminu praktycznego), zaliczenie testu było warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego, egzamin był bardzo ciężki i na wysokim poziomie, nie wszyscy go zdali, w wyniku tego egzaminu tytuł ratownika medycznego uzyskało 12 strażaków z jednostki OSP Wronki (KSRG), 1 strażak z OSP Chojno (KSRG), 1 strażak z OSP Kłodzisko, 6 strażaków z OSP Amica i 5 strażaków z Gminy Obrzycko.

W dniu 28 kwietnia 2012 roku, delegacja OSP Amica Wronki wzięła udział w obchodach 100-lecia OSP Kaźmierz.
4 czerwca 2012 r. mija dokładnie 100 lat od dnia powołania do życia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaźmierzu. Oficjalne obchody jubileuszowe odbyły się już w minioną sobotę 28 kwietnia br.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.30 zbiórką przed remizą kaźmierskiej jednostki. Chwilę później dowódca uroczystości Naczelnik OSP Kaźmierz dh Rafał Szczepański zameldował Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Wojciechowi Dukatowi o gotowości pododdziałów do uroczystego Apelu.
Następnie głos zabrał Prezes OSP Kaźmierz dh Andrzej Nowacki, który w imieniu całego zarządu powitał przybyłych na uroczystości gości.
W dalszej części uroczystości jej uczestnicy pod dowództwem druha Rafała Szczepańskiego, przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pniew w towarzystwie mażoretek udali się w kolorowym korowodzie w stronę kaźmierskiego kościoła, gdzie odbyła się msza święta.
Z kościoła kolorowy korowód ruszył w kierunku kaźmierskiego rynku, gdzie koncertem wspomnianej wcześniej orkiestry dętej i tańcem mażoretek, rozpoczęła się druga część obchodów jubileuszowych.
Sekretarz OSP Kaźmierz dh Zenon Pawlaczyk odczytał krótki rys historyczny naszej jednostki. Następnie przystąpiono do wręczenia, medali, odznak i dyplomów dla zasłużonych druhów.
Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu, gdzie zainteresowane osoby mogły obejrzeć kilkunastominutową prezentację multimedialną przedstawiającą historię kaźmierskiej jednostki.
W dniu 14 kwietnia 2012r. w siedzibie OSP Wronki rozpoczęło się szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego. W szkoleniu bierze udział 12 strażaków ratowników z jednostki OSP Wronki (KSRG), 6 ratowników z OSP Amica, 3 ratowników z OSP Obrzycko i 6 ratowników z OSP Piotrowo i OSP Słopanowo.
Celem głównym realizacji szkolenia jest podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników, poprzez przeprowadzenie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego w celu uzyskania tytułu ratownika medycznego. Szkoleniem podstawowym objętych jest 27 strażaków OSP, w ramach 66 godzin lekcyjnych, terminie 14.04.2012r. do 29.04.2012r. Podczas kursu kwalifikowanej pomocy medycznej, strażacy będą nabywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia praktyczne odbywają się w grupach.
Celem kształcenia jest przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.
Kurs KPP prowadzony jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przygotowanego na podstawie art.13 ust. 8 ustawy z dnia 8 września o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Szkolenie prowadzi firma MEDAID, kierownikiem kursu jest pan Tomasz Liber.

W dniu 04 kwietnia br. Strażacy z naszej jednostki i Firma Yagi Fryska zamontowali syrenę elektroniczną.
Syreny Elektroniczne serii DSE służą do generowania alarmów we wszystkich trybach alarmowania Państwowej Straży Pożarnej i Obrony Cywilnej.
Wykorzystywane są do alarmowania służb publicznych (PSP, OSP) oraz do ostrzegania ludności cywilnej o zagrożeniach ekologicznych, militarnych, terrorystycznych, katastrofach, kataklizmach (OC). Syreny elektroniczne służą również do nagłośnienia w systemach ewakuacyjnych np. w dużych halach produkcyjnych, rozległych obszarach przemysłowych.
Syreny DSE są przystosowane do współpracy ze Zintegrowanym Systemem Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50 (funkcjonującym na terenie całej Polski od 1995 r.), jak również mogą być wykorzystywane w innych tego typu systemach. Dla zastosowań w obszarze przemysłowym oferujemy konsole sterujące, systemy sterowania radiowego, przewodowego i inne.
Przewaga syren elektronicznych nad syrenami mechanicznymi:
– przekazywanie komunikatów głosowych w czasie rzeczywistym (lub komunikatów stałych – wcześniej nagranych);
– pełnienie funkcji syreny rezerwowej w przypadku braku zasilania 230V;
– mniejszy pobór prądu (niższe koszty eksploatacji, nie ma potrzeby opłacania abonamentu za większy pobór mocy z łącza 3-fazowego);
– możliwość uzyskania kierunkowej lub dookólnej charakterystyki dźwiękowej;
– lepsza odporność na warunki atmosferyczne np. mróz
– brak drgań mechanicznych, które mogą uszkodzić strukturę budynku.
Syreny DSE produkowane są w wersji stacjonarnej (do instalacji na dachu, słupie) oraz przewoźnej (do instalacji na dachu samochodu osobowego, na przyczepie jedno- lub -dwuosiowej, na przyczepie samochodów typu pick-up).
ZASTOSOWANIE:
– Systemy ostrzegania i informowania ludności służb Zarządzania Kryzysowego
– Systemy selektywnego alarmowania OSP i PSP
– Systemy ewakuacyjne w zakładach przemysłowych, elektrowniach jądrowych, dużych obiektach handlowych, sportowych, bazach wojskowych
FUNKCJE:
– Sterowanie za pomocą telefonu komórkowego GSM
– Generowanie podstawowych alarmów Zarządzania Kryzysowego oraz alarmu pożarowego w remizach OSP
– Rozgłaszanie komunikatów głosowych o zagrożeniach
– Emitowanie dowolnych sygnałów informacyjnych typu: bicie zegara, hymn, kurant, dzwony kościelne
– Możliwości testowania parametrów syreny: temperatura, zasilanie podstawowe/awaryjne (np. symetria napięć, pojemność akumulatorów), sprawność wzmacniaczy i głośników
– Funkcja centralki alarmowej (sygnalizacja otwarcia drzwi bloku sterującego)
– Zasilanie rezerwowe
Czas pracy na zasilaniu rezerwowym – do 30 dni
Moc wyjściowa – 600 W, liczba głośników – 4 szt.

W dniu 04 kwietnia br. o godz. 14.30 jeden zastęp OSP Amica przeprowadzał pokazy gaśnicze w szkoleniu dla kierowników i mistrzów wydziałów produkcji w Hotelu Olympic.

W dniu 27 marca br. o godz. 13.50 jeden zastęp OSP Amica przeprowadzał pokazy gaśnicze w szkoleniu dla kierowników i mistrzów wydziałów produkcji w Hotelu Olympic .

W dniu 01 marca 2012 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w OSP Amica, na które przybył Prezes Zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski, Doradca Prezesa Zarządu Amica Wronki Pan Andrzej Kadziński, W-ce Prezes ds. operacyjnych Pan Marcin Bilik, Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Paweł Kowzan, st.kpt. Roman Mucha – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, dh Stefan Kaszkowiak – Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP we Wronkach.
Zebranie otworzyła i zaproszonych gości powitała Prezes OSP Amica dh Marta Napierała – Werner, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Łukasza Kawkę, a na protokolanta wybrano dh Łukasza Hodrycha. Sprawozdanie z działalności za 2011 rok i plan działalności na rok bieżący przedstawił dh Łukasz Kawka.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi OSP Amica absolutorium za rok sprawozdawczy.
W 2011 roku OSP Amica pozyskała następujący sprzęt: szelki ratownicze – 2kpl, pompę szlamową, agregat prądotwórczy, mostki przejazdowe, mundury koszarowe, hydronetkę plecakową.
W trakcie dyskusji poruszono temat wymiany samochodu ratowniczo – gaśniczego, zarząd OSP Amica zaproponował sprzedaż dwóch posiadanych pojazdów, a w zamian tych pojazdów kupić jeden nowy lub używany (średni lub ciężki) samochód ratowniczo – gaśniczy.
Prezes Jacek Rutkowski złożył podziękowanie wszystkim druhnom i druhom za bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom oraz życzył dalszych sukcesów w naszej pracy, zaproponował zakup dla pozostałych członków mundurów wyjściowych oraz obiecał pozyskanie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.
Dh Andrzej Kadziński wnioskował o przyjęcie w nasze szeregi Pana Marcina Bilika – W-ce Prezes ds. operacyjnych.
Wiceprezesa ds. finansowych Marcin Bilik zaoferował swoja pomoc w sprawach finansowych w naszej jednostce.
Paweł Kowzan – Starosta Powiatu Szamotulskiego złożył podziękowanie wszystkim druhnom i druhom za bezinteresowną pomoc niesioną innym ludziom oraz życzył dalszych sukcesów w naszej pracy, podziękował zarządowi Amica Wronki S.A. za dotychczasowe wsparcie finansowe swojej jednostki.
st. kpt. Roman Mucha – Zastępca Komendanta PSP w Szamotułach podziękował za kolejny rok współpracy między JRG w Szamotułach i jednostkami z terenu powiatu, podziękował Zarządowi Amica Wronki S.A za wsparcie podczas zawodów wędkarskich w Obrzycku.
Dh Stefan Kaszkowiak – Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP we Wronkach podziękował wszystkim członkom z naszej jednostki za niesioną pomoc innym ludziom podczas działań związanych z obfitymi opadami deszczu w miesiącu lipiec, życzył dalszych sukcesów oraz dalszej współpracy pomiędzy jednostkami z terenu gminy.
Prezes OSP Amica podziękowała wszystkim członkom OSP Amica za dotychczasową działalność w naszej jednostce. Podziękowała również kierownictwu Amica Wronki S.A. za udzielenie daleko idącej pomocy w sprawie działania OSP.
Jednostka liczy aktualnie 57 członków czynnych (w tym 14 kobiet) i 2 członków honorowych. OSP Amica w roku 2011 uczestniczyła 19 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 1 raz,
w likwidacji miejscowych zagrożeń – 18 razy.

W dniu 15 lutego br. o godz. 06.25 jeden zastęp OSP Amica prowadził działania w usuwaniu śniegu i lodu z hal namiotowych na Fabryce Kuchni.

W dniu 20 stycznia br. o godz. 08.00 jeden zastęp OSP Amica neutralizował plamę oleju na parkingu przy Fabryce Kuchni.