Podsumowanie 2011 roku

Poszukiwania na jeziorze Biała W niedzielę 27 listopada 2011r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie otrzymała zgłoszenie od KP Policji w Czarnkowie o prawdopodobnym zaginięciu osoby na jeziorze w miejscowości Biała, w gminie Wieleń. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp OSP Wieleń. Po dojeździe na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie, a następnie zwodowano łódź oraz przystąpiono do przeszukiwania jeziora oraz jego linii brzegowej. Poszukiwania przerwano po godz. 3.00 ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne (bardzo silny wiatr , duża fala).

W poniedziałek 28 listopada 2011r o godz. 7.00 wznowiono poszukiwania zaginionego meżczyzny.
Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp JRG Trzcianka, jeden zastep OSP Wieleń i jeden zastep Rosko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek Straży Pożarnej przystąpiono ponownie do poszukiwania, do których dołączyli mieszkańcy i znajomi zaginionego. Działania straży w dniu 28 listopada br. zakończono o zmierzchu, po godz. 17.00.

We wtorek 29 listopada br. przystąpiono do dalszych poszukiwań zaginionego meżczyzny.
Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp OSP Wieleń, Specjalistyczną Grupe Wodno-Nurkowa z JRG 1 Poznań oraz Policja. Strażaków z powiatu czarnkowsko – trzcineckiego na prośbę rodziny wsparli koledzy z naszej jednostki. Poszukiwania prowadziła także rodzina i znajomi zaginionego. W godzinach popołudniowych wspólne poszukiwania zakończyły się odnalezieniem w wodzie zwłok zaginionego mężczyzny.

W dniu 14 listopada br. o godz. 16.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał impreze masowa na stadione we Wronkach mecz reprezentacji Polski do lat 21.Mecz zakonczył sie przegraną reprezentacji Polski z Mołdawia 0-1.

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja
W czwartek 29 września 2011r. o godz.12.00 dwa zastęp OSP Amica uczestniczyły w szkoleniu na terenie firmy Amica – wydział płyt grzejnych, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji. W trakcie ćwiczeń strażacy poznali zasady prowadzenia i kierowania działaniami ratowniczymi w tego typu obiektach. Zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, sprzętu p.poż oraz zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.Na koniec strażacy zademonstrowali pracownikom zakładu jak prawidłowo posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym. Pracownicy spróbowali swoich sił w praktycznym gaszeniu pożarów,zapalona zostala ropa w trzech wannach, która była gaszona trzema rodzajami gaśnic – proszkowa,śniegowa, pianowa .

W niedzielę 14 sierpnia br. na boisku sportowym w Chojnie gm. Wronki, odbyły sie Powiatowe Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP. W zawodach brały udział jednostki OSP, które w zawodach gminnych zajęły pierwsze miejsca i obrońcy tytułu z poprzednich Zawodów Powiatowych. W zawodach uczestniczyło pięć drużyn kobiecych, były to drużyny: OSP Jasionna, OSP Amica, OSP Krzeszkowice, OSP Ceradz Dolny i OSP Sokolniki Małe oraz osiem drużyn męskich OSP Jasionna, OSP Bobulczyn, OSP Turowo, OSP Koźle, OSP Duszniki, OSP Obrzycko, OSP Psarskie, OSP Bytyń. Na zawody przybyli zaproszeni goście: mł.bryg. Albert Kłaczkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Pan Paweł Kowzan Starosta Powiatu Szamotulskigo, Pan Jakub Rutnicki poseł na Sejm RP, dh Stefan Kaszkowiak członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, dh Andrzej Liszkowski Prezes ZOMG ZOSP RP we Wronkach, dh Wojciech Dukat Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Szamotułach, Pan Rafał Zimny Wiceburmistrz MiG Wronki oraz licznie zgromadzona widownia. Zawody składały się z ćwiczenia bojowego i sztafety 7 x 50m . Ćwiczenie bojowe polegało na zbudowaniu linii ssawnej i zanurzeniu jej w wodzie, zbudowaniu linii głównej do rozdzielacza z dwóch odcinków węża W – 75 i dwóch linii gaśniczych składających się z dwóch węży W – 52 zakończonych prądownicą, zadaniem pierwszej roty było złamanie tarczy, a drugiej przewrócenie czterech pachołków. Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. Sędzią głównym zawodów był dh Leszek Nawrocki. Po przeprowadzeniu konkurencji wśród kobiet najlepsze okazały się druhny z OSP Sokolniki Małe z wynikiem 135,9 pkt., a wśród panów najlepsi okazali się druhowie z OSP Bytyń z wynikiem 108,4 pkt. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, dodatkowo Zarząd Powiatu Szamotulskiego dla najlepszych drużyn ufundował nagrody rzeczowe, za I miejsce dla pań i panów był to rozdzielacz kulowy, za 2 miejsce prądownica turbo, za 3 miejsce wąż W75. Wręczenia nagród i dyplomów dokonał Pan Paweł Kowzan Starosta Powiatu Szamotulskiego, mł.bryg. Albert Kłaczkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach oraz dh Wojciech Dukat Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Szamotułach.

Klasyfikacja generalna w grupie „C” kobiece drużyny pożarnicze :
1. Miejsce OSP Sokolniki Małe – 135,9 pkt.
2. Miejsce OSP Krzeszkowice – 145,9 pkt.
3. Miejsce OSP Jasionna – 151,0 pkt.
4. Miejsce OSP Ceradz Dolny – 169,8 pkt.
5. Miejsce OSP Amica – 180,9 pkt.

Klasyfikacja generalna w grupie „A” męskie drużyny pożarnicze :
1. Miejsce OSP Bytyń – 108,4 pkt.
2. Miejsce OSP Jasionna – 111,8 pkt.
3. Miejsce OSP Psarskie – 116,5 pkt.
4. Miejsce OSP Obrzycko – 127,3 pkt.
5. Miejsce OSP Koźle – 128,6 pkt.
6. Miejsce OSP Turowo – 129,0 pkt.
7. Miejsce OSP Bobulczyn – 135,5 pkt.
8. Miejsce Duszniki – 140,6 pkt.

W dniu 21 lipca br. o godz. 23.29 dwa zastępy OSP Amica wypompowywały wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach na ul. Leśniej 32.

W dniu 21 lipca br. o godz. 22.30 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach na ul. Polnej 24.

W dniu 21 lipca br. o godz. 22.10 dwa zastępy OSP Amica wypompowywały wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach na ul. Polnej 10.

W dniu 21 lipca br. o godz. 13.20 dwa zastępy OSP Amica, jeden zastęp OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Jaryszewo wypompowywali wodę z zalanej piwnicy
budynku mieszkalnego oraz zalanej posesji w Koźminie .

W dniu 21 lipca br. o godz. 11.55 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach na ul. Nowowiejskiej 52.

W dniu 21 lipca br. o godz. 10.40 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach i na Stróżkach.

W dniu 21 lipca br. o godz. 6.20 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego we Wronkach na ul. Nowowiejskiej 54.

W dniu 21 lipca br. o godz. 2.12 jeden zastęp OSP Amica, OSP Piotrowo, OSP Jaryszewo, OSP Obrzycko wypompowywali wodę z zalanej piwnicy budynku mieszkalnego w Koźminie.

W dniu 21 lipca br. o godz. 1.50 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z alanej drogi pod wiaduktem kolejowym we Wronkach oraz pomagał wyciągnąć samochód.

W dniu 20 lipca br. o godz. 20.10 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej drogi na terenie Amica Wronki S.A.

W dniu 20 lipca br. o godz. 9.10 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę z zalanej drogi na terenie Amica Wronki S.A.

W sobotę 25 czerwca 2011 roku, w Olszynkach odbyły sie zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki. Otwarcia zawodów dokonał Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki.Po otwarciu zawodów nastąpiło oficjalne przekazanie dwóch nowych samochodów pożarniczych marki Renault dla jednostek OSP Jasionna i OSP Chojno, Burmistrz Mirosław Wieczór przekazał kluczyki do tych samochodów Prezesowi OSP Jasionna dh Krzysztofowi Kaczmarkowi i Prezesowi OSP Chojno dk Zdzisławowi Jankowskiemu, następnie Prezesi przekazali kluczyki kierowcom tych samochodów.Następnie odbyły się konkurencje pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych: Chłopców startowało 8 drużyn, Dziewcząt startowały 4 drużyny. Zadaniem MDP było pokonanie rowu o szerokości 1,5 metra, płotków o wysokości 0,7m, rozpoznanie sprzętu pożarniczego poprzez prawidłowe ułożenie nazw sprzętu i napełnienie tarczy wodą za pomocą hydronetki z odległości 3 metrów. Następnie wystartowali seniorzy mężczyźni 12 drużyn i kobiety 2 drużyny. Konkurencja seniorów składała się ze sztafety i ćwiczenia bojowego. Sztafeta polegała na pokonaniu 7 odcinków po 50 metrów, na pierwszym odcinku należało podłączyć wąż W75 do rozdzielacza, na drugim odcinku pokonać płotek o wysokości 0,7m, na trzecim odcinku pokonać rów o szerokości 2 metrów, na czwartym odcinku wykonać slalom między trzema tyczkami, na piątym odcinku pokonać równoważnię, na szóstym odcinku mężczyźni pokonywali ścianę o wysokości 1,5 metra a kobiety płotek o wysokości 0,7m, na siódmym odcinku należało podłączyć wąż W52 do rozdzielacza i prądownicy i z podłączoną prądownicą przekroczyć linię mety. Ćwiczenie bojowe polegało na zbudowaniu linii ssawnej i zanurzeniu jej we wodzie, zbudowaniu linii głównej do rozdzielacza z dwóch odcinków węża W75 i dwóch linii gaśniczych składających się z dwóch węży W52 zakończonych prądownicą, zadaniem pierwszej roty było złamanie tarczy, zadaniem drugiej roty było przewrócenie czterech pachołków. Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. Podsumowania zawodów dokonał Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, pogratulował zwycięzcom i wręczył im puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD ufundowanego przez Amica Wronki S.A.

Wyniki zawodów przedstawiają sie następująco:

Seniorzy:
1. OSP Jasionna 109,25 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP
2. OSP Wronki 120,55 pkt.
3. OSP Marianowo 123,5 pkt.
4. OSP Kłodzisko 124,15 pkt.
5. OSP Lubowo 131,35 pkt.
6. OSP Wróblewo 133,21 pkt.
7. OSP Samołęż 133,9pkt.
8. OSP Wartosław 135,0 pkt.
9. OSP Amica 135,1 pkt.
10. OSP Chojno 144,1 pkt.
11. OSP Ćmachowo 147,03 pkt.
12. OSP OSP Rzecin 162,2 pkt.

Kobiety:
1. OSP Jasionna 159,6 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP
2. OSP Amica 159,67 pkt. – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP jako obrońca tytułu.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy :
1. OSP Jasionna 39,0 pkt.
2. OSP Wronki 46,0 pkt.
3. OSP Chojno 63,5 pkt.
4. OSP Chojno II – 68,2 pkt.
5. OSP Kłodzisko 98,5 pkt.
6. OSP Wróblewo 110,0 pkt.
7. OSP Wartosław 127,0 pkt.
8. OSP Ćmachowo 183,8 pkt.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny :
1. OSP Kłodzisko 67,5 pkt.
2. OSP Wartosław 92,1 pkt.
3. OSP Chojno 163,0 pkt.
4. OSP Ćmachowo 213,0 pkt.

W środę 15 czerwca br. o godz.12.00 dwa zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki uczestniczyły w szkoleniu na Fabryce Kuchni wydział Tłoczni, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji powodem tego był pożar, który wybuchł na jednej z hal produkcyjnych. W trakcie ćwiczeń strażacy zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, rozmieszczeniem sprzętu p.poż oraz zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu. W trakcie ćwiczeń dwóch pracowników podczas ewakuacji uległo wypadkowi, następnie zasłabł jeden z ratowników wydziałowych, który próbował udzielić pomocy swoim kolegą, ale poszkodowani nie musieli się o nic martwić ponieważ koledzy i koleżanki ze straży szybko ewakuowali poszkodowanych i udzielili im niezbędnej pierwszej pomocy – oczywiście to była tylko symulacja wypadku.

W niedzielę 05 czerwca br. dwa zastępy OSP Amica i jeden zastęp OSP Wróblewo zorganizowały pokaz gaśniczy i ratownictwa medycznego z okazji Dnia Dziecka we Wróblewie.

W sobotę 4 czerwca br. w Obrzycku na rz. Warta odbyły się Pierwsze Zawody Wędkarskie o Puchar Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach w których uczestniczyli zawodnicy z naszej jednostki. W zawodach rywalizowało ze sobą dwadzieścia pięć drużyn w składzie trzy osobowym. O godz. 8.30 sedzia zawodów wędkarskich dał sygnał o rozpoczęciu zawodów, które trwały do godz. 11.30. następnie na stanowiskach odbyło się ważenie złowionych ryb i zawodnicy mogli udać się na poczęstunek. Następnie komisja sędziowska podsumowała wyniki i ogłosiła werdykt na który wszyscy zawodnicy z niecierpliwością czekali.

Klasyfikacja drużynowa:
1. Miejsce Zakład Karny we Wronkach – Duda Arkadiusz, Trzybiński Ryszard, Ferfet Zbigniew
2. Miejsce KP PSP Jarocin – Regus Rafał, Krawczyk Tomasz, Błażejewski Piotr
3. Miejsce KW Policji Ogniwo VI – Regulski Tomasz, Rajman Błażej, Dańszczak Błażej
4. Miejsce KP PSP Czarnków I – Kijanka Marek, Bernacki Grzegorz, Kisała Adam
5. Miejsce Areszt Śledczy w Szamotułach – Magdziarz Dariusz, Tyl Wojciech, Zandrowicz Mateusz
6. Miejsce PZW Szamotuły – Jaworski Adam, Kaszkowiak Jarosław, Kaszkowaik Sławomir
7. Miejsce KP PSP Czarnków II – Przybysz Łukasz, Łusiewicz Michał, Rybarczyk Krzysztof
8. Miejsce KP Policji Szamotuły – Michałowski Jacek, Sołtysiak Jacek, Krawczyk Radosław
9. Miejsce KP PSP Wągrowiec – Burzyński Szymon, Cholewiński Tomasz, Rzepczyk Mikołaj
10. Miejsce OSP Margonin – Burzyński Bartosz, Burzyński Wojciech, Kobicki Łukasz

Klasyfikacja indywidualna:
1. Miejsce Przybysz Łukasz – KP PSP Czarnków
2. Miejsce Duda Arkadiusz – ZK Wronki
3. Miejsce Bernacki Grzegorz – KP PSP Czarnków
4. Miejsce Nowak Sebastian – OSP Obrzycko
5. Miejsce Zandrowicz Mateusz – Areszt Śledczy Szamotuły
6. Miejsce Ferfet Zbigniew – ZK Wronki
7. Miejsce Błażejewski Piotr – KP PSP Jarocin
8. Miejsce Rajman Błażej – KW Policji Ogniwo VI
9. Miejsce Jaworski Adam – PZW Szamotuły
10. Miejsce Michałowski Jacek – KP Policji Szamotuły

W dniach od 27 – 29 maja 2011r. w OW Mierzyn odbył się Dzień Strażaka i Dzień Dziecka, były liczne zabawy i konkursy dla dzieci i strażaków.

25.05.2011 – o godz. 14.00 jeden zastęp OSP Amica usuwał plamę oleju na terenie Fabryki Kuchni, która powstała na skutek pękniętego węża od wózka widłowego.

W dniu 4 maja 2011 roku, patrona strażaków św. Floriana, odbyły się obchody Dnia Strażaka w Gminie Wronki. O godz. 18.30 zbiórka jednostek OSP MiG Wronki na palcu manewrowym OSP Wronki, następnie przejazd ulicami miasta do kościoła na Borku p.w.św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie odbyła się msza św. Mszę św. w intencji strażaków żyjących i zmarłych odprawił kapelan MG strażaków ksiądz kanonik Paweł Pawlicki. Za odprawioną mszę św. na zakończenie podziękował w imieniu strażaków dh Jerzy Śmiłowski sekretarz ZOMG ZOSP RP we Wronkach i jednocześnie złożył życzenia imieninowe księdzu kanonikowi Marianowi Bińkowi, który dzień wcześniej obchodził swoje imieniny. Po mszy św. nastąpił przejazd kolumny samochodów strażackich ulicami miasta do siedziby OSP Wronki, gdzie odbył się uroczysty apel. Życzenia od dh Waldemara Pawlaka Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, odczytał dh Andrzej Liszkowski Prezes Zarządu Oddziału MG ZOSP RP we Wronkach. Życzenia strażakom z okazji ich święta złożył Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki.

18.02.2011 – o godz. 04.55 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy pożarze baterii od wózka akumulatorowego na zajezdni wózków akumulatorowych.

W dniu 09 lutego 2011 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze w OSP Amica, na które przybył Prezes zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski, W-ce Prezes zarządu Amica Wronki Pan Andrzej Kadziński, mł. bryg. Albert Kłaczkiewicz – Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, dh Henryk Rusinek – Wiceprezes ZOSP RP we Wronkach, dh Stefan Kaszkowiak – Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP we Wronkach. Zebranie otworzył i zaproszonych gości powitał Prezes OSP Amica dh Tadusz Pędzich, na przewodniczącego zebrania wybrano dh Stefana Kaszkowiaka, a na protokolanta dh Sylwię Morysiak. Sprawozdanie z działalności za 2010 rok i plan działalności na rok bieżący przedstawił Prezes OSP Amica dh Tadusz Pędzich, następnie dokonano wręczenia dyplomów dla żeńskiej drużyny, która reprezentowała naszą jednostek na IV Wojewódzkich zawodach sportowo – pożarniczych we Wągrowcu. Sprawozdanie Komisji Rewizyjne przedstawiał dh Marcin Górowski.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi absolutorium za rok sprawozdawczy.

W wyniku wyborów wybrano Zarząd OSP Amica:
Prezes – dh Marta Napierała – Werner
Wiceprezes – naczelnik – dh Ryszard Roj
Wiceprezes – dh Łukasz Kawka
Z-ca naczelnika – dh Władysław Garncarek
Sekretarz – dh Łukasz Hodrych
Skarbnik – dh Halina Roj
Kronikarz – dh Iwona Kaprykowska
Gospodarz – dh Bartosz Hodrych
Członek zarządu – dh Romuald Ziołek

W wyniku wyborów wybrano Komisję Rewizyjną OSP Amica:
Przewodniczący – dh Marcin Górowski
Wiceprzewodniczący – dh Robert Kubiak
Członek komisji – dh Monika Sikora – Gałązka
Członek komisji – dh Katarzyna Kubiak
Członek komisji – dh Jacek Kucharczyk

Jednostka liczy aktualnie 56 członków czynnych i 2 honorowych. OSP w roku 2010 uczestniczyła 48 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 0 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 48 razy.

W akcjach ratowniczych uczestniczyli :
Hodrych Bartosz – 31
Kawka Łukasz, Krzyżaniak Piotr, Górowski Marcin – 20
Małecki Marcin – 19
Kwiatecki Paweł – 15
Woznicki Karol – 14
Jerzy Marcin, Kubiak Robert, Roj Ryszard, Hercka Krzysztof – 10
Małecki Aleksander, Pędzich Tadeusz – 9
Fręśko Rafał, Hodrych Łukasz, Jęczmyszek Artur – 7
Kaprykowska Iwona, Kucharczyk Jacek, Napierała – Werner Marta, Roj Halina – 5
Kubiak Katarzyna – 3
Grzelak Sławomir, Radzi Edward, Sikora – Gałązka Monika, Sześciła Zbigniew, Witasiak Maciej, Ziołek Romuald, Morysiak Sylwia, Orzechowska Katarzyna – 2

07.02.2011 – o godz. 22.55 jeden zastęp OSP Amica usuwał wyciek kwasu z baterii od wózka akumulatorowego na Fabryce Kuchni.