Podsumowanie 2007 roku

W dniu 28.12.2007r. o godz. 11.05 jeden zastęp OSP Amica interweniował na Fabryce Lodówek przy ulatnianiu się gazu propan butan. Na szczęście skończyło się na pomiarze stężenia gazu i przewietrzeniu hali.

Ćwiczenia w Amice – pożar maszyny – ewakuacja
W dniu 24.11.2007r. o godz.13.00 dwa zastęp OSP Amica uczestniczyły w szkoleniu na Fabryce Lodówek, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji powodem tego był pożar maszyny Rigo do wytwarzania formy. W trakcie ćwiczeń strażacy zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, rozmieszczeniem sprzętu p.poż oraz zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.

Ćwiczenia w Amice – rozszczelnienie w kotłowni gazowej – ewakuacja
W dniu 16.11.2007r. o godz.14.05 dwa zastęp OSP Amica uczestniczyły w szkoleniu na terenie firmy Amica – II Oddział-Serwis, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji powodem tego było rozszczelnienie rury w kotłowni gazowej. W trakcie ćwiczeń strażacy poznali zasady prowadzenia i kierowania działaniami ratowniczymi w tego typu obiektach. Zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.

W dniu 12.11.2007r. o godz. 08.50 jeden zastęp OSP Amica usuwał plamę oleju na Fabryce Pralek

W dniu 31.10.2007r., przeprowadzono praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji w obiektach Zespołu Szkół nr 1 na ul.Leśnej 17, na Zamościu, połączone ze szkoleniem jednostek straży pożarnej na tym obiekcie, w szkoleniu tym wziął udział jeden zastęp OSP Wronki i jeden zastęp OSP Amica. Na koniec strażacy zademonstrowali zasady posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, a uczniowie mieli możliwość praktycznego sprawdzenia nabytej na tym pokazie wiedzy z zakresu praktycznego posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

W dniu 30 października 2007r., dwa zastępy OSP Wronki, w godzinach wieczornych, wzięły udział w szkoleniu na obiektach internatu na ul.Leśnej 17 na Zamościu, szkolenie jednostek straży pożarnej było połączone z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji na obiektach internatu, sprawdzono procedury postępowania na wypadek pożaru i ewakuacji mieszkańców internatu.

W dniu 15.10.2007r. o godz. 09.00 jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki usuwały zerwaną rynnę na Hotelu Olympic oraz przy pomocy sprzętu strażackiego i wody sprawdzał szczelność kopuły dachu Hotelu Olympic.

W dniach od 13-14 października pracownicy Spółki Amica Wronki S.A (jednocześnie członkowie OSP Amica) wzięli udział w II Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego „Bezpieczna Firma”. Mistrzostwa zostały zorganizowane w Józefowie k/Warszawy. Na 38 drużyn startujących nasza drużyna zajęła bardzo dobre 9 miejsce. Nagrodą za zajęcie tego miejsca jest torba medyczna PSP R1 (wersja plecak) – do ratowania życia ludzkiego.
Drużynę naszą reprezentowali:
Iwona Kaprykowska, Julita Przybył, Łukasz Kawka, Robert Kubiak i Lidia Pawlak – opiekun drużyny.
Mistrzostwa rozgrywane były w nastepujących konkurencjach:
– pierwszy dzień zmagań: „Krwotok”, „Potrącenie”, „Test wyboru”, „Pożar”
– drugi dzień zmagań: „Bieg sprawnościowy”, „Ból w klatce piersiowej”, „Wypadek komunikacyjny” Nasza drużyna łącznie w konkurencjach otrzymała 458,5 punktów co stanowi 74,19%. Najlepsza drużyna która zajęła I miejsce otrzymała 479,5 punktów co stanowi 77,59%. Ze statystki wynika, że rywalizacja o dobra lokatę była bardzo duża a poziom wyrównany.

W dniu 13.10.2007r. o godz. 01.20 dwa zastępy OSP Amica,dwa zastępy OSP Wronki i jeden zastęp OSP Jasionna gasił pożar budynku mieszkalnego w Jasionnie k/Wronek. Spaleniu uległa klatka schodowa i wejście do piwnicy.

W dniu 15.09.2007r. o godz. 18.20 jeden zastęp OSP Wronki,jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Chojno gasił pożar poszycia leśnego w Chojnie.

W dniu 15.09.2007r. o godz. 16.30 jeden zastęp OSP Wronki i jeden zastęp OSP Amica usuwały powalone drzewo na ul.Lipowej w Nowej Wsi.

W dniu 15.09.2007r. odbyły się obchody 150-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach i 55-lecia powstania orkiestry dętej w której uczestniczyła nasza jednostka. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniu 15.09.2007r. o godz. 9.30 nastąpiła zbiórka jednostek OSP MiG Wronki na placu manewrowym OSP Wronki, przybyły delegacje jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego oraz z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Sieraków i Zarządu Oddziału MG ZOSP RP w Słupsku. Przybyły władze samorządowe MiG Wronki, samorządu powiatu szamotulskiego. Zaszczycili nas swoją obecnością Posłowie na Sejm RP, jak również władze związkowe i komendanci PSP. Nie zawiedli mieszkańcy Wronek. O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji założycieli jednostki OSP Wronki oraz byłych i obecnych strażaków tej jednostki, którzy przez 150 lat w tej jednostce wiernie służyli, msza rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów do Kościoła przez Księdza Kanonika Pawła Pawlickiego Kapelana Strażaków MiG Wronki w asyście Ojca Bonusa Dąbrowskiego Gwardiana Klasztoru OO Franciszkanów we Wronkach.
Więcej na stronie OSP Wronki

W dniu 14.09.2007r. odbył się uroczysty capstrzyk w trakcie, którego delegacje OSP Wronki złożyły wiązanki kwiatów pod wszystkimi Pomnikami we Wronkach w tym nasza jednostka OSP, po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyły nasze druhny Julita i Paulina.

Ćwiczenia w Amice – ewakuacja
W dniu 06.09.2007r. o godz.11.05 dwa zastęp OSP Amica,dwa zastępy KP PSP Szamotuły i karetka pogotowia uczestniczyły w szkoleniu na terenie firmy Amica – wydział Armatury, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji. W trakcie ćwiczeń strażacy poznali zasady prowadzenia i kierowania działaniami ratowniczymi w tego typu obiektach. Zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.Na koniec strażacy zademonstrowali pracownikom zakładu jak prawidłowo posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym i jak można zneutralizować plamę oleju lub paliwa.Pracownicy spróbowali swoich sił w praktycznym gaszeniu pożarów, zapalona została ropa w trzech wannach która była gaszona trzema rodzajami gaśnic – proszkowa,śniegowa, pianowa oraz podpalono szafę elektryczna i w tym przypadku została pokazana nowa gaśnica na polskim rynku FE – 36. Po zakończonym szkoleniu strażacy zostali zaproszeni przez kierownika na zapoznanie się z procesem produkcji.

W dniu 21.08.2007r. o godz.14.05 jeden zastęp OSP Amica,dwa zastępy OSP Wronki i jeden zastęp OSP Lubowo gasiły pożar poszycia leśnego w Lubowie k/Wronek.Do pożaru doszło w wyniku zwarcia i przerwania linii energetycznej

W dniu 09.08.2007r. o godz.12.40 jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki gasiły pożar śmietnika na Stróżkach k/Wronek.

W dniu 19.07.2007r.w związku z dużymi upałami jeden zastęp OSP Amica polewał woda dachy na Fabryce Kuchni

W dniu 17.07.2007r.w związku z dużymi upałami jeden zastęp OSP Amica polewał woda dachy na Fabryce Kuchni

W dniu 16.07.2007r.w związku z dużymi upałami jeden zastęp OSP Amica polewał woda dachy na Fabryce Kuchni

W dniu 24.06.2007 o godz.15.00 odbyły się w Dusznikach zawody sportowo – pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przed zawodami powiatowymi odbyły się eliminacje gminne i ich zwycięzcy reprezentowali poszczególne gminy powiatu szamotulskiego na zawodach powiatowych.
Gminę Wronki reprezentowała drużyna męska z OSP Amica,
Gminę Duszniki drużyna męska z OSP Sędzinko i drużyna żeńska z OSP Ceradz Dolny i OSP Sękowo,
Gminę Szamotuły drużyna męska i żeńska z OSP Krzeszkowice,
Gminę Kaźmierz drużyna męska z OSP Kopanina oraz OSP Sokolniki Małe i drużyna żeńska z OSP Sokolniki Małe,
Gminę Pniewy drużyna męska z OSP Psarskie i drużyna żeńska z OSP Pniewy.
Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach pierwsza to sztafeta siedem razy 50 metrów z przeszkodami i druga w ćwiczeniu bojowym.

Drużyny żeńskie:
1.OSP Krzeszkowice
2.OSP Sokolniki Małe
3.OSP Pniewy
4.OSP Sękowo
5.OSP Ceradz Dolny

Drużyny męskie:
1.OSP Sokolniki Małe
2.OSP Psarskie
3.OSP Krzeszkowice
4.OSP Amica
5.OSP Sędzinko
6.OSP Kopanina

W dniu 21.06.2007r. o godz.23.35 jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki wypompowywał wodę spod wiaduktu kolejowego na ul.Powst. Wlkp, jeden zastęp OSP Wronki wypompowywał wodę z zalanego budynku na ul.Poznańskiej.

W dniu 16.06.2007r. o godz.20.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczała ognisko poza terenem gminy w Jeleńcu/k Sierakowa zorganizowane dla harcerzy.

W dniu 10.06.2007r. o godz.17.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczała imprezę masowa na Borku we Wronkach.

W dniu 9 czerwca 2007 roku, na boisku sportowym w Rzecinie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki, na początku uczczono minutą ciszy zmarłego w czwartek st.ogn. Jana Szcześniaka, który od kwietnia 1976 roku do końca października 1985 roku był Komendantem Gminnym a następnie Miejsko-Gminnym Straży Pożarnych we Wronkach. W zawodach wzięło udział 27 drużyn pożarniczych, w trakcie zawodów koncertowała orkiestra dęta z mażoretkami OSP Wronki. Na zawody przybyli zaproszeni goście Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki, Ksiądz Kanonik Paweł Pawlicki Kapelan Strażaków MiG Wronki. Zawody rozpoczęły się od sztafety siedem razy 50 metrów z przeszkodami, a następnie wszystkie jednostki wykonały ćwiczenie bojowe. Wręczenia Pucharów i Dyplomów dokonał Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki i Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki. Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Seniorzy:
1. OSP Amica Wronki – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP, które odbędą się w Dusznikach,
2. OSP Kłodzisko
3. OSP Ćmachowo
4. OSP Rzecin
5. OSP Marianowo
6. OSP Lubowo
7. OSP Samołęż
8. OSP Chojno
9. OSP Wróblewo
10. OSP Jasionna
11. OSP Wartosław
12. OSP Wronki

Kobiety:
1. OSP Wartosław

Sikawki Konne:
1. OSP Jasionna

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy Młodsi:
1. OSP Wronki
2. OSP Chojno
3. OSP Wartosław
4. OSP Wróblewo
5. OSP Lubowo
6. OSP Ćmachowo
7. OSP Jasionna
8. OSP Samołęż

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny Młodsze:

1. OSP Chojno
2. OSP Wróblewo

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy Starsi:

1. OSP Samołęż
2. OSP Jasionna
3. OSP Ćmachowo

W dniu 25.05.2007r. o godz.11.00 jeden zastęp OSP Amica zdejmował kota, który znajdował się na dachu w przewodzie wentylacyjnym na Hotelu Olympic we Wronkach oraz czyścił spusty od rynny.

W dniu 17.05.2007r. o godz.19.00 jeden zastęp OSP Amica pompował wodę z parkingu na ul. Mickiewicza we Wronkach.

W dniu 4.05.2007r. obchody Dnia Strażaka w Gminie Wronki zostały przerwane informacją o pożarze pałacu w Oporowie. O godz. 18.48 dyżurny PSK Szamotuły przyjął zgłoszenie o pożarze pałacu w Oporowie, gmina Ostroróg. Natychmiast do zdarzenia zadysponował zastępy z JRG PSP Szamotuły i jednostki OSP z gminy Szamotuły, Ostroróg i Wronki, w sumie do działań zadysponowano 30 zastępów straży pożarnej w tym dwa zastępy OSP AMICA. Na palący się obiekt podano 15 prądów wody w tym dwa z podnośników hydraulicznych i trzy z działek. Wodę do gaszenia pożaru w początkowej fazie pobierano z hydrantu, następnie zbudowano sześć punktów czerpania wody trzy na stawach przy pałacu i nad jeziorem Mormin. Działania straży pożarnej polegały na ugaszeniu palącego się dachu i stropu pałacu oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Spaleniu uległ dach o konstrukcji drewnianej kryty blachą oraz strop trzeciej kondygnacji budynku, pozostałe kondygnacje zostały zalane wodą. Budynek nie był zamieszkany, odłączone były wszystkie media. Pożar nie stanowił zagrożenia dla innych budynków – najbliższy budynek zamieszkały w odległości ok. 50m. Po zapadnięciu zmroku oświetlono teren akcji. O zdarzeniu powiadomiono Starostę Szamotulskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Burmistrza MiG Ostroróg, który dostarczył na miejsce pożaru jedzenie oraz picie dla strażaków biorących udział w akcji. Na miejsce pożaru przybył przedstawiciel zarządcy obiektu. Działania gaśnicze zakończono rano 5 maja 2007r., na dozorowaniu pogorzeliska pozostawiono jeden zastęp straży pożarnej.

W dniu 01.05.2007r. o godz.01.00 dwa zastęp OSP Amica, dwa zastępy JRG Szamotuły, trzy zastępy OSP Wronki i jeden zastęp OSP Kłodzisko gasiły pożar garaży na ul.Powst.Wlkp.we Wronkach Spaleniu uległy cztery garaże, dwa samochody – Fiat Seicento i Opel Kadet, a samochód Opel Astra został częściowo nadpalony, rowery, motory i wyposażenie garaży.Działania jednostek straży polegały na ugaszeniu palących się garaży oraz samochodów i obronie budynków przylegających do nich.Do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji w jednym z samochodów. Straty wyniosły około 19.000zł,uratowano mienie o wartości ok. 400.000zł.

W dniu 29.04.2007r. o godz.15.40 dwa zastęp OSP Amica, jeden zastęp JRG Szamotuły, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Kłodzisko, jeden zastęp OSP Marianowo i jeden zastęp OSP Ostroróg gasiły pożar stodoły w Marianowie k/Wronek. Spaleniu uległa stodoła o konstrukcji drewnianej, kryta eternitem. Działania jednostek straży polegały na ugaszeniu palącej się stodoły i obronie budynków przylegających do niej.Do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia przez osoby nieustalone. Straty wyniosły około 10.000zł.

W dniu 25.04.2007r. od godz.06.30 – 15.00 jeden zastęp OSP Amica prowadził prace porządkowe w OW Mierzyn, prace polegały na obcięciu gałęzi drzew i korzeni oraz umyciu dachów

W dniu 20.04.2007r. o godz.21.15 jeden zastęp OSP Amica i dwa zastępy OSP Wronki gasiły pożar budynku na Placu Wolności, we Wronkach. Do pożaru doszło w wyniku rozpalenia ogniska w budynku.

W dniu 01.04.2007r. od godz.06.00 – 24.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał prace spawalnicze na Fabryce Kuchni

W dniu 31.03.2007r. od godz.06.00 – 18.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał prace spawalnicze na Fabryce Kuchni
od godz.18.00 – 06.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał prace spawalnicze na Fabryce Kuchni

W dniu 30.03.2007r. o godz.12.50 jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki gasiły pożar lasu i trzciny nad stawami

W dniu 30.03.2007r. od godz.06.00 – 18.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał prace spawalnicze na Fabryce Kuchni

W dniach od 28.03. – 30.03.2007r. prezes i w-ce prezes OSP Amica uczestniczyli w Zjeździe Pożarników Polskich, które odbyło się w miejscowości Bałoszyce k/ Iławy. Celem spotkania była narada prezesów i komendantów ZSP, ZSR i ZOSP oraz zaprezentowanie nowości w sprzęcie p.poż przez firmy takie jak „Deta” – www.deta.com.pl „Poż – Pliszka” – www.pliszka.com.pl „Prof – Beh” – www.prof-beh.pl

W dniu 25.03.2007r. o godz.21.15 jeden zastęp OSP Amica i dwa zastępy OSP Wronki gasiły pożar trawy przy Warcie

W dniu 23.03.2007r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Platan, która zajmuje się powiadamianiem ludności oraz jednostek PSP i OSP. Omawianym tematem było alarmowanie pracowników na wydziałach lub fabrykach o występującym zagrożeniu. W spotkaniu wzięli udział dyr. ekozarządzania Bogdan Kraśniewski, przedstawiciele firmy Platan pan Ryszard Zaremba i Wojciech Pancer, Prezes OSP Amica Tadeusz Pędzich, W-ce prezes OSP Amica Łukasz Kawka, dyrektorzy lub kierownicy poszczególnych wydziałów oraz przedstawiciel BHP i P.poż. Więcej informacji o systemie powiadamiania na stronie internetowej www.platan.pl

W dniu 22.03.2007r. o godz.09.08 dwa zastępy OSP Amica,dwa zastępy OSP Wronki i dwa zastępy JRG Szamotuły gasiły pożar budynku mieszkalnego w Nadolniku k/ Wronek, spaleniu uległo poddasze budynku.Prawdopodobna przyczyna pożaru było wdmuchnięcie iskier z komina pod dach budynku, budynek nie nadaje się do zamieszkania.

W dniu 22.03.2007r. o godz.09.40 jeden zastęp OSP Amica usuwał powalone gałęzie drzew w Nadolniku i Obelzankach

W dniu 10.02.2007r. o godz. 11.30 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy usuwaniu śniegu z dachu na Fabryce Kuchni.

W dniu 09.02.2007r. o godz. 22.00 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy usuwaniu śniegu z dachu na Fabryce Kuchni.

W dniu 09.02.2007r. o godz. 12.00 jeden zastęp OSP Amica pompował wode koło portierni Fabryki Kuchni.

W dniu 09.02.2007r. o godz. 11.30 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy usuwaniu śniegu z dachu na Hotelu Olympic.

W dniu 30.01.2007r. odbyło się walne zebranie sprawozdawcze podsumowujące kolejny rok działalności OSP Amica. Z przyjemnością możemy poinformować, że w tegorocznym zebraniu wzięli udział Prezes Zarządu Amiki Pan Jacek Rutkowski wraz z wiceprezesem Panem Andrzejem Kadzińskim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Starosta powiatu szamotulskiego Paweł Kowzan wraz z Komendantem Powiatowym PSP w Szamotułach st.kpt. Wojciechem Nolką oraz Andrzejem Liszkowskim i Stefanem Kaszkowiakiem z Zarządu Miejsko – Gminnego OSP we Wronkach. Sporo czasu poświęcono także omówieniu planów działania na bieżący rok. W swoim wystąpieniu w czasie zebrania Prezes Zarządu wysoko ocenił pracę i zaangażowanie społeczne naszej jednostki OSP. Słowa uznania wyrazili również Starosta Powiatowy oraz Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach. W trakcie zebrania decyzją zgromadzonych przyjęto w poczet członków honorowych OSP Jacka Rutkowskiego – Prezesa Zarządu Amica Wronki S.A. i Andrzeja Kadzińskiego Wiceprezesa Zarządu Amica Wronki S.A. Po przedstawieniu sprawozdań przyjęto zaproponowany plan pracy i finansowy jednostki na 2007 rok.

W dniu 26.01.2007r. o godz. 21.25 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy kolizji drogowej w Smolnicy.

W dniu 19.01.2007r. o godz. 8.00 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy powalonym drzewie na ulicy Polnej.