Olin – pożar falownika i przyłączy fotowoltaicznych

We wtorek, 12 czerwca 2024 roku o godz. 11.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze falownika na terenie farmy fotowoltaicznej w miejscowości Olin gm. Wronki.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica, OSP Kłodzisko, OSP Wartosław oraz za pośrednictwem SKKW jeden zastęp JRG 7 Poznań z kontenerem proszkowym.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pracowników, którzy ugasili pożar falownika za pomocą gaśnicy proszkowej. Podczas działań doszło do ponownego zapłonu falownika oraz przyłączy na panelach fotowoltaicznych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu ognisk pożaru za pomocą gaśnic proszkowych oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną falownika i przyłączy.
W trakcie prowadzonych działań zastęp JRG 7 Poznań został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brało udział 8 zastępów (34 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.