Samołęż – pożar stogu

W środę, 22 maja 2024 roku o godz. 18.58 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze stogu w miejscowości Samołęż gm. Wronki.Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Samołęż, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali stóg z balotami słomy, który był częściowo objęty ogniem. Na miejscu był właściciel, który przystąpił do rozgarniania stogu za pomocą tura.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się stóg, dozorowaniu wypalania się stogu oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (26 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.