Wronki – pożar sadzy w przewodzie kominowym

W piątek, 10 maja 2024 roku o godz. 18.41 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Wronki na ul. Krętej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Amica oraz powiadomił Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszenia pożaru za pomocą sita kominowego i proszku, wyczyszczeniu przewodu kominowego oraz przewietrzeniu budynku mieszkalnego.
W międzyczasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia mieszkalne pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia oraz sprawdzeniu przewodu kominowego kamerą termowizyjną.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.