Pożar budynku mieszkalnego i przyłącza gazowego we Wronkach

We wtorek, 19 marca 2024 roku o godz. 3.20 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Wronki na ul. Łąkowej.

Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowy OSP Wronki, OSP Amica, Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Gazowe.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku mieszkalnego, skrzynki gazowej znajdującej się na ścianie oraz elewacji budynku. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, odłączeniu dopływu prądu do budynku, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pomieszczenie budynku mieszkalnego oraz palącą się elewację i skrzynkę gazową, przewietrzeniu i oddymieniu budynku mieszkalnego, sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz sprawdzeniu detektorem wielogazowym budynku mieszkalnego pod kątem gazów niebezpiecznych – nie wykryto zagrożenia.
Podczas pożaru stwierdzono rozszczelnienie rury gazowej w pobliżu budynku, dalsze działania polegały na odkopaniu rury oraz jej zaciśnięciu w celu ograniczenia ulatniającego się gazu.
Spaleniu uległo wyposażenie mieszkania oraz elewacja budynku.
Straty wyniosły ok. 650 tys, natomiast uratowano mienie o wartości ok. 1 mln złotych.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Gazowe.

Źródło: KP PSP Szamotuły
Zdjęcia: ogn. Krzysztof Antkowiak – JRG Szamotuły, OSP Amica