Popowo, pożar w hotelu – ćwiczenia OSP

W sobotę, 18 listopada zostały zorganizowane ćwiczenia na obiekcie hotelowym w miejscowości Popowo.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane jednostki OSP Bobulczyn, OSP Amica oraz OSP Dobrojewo.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy udali się na rozpoznanie. Właściciel hotelu poinformował, że do pożaru doszło w pokoju na pierwszym piętrze, w budynek panuje duże zadymienie, goście opuścili budynek, ale w środku mogą znajdować się osoby poszkodowane.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji zagrożenia oraz przeszukaniu pomieszczeń, ewakuacji osób poszkodowanych na zewnątrz i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na szczęście to były tylko scenariusz ćwiczenia!

Szczęście w nieszczęściu? Tym razem można tak napisać. Jednak zawsze lepiej być przygotowanym, a praktyka i doświadczenie czyni mistrza.
Pewnie w przyszłości życzylibyśmy sobie, żeby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, jednak nie można nigdy tego zupełnie wykluczyć. Dlatego tak ważne są szkolenia i ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć kompetencje strażaków, wyłapać błędy i omówić je na forum, aby w przyszłości już ich nie popełniać, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo ratowników, zgranie się jednostek, które mają ten sam cel ratować ludzkie życie.
Ćwiczenia praktyczne najlepiej przygotowują strażaków do działań, często wyposażeni tylko w wiedzę teoretyczną pod wpływem nerwów, adrenaliny mogą popełnić szereg błędów, a nikt z nas nie chciałby być ratowany przez kogoś, kto nie jest pewny swoich umiejętności. Ćwiczenia to nauka, która ma utrwalić zasady postępowania, a tylko poprzez działania jesteśmy w stanie to lepiej zapamiętać.
Warte podkreślenia jest to, że jednostki biorące udział w szkoleniach znajdą tam wiedzę i umiejętności, których nie znajdą w podręcznikach. Każda nawet drobna informacja, która przyczyni się do rozwoju strażaka jest bardzo ważna. Szczególnie dla strażaka, który często walczy o ludzkie życie.
Realizowane założenia miały na celu doskonalenie działań gaśniczych i ratowniczych, organizację łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym, wdrażanie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz obsługę różnorakiego sprzętu ratowniczego oraz pojazdów pożarniczych.
Była to również okazja do zapoznania się z obiektem, z zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem wodnym oraz z drogami ewakuacyjnymi.

Dziękujemy właścicielowi panu Andrzejowi Jabłońskiemu, Michałowi Jabłońskiemu oraz pani Julia Bokovenko za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w obiekcie hotelowym, natomiast organizatorom za poświęcony czas i energię.

Zdjęcia: Jakub Lewer, Michał Jabłoński