Podsumowanie 2022 roku

Samołęż – pożar drzewa

W sobotę, 31 grudnia o godz. 15.20 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze drzewa przy starym przejeździe kolejowym w miejscowości Samołęż.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, OSP Wronki oraz OSP Samołęż.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali palące się wewnątrz drzewo, w pobliżu znajdowała się linia energetyczna. KDR poprosił o zadysponowanie Pogotowia Energetycznego oraz SHD z OSP Wronki.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, dokonaniu pomiarów detektorem napięcia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się drzewo, wycięciu drzewa oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach brały udział 4 zastępy (20 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne.

Stróżki – drzewo na drodze

W sobotę, 31 grudnia o godz. 10.07 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o drzewie leżącym na drodze w miejscowości Stróżki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali drzewo leżące na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu drzewa.
W działaniach brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Niech Sylwester Będzie Wystrzałowy, a Nie Wybuchowy !!!

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia!

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:

 1. kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 2. przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 3. nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 4. wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 5. nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 6. nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 7. nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 8. po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 9. nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 10. nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 11. przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 12. nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Źródło: Komenda Główna PSP

Chojno – Wronki – Jasionna – plama oleju

We wtorek, 6 grudnia o godz. 13.31 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Chojno.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, OSP Wronki oraz OSP Jasionna.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze Chojno – Wronki – Jasionna.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – pożar drewnianej wiaty

W niedzielę, 20 listopada o godz. 7.01 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze garażu w miejscowości Wronki na ul. Łąkowej.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar dwóch drewnianych wiat gospodarczych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się wiaty, wyniesieniu drewna na zewnątrz i jego dogaszeniu, sprawdzeniu kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz dogaszeniu pogorzeliska.
Spaleniu uległy dwie drewniane wiaty, zgromadzony opał oraz narzędzia warsztatowe.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju

W piątek, 18 listopada o godz. 19.39 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – zadymienie w hotelu

W piątek, 18 listopada o godz. 15.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o alarmie z monitoringu pożarowego znajdującego się na terenie Hotelu Olympic we Wronkach.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował dwa zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki oraz jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali zadymione pomieszczenie maszynowni windy na parterze budynku hotelowego. Po sprawdzeniu obiektu przez zastępy SP pożaru nie stwierdzono.
Na miejsce przybył dyżurny elektryk z Amica S.A, który odłączył dopływ prądu do pomieszczenia.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu pomieszczenia maszynowni w którym wystąpiło zadymienie kamerą termowizyjną i detektorem wielogazowym oraz oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczenia.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (21 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Źródło: PSP Szamotuły

Wronki – pożar poddasza budynku mieszkalnego

W niedzielę, 6 listopada o godz. 14.38 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze strychu w budynku mieszkalnym w miejscowości Wronki.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica, OSP Wronki oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali duże zadymienie na poddaszu budynku mieszkalnego. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu lokalizacji pożaru, podaniu jednego prądu gaśniczego na palący się strop, wycięciu desek stropowych na poddaszu, sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz sprawdzeniu budynku pod kątem gazów niebezpiecznych – nie stwierdzono zagrożenia.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne.

Smolnica – kolizja drogowa

W piątek, 4 listopada o godz. 18.21 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o uderzeniu samochodu osobowego w pojazd ciężarowy na obwodnicy Wronek w miejscowości Smolnica.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica, OSP Wronki oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który uderzył w naczepę pojazdu ciężarowego. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu – brak poszkodowanych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, rozłączeniu akumulatorów, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji plamy oleju.
W trakcie prowadzonych działań dwa zastępy JRG Szamotuły zostały zawrócone do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (18 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

KOLEJNA KOLIZJA DROGOWA NA OBWODNICY WRONEK

W środę, 2 listopada o godz. 8.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem samochodu i motocykla oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy i skuter leżący na środku skrzyżowania. Kierujący pojazdami znajdowali się w pobliżu, jedna osoba została poszkodowana.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym, przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostała na miejscu zdarzenia – nie wymagała hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (18 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Kolizja drogowa na obwodnicy Wronek

W sobotę, 22 października o godz. 13.48 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.

Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu pod opieką ratowników ZRM.
Samochód marki Opel znajdował się w przydrożnym rowie, natomiast drugi pojazd marki Opel znajdował się na skrzyżowaniu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagały hospitalizacji.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Wronki – warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego

W sobotę, 15 października w miejscowości Lubowo gm. Wronki odbyło się szkolenie z ratownictwa technicznego dla strażaków OSP z gminy Wronki.
Szkolenie odbyło się z inicjatywy Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP we Wronkach i OSP Lubowo.
Podziękowania kierujemy do Prezesa OSP Lubowo dh Roberta Rusinka oraz lokalnych przedsiębiorców Firmy KOLMET i SWISS-Auto dzięki, którym wspomniane warsztaty mogły się odbyć.
W warsztatach wzięło udział 60 strażaków ratowników z jednostek OSP funkcjonujących na terenie miasta i gminy Wronki.

Wronki – plama oleju

We wtorek, 4 października o godz. 6.31 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wartosław – „Dzień Pieczonego Ziemniaka”

W sobotę, 24 września strażacy z naszej jednostki uczestniczyli w „Dniu Pieczonego Ziemniaka ”, który został zorganizowany dla Dzieci Niepełnosprawnych z Wronek, a odbył się w miejscowości Wartosław.
Strażacy chętnie opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z uczestników miał okazję użyć węża strażackiego, przymierzyć hełm i ubranie strażackie oraz usłyszeć dźwięk sygnałów strażackiego samochodu.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy uczestników pieczonego ziemniaka.

Wronki – zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR

W czwartek, 22 września o godz. 10.15 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego Ratownictwa Medycznego o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Wronki.
Dyżurny operacyjny powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica oraz OSP Wronki.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR oraz pomocy w transporcie pacjentki do śmigłowca.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz śmigłowiec LPR.

Wronki – kolizja drogowa

W piątek, 16 września o godz. 12.25 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów w miejscowości Wronki na ul. Mickiewicza.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący i pasażerka opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Pojazdy znajdowały się na jednym pasie ruchu.
W trakcie prowadzonych działań KDR poinformował, że jedna osoba źle się poczuła i poprosił o zadysponowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, przemieszczeniu pojazdów na pobliski parking, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostała na miejscu zdarzenia.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Kolizja drogowa na obwodnicy

W czwartek, 15 września o godz. 10.37 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu pod opieką ratowników ZRM. Samochody znajdowały się na środku skrzyżowania.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostała na miejscu zdarzenia – nie wymagała hospitalizacji.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (13 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Krasnobrzeg – pożar maszyny

W czwartek, 1 września o godz. 9.44 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze maszyny leśnej w miejscowości Krasnobrzeg gm. Wronki.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, OSP Chojno oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar komory silnika maszyny leśnej do wycinki drzewa. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się komorę silnika, rozłączeniu akumulatora oraz schłodzeniu karoserii.
W działaniach gaśniczych brały udział 3 zastępy (15 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Smolnica – kolizja drogowa

W poniedziałek, 22 sierpnia o godz. 11.46 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Smolnica.
Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował dwa zastępy JRG Szamotuły, jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który znajdował się w rowie. Kierujący opuścił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu

W sobotę, 20 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów, w którym uczestniczyła nasza jednostka.
W imprezie wzięło kilkadziesiąt samochodów strażackich z całej Polski, należących do Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej i prywatnych kolekcjonerów oraz pojazdy Policji i Pomocy Drogowej.

Zlot rozpoczął się przyjazdem kolumny wozów strażackich ulicami miasta spod stadionu przy ul. Bułgarskiej na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie zorganizowano strażackie miasteczko.
Na zwiedzających oprócz wystawy specjalistycznego sprzętu, jakim na co dzień dysponują strażacy, czekał szereg atrakcji przygotowanych przez organizatora festynu.
Podczas imprezy zorganizowano między innymi pokazy Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Dębinki, Goliny oraz Cielczy, był też pokaz psów ratowniczych GRS Poznań.
Druhowie z OSP Mosina zorganizowali pokaz ratownictwa technicznego, a strażacy z OSP Kamionki pokazywali jak nie gasić pożaru, gdy w kuchni zapali się olej.
Zlot był też okazją do nauki i przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy, można było zobaczyć symulator bezpiecznej jazdy po autostradzie, a dla dzieci zorganizowano strefę małego strażaka – dmuchane zamki strażackie.

Więcej na:  Michał Tomaszewski     Michał Tomaszewski     Konrad Kopeć     strażacki.pl     MDP Kluczewo

Materiał filmowy:   OSP Amica     Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów     epoznań        elektryczny samochód ratowniczo-gaśniczy firmy Rosenbauer       Film 1     Film 2     Film 3     Film 4

Strażacki ślub z pompą!!!

W piątek, 19 sierpnia w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się ceremonia ślubu druhny i druha z naszej jednostki. Stan kawalerski opuścił dh Łukasz biorąc sobie za żonę dh Paulinę.
I w zasadzie byłaby to uroczystość jak każda inna, gdyby nie pewne tradycje strażackie.
W uroczystości uczestniczyli oczywiście Druhny i Druhowie z naszej jednostki oraz koledzy z OSP Kłodzisko, którzy przybyli na tę uroczystość samochodami strażackimi.
Po uroczystości strażacy przygotowali szpaler, złożyli życzenia, a na miejsce zabawy parę młodą do restauracji w Kłodzisku, jak również gości weselnych poprowadziły samochody pożarnicze na sygnałach, gdzie odbyła się uroczystość weselna.
Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat. Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat.
Życzymy koleżance i koledze na nowej drodze życia dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i zadowolenia z podejmowanych decyzji.

Nowa Wieś – wypadek drogowy, jedna osoba poszkodowana

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 13.23 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Jedna osoba poszkodowana znajdowała się pod opieką ratowników ZRM.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW, TRZY OSOBY POSZKODOWANE

W piątek, 29 lipca o godz. 4.13 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz trzech osobach poszkodowanych na drodze wojewódzkiej nr 150 w miejscowości Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Chojno, OSP Amica, trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący i pasażerowie opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Samochód osobowy Skoda Fabia znajdował się po dachowaniu na środku drogi, natomiast drugi pojazd Seat Ibiza znajdował się w przydrożnym rowie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań ratowniczych, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, zakręceniu zaworu instalacji gazowej w jednym pojeździe, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz posprzątaniu drogi z pozostałości po wypadku.
Ruch na drodze wojewódzkiej Wronki-Piotrowo został zablokowany – Policja zorganizowała objazdy, następnie odbywał się wahadłowo.
Trzy osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM zostały przewiezione do szpitala w Szamotułach i Międzychodzie.
W działaniach ratowniczych brało udział 6 zastępów (25 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

POŻAR ŚCIERNISKA, ZBOŻA NA PNIU i BALOTÓW SŁOMY

W środę, 27 lipca o godz. 14.23 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze ścierniska w miejscowości Samołęż gm. Wronki.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, OSP Samołęż, OSP Amica, OSP Bobulczyn oraz OSP Ostroróg.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu strażacy zastali pożar ścierniska i balotów słomy na powierzchni około 2 hektarów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR z JRG Szamotuły ustalił z właścicielami, że pali się ściernisko i baloty słomy na powierzchni ok. 3 hektarów oraz zboże na pniu na powierzchni ok. 3 hektarów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się ściernisko, zboże na pniu i baloty słomy, zbudowaniu punktu czerpania wody na pobliskim jeziorze, dostarczaniu wody do pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska. Teren pogorzeliska został oborany przez właściciela.
Spaleniu uległo łączenie 6 hektarów ścierniska zboża na pniu i baloty słomy
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (34 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

KOLIZJA DROGOWA SAMOCHODU I SKUTERA

W środę, 27 lipca o godz. 13.54 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o zderzeniu samochodu i motocykla oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Nowa Wieś gm. Wronki.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który zderzył się ze skuterem. Kierujący znajdowali się w pobliżu pod opieką ratowników ZRM.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostała na miejscu zdarzenia – nie wymagała hospitalizacji.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia jeden zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy (14 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wronki – plama oleju na drodze

W poniedziałek, 25 lipca o godz. 13.39 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Towarowej.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Samołęż.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju na drodze

W piątek, 15 lipca o godz. 15.12 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Sierakowskiej.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wronki – plama oleju na drodze

W czwartek, 14 lipca o godz. 7.50 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki na ul. Poznańskiej.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 2 zastępy (11 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Stróżki – festyn Rodzinny “Wszystkie dzieci nasze są”

W sobotę, 9 lipca strażacy z naszej jednostki uczestniczyli w festynie Rodzinnym “Wszystkie dzieci nasze są”, który odbył się na Stróżkach.
Strażacy w trakcie festynu chętnie opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego, przymierzyć hełm i ubranie strażackie oraz usłyszeć dźwięk sygnałów strażackiego samochodu.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy dzieci.

WYPADEK DROGOWY NA OBWODNICY WRONEK

W piątek, 8 lipca o godz. 16.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej na obwodnicy Wronek przy zjeździe do miejscowości Stróżki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu pod opieką świadków zdarzenia. Jeden pojazd znajdował sie na drodze, natomiast drugi w przydrożnym rowie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Jedna osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Wronki – wypadek z udziałem dwóch samochodów

W czwartek, 7 czerwca o godz. 20.38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej w miejscowości Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechał także wóz bojowy OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, przemieszczeniu pojazdów, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM pozostały na miejscu zdarzenia – nie wymagała hospitalizacji.
W działaniach brały udział 2 zastępy (10 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Wronki – otwarcie obwodnicy

W środę, 6 lipca o godz. 13.00 dokonano uroczystego otwarcia obwodnicy Wronek.
W tym historycznym momencie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy, którzy wspólnie dokonali symbolicznego otwarcia obwodnicy oraz łącznika. Odbył się również pierwszy historyczny przejazd całą drogą, w przejeździe tym uczestniczyły zastęp OSP z gminy Wronki.

Więcej informacji:    wronki.pl     mojewronki.pl

Wronki – pożar samochodu

W środę, 6 lipca o godz. 6.40 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Wronki na ul. Kościuszki.
Dyżurny SK w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz jeden zastęp OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który cały objęty był ogniem.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych na palący się pojazd oraz schłodzeniu karoserii pojazdu.
W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy (12 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Stróżki – pożar skrzynki energetycznej

W środę, 29 czerwca o godz. 13.31 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze skrzynki energetycznej w miejscowości Stróżki gm. Wronki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar skrzynki energetycznej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru skrzynki energetycznej za pomocą gaśnicy proszkowej.
W działaniach brał udział 1 zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne.

Wronki – plama oleju na drodze

W piątek, 24 czerwca o godz. 14.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brał udział 1 zastęp (6 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jasionna – pożar trawy i krzaków

W niedzielę, 19 czerwca o godz. 16.26 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy i drzew w pobliżu lasu w miejscowości Jasionna gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował dwa zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Wronki, OSP Rzecin, OSP Jasionna oraz OSP Kłodzisko.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar trawy, krzaków i młodych drzew w lesie.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu siedmiu prądów gaśniczych w natarciu na palącą się trawę, krzaki i młode drzewka w lesie.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany.
W działaniach gaśniczych brało udział 9 zastępów (47 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rzecin – pożar poszycia leśnego

W sobotę, 18 czerwca o godz. 17.51 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego SK w Czarnkowie o pożarze lasu w miejscowości Rzecin gm. Wronki.
Dyżurny SK niezwłocznie do zdarzenia zadysponował dwa zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Wronki, OSP Rzecin, OSP Jasionna oraz Służbę Leśne.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Czarnków, OSP Lubasz oraz OSP Krucz.
Dodatkowo poderwany został samolot Dromader, które stanowił wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego w oddziale 456b w leśnictwie Smolary.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie oraz trawę.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 12 zastępów (58 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna oraz samolot Dromader.

Popowo – pokazy dla dzieci

W sobotę, 18 czerwca strażacy z naszej jednostki uczestniczyli w pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w Popowie.
Strażacy w trakcie pikniku chętnie opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego, przymierzyć hełm i ubranie strażackie oraz usłyszeć dźwięk sygnałów strażackiego samochodu.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

Wronki – plama oleju na drodze

W sobotę, 18 czerwca o godz. 10.49 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o plamie oleju na drodze w miejscowości Wronki.
Dyżurny SK w Szamotułach do zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica oraz dwa zastępy OSP Wronki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali plamę oleju na drodze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sorpcji plamy oleju.
W działaniach brały udział 3 zastępy (16 ratowników) z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Strażacy odwiedzili przedszkolaków w Marunowie

We wtorek, 14 czerwca strażacy z naszej jednostki odwiedzili grupę przedszkolaków w miejscowości Marunowo gm. Czarnków.
Strażacy w trakcie odwiedzin chętnie opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt stanowiący wyposażenie jednostki oraz zaprosili dzieci do wozu strażackiego „Florek”.
Każdy z Maluchów miał okazję użyć węża strażackiego, przymierzyć hełm i ubranie strażackie oraz usłyszeć dźwięk sygnałów strażackiego samochodu.
Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.
Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.