POŻAR ŚCIERNISKA, ZBOŻA NA PNIU i BALOTÓW SŁOMY

W środę, 27 lipca o godz. 14.23 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze ścierniska w miejscowości Samołęż gm. Wronki.

Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Wronki, OSP Samołęż, OSP Amica, OSP Bobulczyn oraz OSP Ostroróg.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu strażacy zastali pożar ścierniska i balotów słomy na powierzchni około 2 hektarów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR z JRG Szamotuły ustalił z właścicielami, że pali się ściernisko i baloty słomy na powierzchni ok. 3 hektarów oraz zboże na pniu na powierzchni ok. 3 hektarów.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się ściernisko, zboże na pniu i baloty słomy, zbudowaniu punktu czerpania wody na pobliskim jeziorze, dostarczaniu wody do pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska. Teren pogorzeliska został oborany przez właściciela.
Spaleniu uległo łączenie 6 hektarów ścierniska zboża na pniu i baloty słomy
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (34 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Źródło: KP PSP Szamotuły
Zdjęcie: OSP Amica