Podsumowanie 2009 roku

W dniu 12.12.2009r. o godz.16.15 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczały imprezę masową na stadionie Amiki, mecz Lech Poznań – Korona Kielce, mecz zakończył się zwycięstwem 2-0 dla Lecha.

MIKOŁAJKOWA ZBIÓRKA KRWI, TO JUŻ DRUGI RAZ W TYM ROKU W AMICE
W dniu 07.12.2009r. od godz. 9.00 do 14.00 na terenie Amica Wronki S.A przy przychodni zakładowej została zorganizowana zbiórka Krwi, osoby chętne z naszego zakładu i osoby z gminy Wronki mogły oddawać krew w autobusie. W tym dniu krew oddało 35 osób w tym 21 mężczyzn i 14 kobiet, łącznie zebrano 15,75 litra krwi.

W dniu 05.12.2009r. o godz.19.15 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczały imprezę masową na stadionie Amiki, mecz Lech Poznań – Piast Gliwice, mecz zakończył się remisem 1 – 1.

W dniu 21 listopada 2009r. o godz. 17.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Ruch Chorzów. Mecz zakończył się zwycięstwem 3 – 1 dla Lecha.

W dniu 1 listopada 2009r., o godz. 4.25, dyżurny PSK w Szamotułach przyjął zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Rzecinie, natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponował jeden zastęp OSP Amica, cztery zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Chojno. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż pożarem jest objęty cały budynek mieszkalny, dach budynku uległ już spaleniu,przepalony został również drewniany strop budynku, paliło się wyposażenie mieszkania. Dwie osoby, które przebywały w tym budynku opuściły go przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano pogotowie energetyczne celem odłączenia energii elektrycznej. Spaleniu uległ dach budynku, drewniany strop budynku, częściowo spaliło się wyposażenie budynku. Na miejscu obecna była Policja. Prawdopodobną przyczyną pożaru wg oświadczenia właściciela budynku był nieszczelny przewód kominowy.

W dniu 31 października 2009r. o godz. 15.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Śląsk Wrocław. Mecz zakończył się zwycięstwem 1-0 dla Lecha.

W dniu 23.10.2009r. o godz.14.30 dwa zastęp OSP Amica uczestniczyły w szkoleniu na terenie firmy Amica – II Oddział-Serwis, połączonym z praktycznym sprawdzeniem działań ratownictwa medycznego strażaków i ratowników zakładowych. W trakcie ćwiczeń jedna grupa strażaków przeszukiwała wszystkie pomieszczenia, które na celu miało być sprawdzenie czy wszyscy pracownicy firmy są ewakuowani, natomiast druga grupa strażaków pomagała grupie ratowników zakładowych przy poszkodowanym. Po zakończeniu ćwiczeń strażacy zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.

W dniu 18 października 2009r. o godz. 15.00 dwa zastępy OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Wisła Kraków. Mecz zakończył się zwycięstwem 1 – 0 dla Lecha.

ZAWODY POWIATOWE JEDNOSTEK OSP W SZAMOTUŁACH.
W dniu 20 września 2009 roku o godz. 14.00 w Szamotułach odbyły się POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE JEDNOSTEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH z terenu powiatu szamotulskiego.

W zawodach uczestniczyło łącznie 11 drużyn, w tym 4 kobiece.

Poszczególne gminy Powiatu Szamotulskiego reprezentowały drużyny:
1. Gminę Szamotuły drużyna męska OSP Krzeszkowice.
2. Gminę Obrzycko drużyna męska OSP Obrzycko.
3. Gminę Pniewy drużyna męska OSP Psarskie, żeńska OSP Pniewy.
4. Gminę Kaźmierz drużyna męska OSP Chlewiska, OSP Sokolniki Małe, żeńska OSP Sokolniki Małe.
5. Gminę Duszniki drużyna męska OSP Sękowo, żeńska OSP Sękowo.
6. Gminę Wronki drużyna męska OSP Jasionna, żeńska OSP Amica.

Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach pierwsza to ćwiczenia bojowe, druga sztafeta siedem razy 50 metrów z przeszkodami.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i dyplomy.
W wyniku rozegrania konkurencji pożarniczych kolejność miejsc przedstawiła się następująco:

Drużyny męskie
I miejsce OSP Psarskie z wynikiem 119,75 pkt.
II miejsce OSP OSP Sokolniki Małe z wynikiem 119,98 pkt.
III miejsce OSP Jasionna z wynikiem 121,2 pkt.
IV miejsce OSP Obrzycko z wynikiem 124,5 pkt.
V miejsce OSP Chlewiska z wynikiem 127,0 pkt.
VI miejsce OSP Krzeszkowice z wynikiem 139,2 pkt.
VII miejsce OSP Sękowo z wynikiem 146,3 pkt.

Drużyny żeńskie
I miejsce OSP Amica z wynikiem 149,8 pkt.
II miejsce OSP Sokolniki Małe z wynikiem 150,6 pkt.
III miejsce OSP Sękowo z wynikiem 160,7 pkt.
IV miejsce OSP Pniewy z wynikiem 176,8 pkt.

W dniu 19 września 2009r. o godz. 17.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Odra Wodzisław. Mecz zakończył się zwycięstwem 1 – 0 dla Lecha.

W dniach od 11 – 13 września pracownicy Spółki Amica Wronki S.A (jednocześnie członkowie OSP Amica) wzięli udział w IV Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych „Bezpieczna Firma 2009”.
W tym roku Amikę reprezentowali:
1. Marta Napierala-Wermer – Dział Personalny
2. Katarzyna Kubiak – Montaż – Fabryka Kuchni
3. Rafał Fręśko – Tłocznia
4. Marcin Górowski – Narzędziownia
Opiekunem grupy była Iwona Kaprykowska – Służba BHP i P.poż.

Zadaniem zawodników było:
> rozwiązać test z wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy,
> wykonać zadanie sprawnościowe,
> praktyczne udzielenie pomocy poszkodowanym na przygotowanych – pozorowanych 5 stanowiskach, w tym jedno zdarzenie – zadanie Nr 4 dla utrudnienia prowadzone było w nocy. Nasza drużyna podchodziła do niego o godzinie 00:15.

Zadanie Nr 1 – „Test”: test wyboru składał się z 30 pytań.
Zadanie Nr 2 – „Jazda Próbna”: podczas jazdy próbnej w Fabryce samochodów dwóch pracowników jadących samochodem osobowym uderzylo w drzewo.Kierowca był nieprzytomny, ale oddychał. Miał otarcie na klatce piersiowej. Pasażer nie doznał żadnych urazów.
Zadanie Nr 3 – „Turniej rycerski”: podczas turnieju rycerskiego jeden z uczestników zaczął skarżyć się na ból w klatce piersiowej i drętwienie lewej ręki, następnie stracił przytomność i przestał oddychać.
Zadanie Nr 4 – „Fabryka Fajerwerków”: podczas produkcji fajerwerków doszło do eksplozji. Pracownik został odrzucony od stanowiska pracy na odległość ok. 5 metrów. Ratownicy stwierdzili wytrzewienie jelit, złamanie otwarte kości podudzia, poparzenie obu rąk oraz poparzenie dróg oddechowych.
Zadanie Nr 5 – „Stołówka zakładowa”: podczas spożywania posiłku w stołówce zakładowej pracownik zadławił się. Na skutek miedzy łopatki, poszkodowany wykrztusił kawałek chleba, doszło jednak do zatrzymania krążenia.
Zadanie Nr 6 – „Narciarz”: pijany narciarz spadł ze stoku narciarskiego. Miał uraz głowy i złamanie otwarte kości podudzia.
Zadanie Nr 7 – Zadanie sprawnościowe: polegało na tym, by jak w najkrótszym czasie, jednej osobie z drużyny związać nogi trzema bandażami, założyć kołnierz, zamocować ją na desce i przebiec z nią 10 metrów. Po pokonaniu tego odcinka należało deskę z przymocowaną osobą obrócić o 180 stopni, tak by osoba leżąca na desce skierowana twarzą do ziemi przelała wodę z butelki do kubka i z powrotem. Po wykonaniu tego zadania trzeba było odpiąć zawodnika z deski, zdjąć kołnierz i bandaże, które należało zrolować. Następnie należało przebiec do wyznaczonego miejsca, gdzie na zawodników czekały worki, w których było trzeba dobiec do mety. Koniec zadania liczył się w momencie przekroczenia linii mety przez ostatniego zawodnika z drużyny.
Nasza drużyna zajeła 14 miejsce na 35 drużyn.

W dniu 30 sierpnia 2009 r., o godz. 16.45 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy KKS Lech Poznań – GKS Bełchatów. Mecz zakończył się remisem 2-2

W dniu 29 sierpnia 2009 r. nastąpiło otwarcie nowej strażnicy OSP Rzecin, w dniu 29 grudnia 2008r. została zakończona budowa budynku gospodarczo – garażowego w Rzecinie. W lipcu 2009r. wykonano podjazd do budynku. Uroczystość otwarcia nowej strażnicy rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w miejscowej kaplicy, przez Ojca Gwardiana i ks. Stanisława Wawrzyniaka. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie nowego budynku. Gości przybyłych na tą uroczystość powitał dh Tadeusz Kowalski Prezes OSP Rzecin, na uroczystość przybyli Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki, radni MiG Wronki, Pan Paweł Kowzan Starosta Szamotulski, Pan Edward Ławniczak radny powiatowy, kpt. Roman Mucha Dowódca JRG PSP Szamotuły, dh Stefan Kaszkowiak Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej we Wronkach, delegacje jednostek OSP MiG Wronki. Następnie została odczytana krótka historia OSP Rzecin. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki i dh Tadeusz Kowalski Prezes OSP Rzecin.

W dniu 27 sierpnia 2009 r., o godz.13.30 jeden zastęp OSP Amica usuwał gałęzie na hotelu Olympic , które zasłaniały widoczność kamer.

W dniu 20 sierpnia 2009 r., o godz. 20.30 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Pucharu Europejskiego KKS Lech Poznań – Club Brugge. Mecz zakończył się wygraną Lecha 1-0

W dniu 16 sierpnia 2009 r., o godz. 19.15 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał mecz Ekstraklasy KKS Lech Poznań – Polonia Warszaw . Mecz zakonczył sie przegraną Lecha 2-4 dla Polonii.

W dniu 15 sierpnia 2009 r., o godz.14.00 jeden zastęp OSP Amica usuwał gałęzie na hotelu Olympic , które zasłaniały widoczność kamer.

W dniu 6 sierpnia 2009 r., o godz. 18.30 dwa zastępy OSP Amica zabezpieczały mecz Pucharu Europejskiego KKS Lech Poznań – Fredrikstad FK . Mecz we Wronkach zakończył się przegraną Lecha 1-2 dla Fredrikstad.

W dniu 5 sierpnia 2009r., o godz. 16.00, jeden zastęp OSP Amica, trzy zastępy OSP Wronki, Jeden zastęp OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Chojno, JRG PSP Szamotuły gasiły pożar budynku gospodarczego w Rzecinie, do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku samozapłonu siana. Spaleniu uległa część drewniana budynku. W trakcie działań gaśniczych przed przybyciem straży pożarnej uległ lekkiemu poparzeniu właściciel obiektu, któremu pomocy udzieliło Pogotowie Ratunkowe.

W dniu 03.08.2008r. o godz.10.30 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy rozszczelnieniu się butli z gazem. Na celu strażaków było wyniesienie butli z hali produkcyjnej i transport w strefę bezpieczną.

W dniu 24 lipca 2009r. o godz. 14.01 jeden zastęp OSP Amica i jeden zastęp OSP Wronki usuwał pęknięte konary drzewa na stadionie przy ul. Lęśnej we Wronkach oraz wycinał gałęzie zasłaniające kamery monitoringu stadionu.

Ćwiczenia w Amice – pożar maszyny – ewakuacja
W dniu 2 lipca 2009r. o godz.12.00 dwa zastęp OSP Amica i jeden zastęp JRG Szamotuły uczestniczyły w szkoleniu na Fabryce Lodówek, połączonym z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji powodem tego był pożar maszyny Rigo do wytwarzania formy. W trakcie ćwiczeń strażacy zapoznali się z lokalizacją obiektów i rozmieszczeniem w nich poszczególnych pomieszczeń, rozmieszczeniem sprzętu p.poż oraz zaopatrzeniem wodnym. Szkolenie miało na celu pokazanie właściwych sposobów zachowania się i postępowania w przypadku powstania zagrożenia w obiektach zakładu.W trakcie ćwiczeń jeden pracownik w trakcie ewakuacji uległ wypadkowi, ale nie musiał sie o nic martwić ponieważ koledzy i koleżanki ze straży szybko udzielili mu pierwszej pomocy – oczywiście to była tylko symulacja wypadku. Na koniec strażacy zademonstrowali pracownikom zakładu jak prawidłowo posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym, pracownicy spróbowali swoich sił w praktycznym gaszeniu pożarów,zapalona została ropa w trzech wannach która była gaszona trzema rodzajami gasnic – proszkowa, śniegowa, pianowa

W dniu 2 lipca 2009r. o godz. 10.30 jeden zastęp OSP Amica interweniował na parkingu pomiędzy fabrykami przy neutralizacji plamy oleju.

W dniu 21 czerwca 2009 roku, na boisku sportowym w Olszynkach odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki. W zawodach wzięło udział 25 drużyn pożarniczych, na zawody przybyli zaproszeni goście Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki. Zawody rozpoczęły się od sztafety siedem razy 50 metrów z przeszkodami, a następnie wszystkie jednostki wykonały ćwiczenie bojowe. Wręczenia Pucharów i Dyplomów dokonał Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki i Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki. Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Seniorzy:
1. OSP Jasionna – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP, które odbędą się w Szamotułach,
2. OSP Wronki
3. OSP Amica Wronki
4. OSP Lubowo
5. OSP Kłodzisko
6. OSP Marianowo
7. OSP Ćmachowo
8. OSP Wartosław
9. OSP Samołęż
10. OSP Wróblewo
11. OSP Chojno
12. OSP Rzecin

Kobiety:
1. OSP Amica – będzie reprezentować MiG Wronki na zawadach powiatowych jednostek OSP, które odbędą się w Szamotułach,
2. OSP Rzecin

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy Młodsi 12 – 15 lat:
1. OSP Wronki
2. OSP Chojno
3. OSP Samołęż
4. OSP Rzecin
5. OSP Jasionna
6. OSP Wróblewo
7. OSP Ćmachowo

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Dziewczyny Młodsze 12 – 15 lat:
1. OSP Chojno
2. OSP Wróblewo
3. OSP Wartosław
4. OSP Ćmachowo

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – Chłopcy Starsi 16 – 18 lat:
1. OSP Samołęż

W dniu 18.06.2009r. o godz.08.10 jeden zastęp OSP Amica interweniował na ul. Nowowiejskiej – Serwis Amica, powodem interwencji był wyczuwalny nieprzyjemny zapach w sekretariacie, po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu SP stwierdzono że zapach wydobywa się z uszkodzonej baterii od UPS-a, przewietrzono pomieszczenia oraz wyniesiono uszkodzony UPS na zewnątrz i przekazano do dyspozycji informatyka Amica Wronki.

W dniu 17.06.2009r. o godz.01.05 dwa zastępy OSP Amica,trzy zastępy OSP Wronki, trzy zastępy JRG Szamotuły, OSP Kłodzisko i OSP Obrzycko gasiły pożar mieszkania na osiedlu Borek, po przybyciu na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono pożar mieszkania na czwartym piętrze, rozpoczęto ewakuacje mieszkańców z klatki schodowej w której się paliło i klatki sąsiadującej, po ugaszeniu pożaru przewietrzono klatki schodowe i dokonano pomiaru poziomu czadu i tlenu. Mieszkańcy drugiej klatki mogli wrócić z powrotem do swoich mieszkań, a mieszkańcy pierwszej klatki spędzili noc u swoich rodzin. Na miejsce zdarzenia przybył Burmistrz MiG Wronki Pan Mirosław Wieczór i Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach bryg.Albert Kłaczkiewicz. Działania straży pożarnej zabezpieczały dwie karetki Pogotowia Ratunkowego oraz Policja. Straty powstałe w wyniku pożaru to około 200.000 pln, przyczynę pożaru ustala Policja.

W dniu 17.06.2009r. o godz.06.00 dwa zastępy OSP Wronki udały się na osiedle Borek dogaszać pogorzelisko.

W dniu 12.06.2009r. o godz.13.45 dwa zastępy OSP Amica,trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Ćmachowo, OSP Kłodzisko, OSP Jasionna i OSP Chojno gasiły pożar stogu słomy konopnej w Biezdrowie. Straty powstałe w wyniku pożaru to, wg właściciela SUR Ćmachowo 30.000 pln. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia przez osoby nieustalone.

W dniu 03.06.2009r. o godz.13.54 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy wypadku drogowym na ul.Mickiewicza przy portierni fabryki Kuchni samochód osobowy potrącił rowerzystkę jadącą do Amica Wronki S.A.. Rowerzystka została poszkodowana i zabrana prze pogotwie ratunkowe do szpitala. Celem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i kierowanie ruchem drogowym.

W dniu 4 maja 2009r. odbyły się skromne obchody Dnia Strażaka w MiG Wronki, o godz. 17.00 nastąpiła zbiórka jednostek na placu manewrowym OSP Wronki, następnie przejazd kolumny samochodów ulicami Wronek w kierunku Chojna gdzie w miejscowym Kościele ks. kanonik Paweł Pawlicki Kapelan Strażaków MiG Wronki odprawił mszę św. w intencji strażaków. Po mysz nastąpił przemarsz pod budynek świetlicy wiejskiej w Chojnie, gdzie życzenia strażakom z okazji ich święta złożył Pan Rafał Zimny Z-ca Burmistrza MiG Wronki. Następnie Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali dh Waldemar Grzelak, Sławomir Grzelak, Paweł Kwiatecki, Piotr Szwak, Jerzy Woszczak, Tadeusz Wółka, Piotr Kaseja. Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach dh Grzegorz Zimiński, Przemysław Grupa, Rafał Grupa, Jacek Jankowski, Paweł Grupa zostali odznaczeni odznaką Strażak Wzorowy.

W dniu 2 maja 2008r. odbyły się w Lubowie uroczystości związane z obchodami 60-lecia powstania jednostki OSP Lubowo. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą polową przed budynkiem strażnicy OSP Lubowo, mszę św. odprawił ks. kanonik Paweł Pawlicki Kapelan Strażaków MiG Wronki razem z ks. Stanisławem Wawrzyniakiem Proboszczem Parafii Biezdrowo. Następnie odbył się uroczysty apel. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście w osobach: Pana Pawła Kowzana Starosty Szamotulskiego, Członka Zarządu Powiatu Pana Kazimierza Michalaka, Pana Rafała Zimnego Z-cy Burmistrza MiG Wronki, Pana Ryszarda Firleta Przewodniczącego Rady MiG Wronki, Radni MiG Wronki, Sołtys Wsi Lubowo, dh Stefana Kaszkowiaka Członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, dh Andrzeja Liszkowskiego Prezesa Zarządu OMG ZOSP RP we Wronkach, delegacje z wszystkich jednostek MiG Wronki, mieszkańcy Wsi Lubowo. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie Ochotnicza Straż Pożarna w Lubowie została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W dniu 2 maja 2009 roku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Poznaniu. W części artystycznej – występ Orkiestry Dętej OSP w Krajence. W trakcie uroczystości nominowano do tytułu honorowego „Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna” – OSP Wronki, nominowano do tytułu honorowego „Wielkopolski Działacz ZOSP RP Roku 2008r.” – dh Andrzeja Liszkowskiego Prezesa Zarządu OMG ZOSP RP we Wronkach, nominowano do tytułu honorowego „Wielkopolski Strażak Roku 2008r.” – dh Stefana Kaszkowiaka Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego w Szamotułach, dh Stefan Kaszkowiak otrzymał tytuł honorowy „Wielkopolski Strażak Roku 2008r.” Tytuł wielkopolskiego działacza ZOSP RP Roku 2008 przypadł druhnie Izabeli Urban, natomiast wielkopolską Ochotniczą Strażą Pożarną Roku ogłoszono jednostkę OSP Racot.

W dniach od 1-3 maja 2009r. w OW Mierzyn odbył się Dzień Strażaka i Dzień Dziecka, były liczne zabawy i konkursy dla dzieci i strażaków. 1 maja strażacy zorganizowali pokaz gaśniczy, a 2 maja został zorganizowany pokaz ratownictwa medycznego.

W dniu 1 maja 2009 z funkcji gospodarza zrezygnował dh Łukasz Kawka, który od 4 maja 2009 podjął pracę w PSP Szamotuły, na miejsce gospodarza zarząd wybrał dh Bartosza Hodrycha.

W dniu 27.04.2009r. o godz. 14.10 jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki i służby leśne gasiły pożar trawy i drzew na Borku, spaleniu uległo 0,25ha.

W dniu 17.04.2009r. o godz. 14.43 jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp JRG PSP Szamotuły, Pogotowie Ratunkowe interweniowały przy pożarze budynku gospodarczego na Stróżkach, do pożaru doszło w wyniku zaprószenia, opaleniu uległo drewno opałowe zmagazynowane w budynku gospodarczym, pożar został ugaszony przez mieszkańców przed przybyciem straży pożarnej. Działania straży pożarnej polegały na dogaszeniu pogorzeliska i udzieleniu pomocy kobiecie, która zasłabła w trakcie działań. Poszkodowaną Pogotowie Ratunkowe przewiozło do Szpitala w Szamotułach.

W dniu 15.04.2009r. o godz.13.35 jeden zastęp OSP Amica usuwał pęknięty konar drzewa na parkingu przy Fabryce Lodówek.

W dniu 08.04.2009r. o godz.19.40 jeden zastęp OSP Amica interweniował na Fabryce Lodówek przy rozszczelnieniu zaworu od napełniania zbiornika z azotem, działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu akcji.

W dniu 07.04.2009r. o godz.21.25 jeden zastęp OSP Amica usuwał plamę oleju na Fabryce Kuchni – wydział remontowy.

W dniu 20.03.2009r. o godz.20.03 jeden zastęp OSP Amica udzielał pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na Fabryce Kuchni – wydział emalierni do czasu przyjazdu Karetki Pogotowia.

W dniu 07.03.2009r. o godz.17.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczały imprezę masową w Hotelu Olympic.

W dniu 07.03.2009r. o godz.08.30 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczały imprezę masową na Fabryce Kuchn.

W dniu 24 lutego 2009 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w OSP Amica, na które przybył Prezes zarządu Amica Wronki Pan Jacek Rutkowski,W-ce Prezes zarządu Amica Wronki Pan Andrzej Kadziński, dh.Andrzej Liszkowski Prezes ZO MG ZOSP RP we Wronkach, dh.Stefan Kaszkowiak Komendant ZO MG ZOSP RP we Wronkach. Zebranie otworzył i zaproszonych gości powitał Prezes OSP Amica dh Tadeusz Pędzich, następnie dokonano wręczenia legitymacji dla nowych członków,odznaczeń za wysługę lat,medali za zasługi dla pożarnictwa oraz świadectwa dla osób które ukończyły kurs strażaka – ratownika OSP Sprawozdanie z działalności przedstawił Prezes OSP Amica dh Tadusz Pędzich. Jednostka liczy aktualnie 58 członków czynnych i 2 honorowych. OSP w roku 2008 uczestniczyła 44 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 16 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń – 28 razy. W akcjach ratowniczych uczestniczyli następujący druhowie:
Kawka Łukasz – 36
Hodrych Bartosz – 28
Szczepski Marcin – 25
Kwiatecki Paweł – 23
Roj Ryszard – 15
Kubiak Robert – 14
Woznicki Karol – 13
Górowski Marcin – 12
Hodrych Łukasz – 11
Hecke Dariusz – 11
Grzelak Waldemar – 9
Kamiński Mateusz – 9
Pędzich Tadeusz – 8
Grzelak Sławomir – 6
Hercka Krzysztof – 6
Kucharczyk Jacek – 5
Kaprykowska Iwona – 4
Napierała Marta – 4
Roj Halina – 4
Ziołek Romuald – 4
Witasiak Maciej – 4

Na wniosek Komisji Rewizyjnej walne zebranie udzieliło Zarządowi absolutorium za rok sprawozdawczy. W trakcie zebrania została pokazana prezentacja medialna z działalności naszej jednostki w 2008roku.

W dniu 24.02.2009r. od godz. 10.00 do 14.00 na terenie Amica Wronki S.A przy przychodni zakładowej została zorganizowana zbiórka Krwi,osoby chętne z naszego zakładu i osoby z Wronek mogły oddawać krew w autobusie. Osób zarejestrowanych było 47 osób a 38 osób oddało krew,łącznie 17,1 litra.

W dniu 23.02.2009r. o godz. 11.00 jeden zastęp OSP Amica usuwał pęknięty konar drzewa na Fabryce Lodówek.

W dniu 20.02.2009r. o godz. 11.00 jeden zastęp OSP Amica interweniował przy usuwaniu śniegu z dachu namiotu na Fabryce Lodówek.

W dniu 15.02.2009r. o godz.12.00 jeden zastęp OSP Amica zabezpieczały imprezę masową na stadionie Amiki, mecz Lech Poznań – Wisła Płock.

W dniu 27.01.2009r. jeden zastęp OSP Amica i OSP Wronki usuwały pęknięte konary drzewa na Fabryce Lodówek.

W dniu 26.01.2009r. jeden zastęp OSP Amica i OSP Wronki usuwały pęknięte konary drzewa na Fabryce Kuchni.

W dniu 20.01.2009r. jeden zastęp OSP Amica zabezpieczał imprezę masową na stadionie – mecz Lech Poznań – Werder Brema.

W dniu 06.01.2009r. o godz.10.50 jeden zastęp OSP Amica wypompowywał wodę na Fabryce Lodówek z zalanej hali magazynu wyrobów gotowych powodem tego było pękniecie rury.

W dniu 02.01.2009r. o godz.18.05 dwa zastępy OSP Amica, cztery zastępy OSP Wronki i jeden zastęp JRG Szamotuły zostały zadysponowane do pożaru hali produkcyjnej w Popowie k/Wronek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się iż przyczyną zadymienia nad halą produkcyjną była para wodna, która wytworzyła się wskutek awarii pompki obiegowej centralnego ogrzewania, co spowodowało zagotowanie się wody w piecu c.o. i wytworzenie dużej ilości pary wodnej.