Wróblewo – pożar kotłowni

W środę, 3 kwietnia o godz. 22.24 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze budynku mieszkalnego, mieszkańcach opuszczających budynek oraz braku osób poszkodowanych.
Dyżurny SKKP w Szamotułach niezwłocznie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Wróblewo, jeden zastęp OSP Brodziszewo, który w tym czasie przebywał na zabezpieczeniu rejonu powiatu szamotulskiego oraz Pogotowie Energetyczne.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar w kotłowni oraz zadymione pomieszczenia w budynku. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się na zewnątrz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące się materiały w kotłowni, przewietrzeniu i oddymieniu pomieszczeń budynku, wyniesieniu i dogaszeniu nadpalonego opału na zewnątrz, sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz sprawdzeniu pomieszczeń miernikiem wielogazowym.
Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło dopływ prądu do budynku.
W trakcie prowadzonych działań zastęp JRG Szamotuły został zawrócony do jednostki.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (23 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Energetyczne.