Silny wiatr i gwałtowne opady deszczu

W niedzielę 1 września oraz poniedziałek 2 września, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
W niedzielę w godzinach wieczornych nastąpiło załamanie pogody, zaczął padać ulewny deszcz oraz nastąpiły silne porywy wiatru. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Około godziny 18.50 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zalanych piwnicach, pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wypompowywanie wody z zalanych piwnic, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, udzielanie pomocy osobom w dotarciu na brzeg jeziora, zabezpieczanie uszkodzonej linii energetycznej oraz zasilanie respiratora z powodu braku prądu.
W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego. Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
Strażacy walczyli ze skutkami opadów i silnych wiatrów przez kilka godzin, wykorzystując cały dostępny sprzęt.
W niedzielę i poniedziałek strażacy interweniowali łącznie przy 28 zdarzeniach, w tym (usuwanie połamanych drzew i konarów 19 razy, pompowanie wody 6 razy, udzielanie pomocy w dotarciu na brzeg 1 raz, zabezpieczenie linii energetycznej 1 raz, zasilanie respiratora 1 raz).
W działania było zaangażowanych 35 zastępów, 165 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Źródło: szamotuly.psp.wlkp.pl
Foto: OSP Amica