Smolnica – pożar młodnika sosnowego

W poniedziałek, 24 czerwca o godz. 12.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PAD Wronki o pożarze lasu w miejscowości Smolnica gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Baborowo, OSP Wronki, OSP Amica, OSP Jasionna, OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Kłodzisko, OSP Słopanowo, OSP Samołęż, OSP Wartosław oraz Służby Leśne i Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Lubasz oraz OSP Krucz.
Dodatkowo poderwane zostały dwa samoloty Dromader, które stanowiły wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika sosnowego w oddziale 656.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik, dostarczaniu wody do pożaru, wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Służby Leśnej. Punkt czerpania wody zorganizowano na pobliskich stawach.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 17 zastępów (75 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, samoloty oraz Policja.

Źródło: szamotuly.psp.wlkp.pl
Zdjęcia: OSP Amica