Jasionna – pożar lasu

W poniedziałek, 10 czerwca o godz. 17.36 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Jasionna gm. Wronki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, OSP Jasionna, OSP Kłodzisko, OSP Chojno, OSP Piotrowo oraz Służby Leśne, natomiast dyżurny SK w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Czarnkowie oraz OSP Krucz.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika oraz drzewa na zrębie w leśnictwie Jasionna.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palące się drzewo na zrębie oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej. Wodę do celów gaśniczych dowożono z punktów czerpania wody zlokalizowanych w odległości około 500m od miejsca pożaru. Zadysponowane przez Nadleśnictwo Wronki samoloty gaśnicze Dromader dokonały trzech zrzutów wody na źródło pożaru.
W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia strażacy OSP Jasionna zauważyli pożar trawy przy lesie.Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru trawy.
W działaniach gaśniczych brało udział 12 zastępów (54 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, Policja oraz samoloty gaśnicze.

Źródło: szamotuly.psp.wlkp.pl
Zdjęcia: OSP Wronki