Bobulczyn pożar świetlicy i wypadek drogowy – ćwiczenia OSP

Na miejsce zostały zadysponowane jednostki OSP Bobulczyn, OSP Ostroróg, OSP Amica oraz OSP Binino.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy udali się na rozpoznanie. Ustalono, że pożar wybuch w kotłowni, w środku znajdują się cztery osoby.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osób poszkodowanych i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Po zakończeniu działań w świetlicy, te same jednostki zostały zadysponowane przez dyżurnego SK w Szamotułach do wypadku drogowego na drodze do miejscowości Oporowo Huby.
Na miejscu okazało się, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Trzy osoby poszkodowane, były uwięzione w pojazdach. Jeden pojazd uderzył w drzewo, natomiast drugi po dachowaniu znajdował się na boku.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób uwięzionych, wydobyciu poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na szczęście to były tylko scenariusz ćwiczenia!

Szczęście w nieszczęściu? Tym razem można tak napisać. Jednak zawsze lepiej być przygotowanym, a praktyka i doświadczenie czyni mistrza.
Pewnie w przyszłości życzylibyśmy sobie, żeby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, jednak nie można nigdy tego zupełnie wykluczyć. Dlatego tak ważne są szkolenia i ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć kompetencje strażaków, wyłapać błędy i omówić je na forum, aby w przyszłości już ich nie popełniać, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo ratowników, zgranie się jednostek, które mają ten sam cel ratować ludzkie życie.
Ćwiczenia praktyczne najlepiej przygotowują strażaków do działań, często wyposażeni tylko w wiedzę teoretyczną pod wpływem nerwów, adrenaliny mogą popełnić szereg błędów, a nikt z nas nie chciałby być ratowany przez kogoś, kto nie jest pewny swoich umiejętności. Ćwiczenia to nauka, która ma utrwalić zasady postępowania, a tylko poprzez działania jesteśmy w stanie to lepiej zapamiętać.
Warte podkreślenia jest to, że jednostki biorące udział w szkoleniach znajdą tam wiedzę i umiejętności, których nie znajdą w podręcznikach. Każda nawet drobna informacja, która przyczyni się do rozwoju strażaka jest bardzo ważna. Szczególnie dla strażaka, który często walczy o ludzkie życie.
Realizowane założenia miały na celu doskonalenie działań gaśniczych i ratowniczych, organizację łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym, wdrażanie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz obsługę różnorakiego sprzętu ratowniczego oraz pojazdów pożarniczych.

Tekst: Halina Roszak